Montaż basenu – jak wygląda i z czym się wiąże?

Montaż basenu – jak wygląda i z czym się wiąże?

Posiadanie basenu to jedno, a jego wcześniejsze, odpowiednie zamontowanie to całkowicie oddzielny temat, który wiąże się z tak wieloma aspektami, że niemożliwym jest ich omówienie na raz. Zatem w dzisiejszych tekście postaramy się ukazać podstawowe elementy, na które trzeba zwrócić uwagę, aby móc cieszyć się niecką basenową przez długie lata.

Jak ze wszystkim, tak i tutaj, najlepiej jest zacząć od podstaw, dzięki którym uda nam się wybrać odpowiednie miejsce na basen, jak i zapewnić kilka innych czynników, niezbędnych do jego poprawnego funkcjonowania. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury poniższego wpisu.

Gotowy basen – czy warto go kupić?

Wiele osób zastanawia się na zakupem gotowych elementów, z których możliwe jest stworzenie basenu. Składa się ona z gotowej, zazwyczaj poliestrowej niecki basenowej oraz rzadziej zadaszenia basenowego, który pozwala na korzystanie z niego nawet w przypadku brzydkiej pogody. Do najważniejszych zalet takiego rozwiązania należą przede wszystkim szybkość ich montażu oraz fakt, że mimo występowania tutaj elementów kojarzących się z plastikiem, są one naprawdę wytrzymałe.

Z tego głównie powodu decyduje się na nie coraz większa liczba osób. Nieprawdą jest jednak rozumowanie, że taki basen nie wymaga pracy. Oczywiście, że wymaga, ponieważ teren pod niego, trzeba przygotowywać równie starannie, jak i na inne rodzaje niecek basenowych. O najważniejszych rzeczach z tym związanych, przeczytacie w kolejnym paragrafie.

Przygotowanie gruntu – kilka praktycznych porad

Pierwszą rzeczą, którą trzeba ustalić jest ilość miejsca, które możemy przeznaczyć na basen. To jedno z najważniejszych kryteriów, ponieważ bezpośrednio wpływa na resztę prac budowlanych. Kolejnym ważnym elementem jest wzięcie pod uwagę samej specyfiki gruntu. Jeśli ma ono tendencję do stawania się teren prawie, że podmokłym, konieczne będzie zastosowanie dodatkowego uszczelnienia.

Uchroni to basen przez przedostawaniem się czegokolwiek z otoczenia, co ważne jest w przypadku basenów żelbetonowych. Ostatnią rzeczą, na którą trzeba na pewno zwrócić uwagę, jest stabilność gruntu. Basen nie może stać na piasku, ponieważ istnieje duże ryzyko, że się zapadnie, osunie; piasek rozmoknie i zacznie się rozsuwać.

Instalacja hydrauliczna – jak ją przygotować?

Nikt wody w takim basenie nie wymienia ręcznie. Mamy nadzieję, że to jasne. Z tego właśnie powodu konieczne jest zamontowanie specjalnego układu hydraulicznego, który będzie spełniał trzy podstawowe kryteria, a mianowicie: napełnianie basenu wodą, opróżnianie zbiornika oraz filtracja.

Wszystko to musi być przygotowane wraz z samym montażem basenu, bo w innym wypadku nasz basen będzie tylko dziurą wypełnioną kafelkami. Drogą dziurą. Wszystko to jednak najlepiej powierzyć dobrej firmie, która wykona to zadanie za nas, ponieważ jakiekolwiek poprawki, mogą nas kosztować kilka tysięcy złotych.

Aranżacja terenu wokół basenu

Basen to nie tylko woda oraz kafelki, ale także i zadaszenie basenowe. Pozornie jest ono mało ważne, ale chroni basen nie tylko przed warunkami pogodowymi, ale i umożliwia korzystanie z niego podczas największych upałów. Co więcej, zapobiega ono dostawaniu się paprochów do wody, które są bolączką większości posiadaczy basenów.

Na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru? Jeśli mamy być szczerzy, to na nic. Ono ma się nam podobać i przykrywać całą powierzchnię basenu. Jest to jedyny element, które możemy dobierać sobie zwracając uwagę tylko na wygląd. No i oczywiście na wytrzymałość, która w większości przypadków bezpośrednio związana jest z ceną.

Podsumowując, montaż basenu nie jest prosty, ponieważ wymaga przygotowania zarówno gruntu, jak i całego układu hydraulicznego. Z tego właśnie powodu, najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie tego zadania firmie, która bez dwóch zdań poradzi sobie z nim. Możemy oczywiście próbować tego na własną rękę, nawet i montaż zadaszenia basenowego, może okazać się ponad nasze siły. Nie ma przy tym, co ukrywać, że najlepsze dla naszego portfela, będzie późniejsze nieingerowanie w sam basen.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij