Nowe technologie

Trzeba je poznawać, aby wiele na tym zyskać. W dzisiejszym świecie na każdym kroku mamy do czynienia z nowymi technologiami. Zazwyczaj jesteśmy z tego zadowoleni, gdyż możemy w dowolnej chwili sięgnąć po telefon czy tablet i sprawdzić interesujące nas wiadomości. Czasami jednak takie technologie bardzo uprzykrzają życie. Ktoś na przykład na każdym kroku wyjmuje telefon, a Ty chcesz z nim zwyczajnie porozmawiać.

W takich warunkach jest to po prostu niemożliwe. Albo Twoje dzieci już nie potrafią bawić się ze sobą tylko non stop siedzą z nosami w ekranach swoich smart fonów. Nie potrafią też już normalnie rozmawiać.

Teraźniejszość

Jest to niezwykle frustrujące dla wszystkich wokół. Coś na ten temat mogą powiedzieć też nauczyciele czy wykładowcy akademiccy. Otóż uczniowie już nie potrafią słuchać, nie można ich zająć słowem mówionym choćby przez chwilę. Nawet gdy wykład jest interesujący, oni wolą siedzieć z nosami w telefonach. Takie aspekty nowych technologii na pewno nie są korzystne. Ale są też oczywiście takie, dzięki którym świat staje się lepszy ze względu na rozwój technologii właśnie.

Technologie

Nowe technologie więc mogą być w życiu bardzo przydatne, aczkolwiek trzeba liczyć się tym, że niektórych one po prostu uzależniają. Uzależnienie od mediów społecznościowych oraz internetu ma głównie charakter społeczny. Różne kontakty w sieci mają bowiem podobny status do tych w realnym świecie, jednakże mają one specyficzny bardziej charakter. Chodzi o to, że pozorna anonimowość pozwala niestety na pokazywanie tylko części swojej całej osobowości. Dlatego dużo łatwiej jest spotkać tu osoby o zbliżonych zainteresowaniach do naszych. Jednakże niestety brakuje tutaj kontaktu twarzą w twarzz drugą osobą. Ponadto, może także zabraknąć po prostu czasu na relacje z naszymi znajomymi face to face. A także na kontakty na przykład z osobami o odmiennych pasjach czy poglądach. Zamykamy się w świecie, który nie do końca jest realny. Otóż, porzucanie normalnych relacji ich na rzecz tych anonimowych interakcji internetowych może pozbawić nas swobodnych reakcji uczenia się czy też po prostu wchodzenia w relacje przez bezpośredni kontakt z innymi ludźmi. W tego rodzaju komunikacji tekstowej trudniej jest przekazać prawdziwe emocje, nie można obserwować mimiki czy gestykulacji drugiej osoby. Ograniczenia takie mogą powodować, że niestety trudniej jest przez to rozwijać umiejętności rozumienia emocji. I to nie tylko własnych, ale także cudzych.

Zalety i wady

Można więc spokojnie powiedzieć, że nowe technologie to zarówno dobrodziejstwo, jak i przekleństwo. Niestety jest to prawda i trzeba się z tym pogodzić. Nie ma wyjścia. Po prostu tak już jest. Istnieje dużo argumentów za tym, że technologia idąca do przodu bardzo ułatwia nam życie, jednak może je też trochę niszczyć. Zacierają się właśnie relacje między ludźmi, co jest chyba zdecydowanie największą stratą.
Aby na to nie pozwolić, należy znaleźć równowagę między korzystaniem z telefonu, a normalnym życiem. Oczywiście, że telefon czy laptop jest w dzisiejszych czasach potrzebny, ale nie zawsze jest jednak niezbędny. Należy po prostu wiedzieć, w których sytuacjach należy go schować.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij