Druk PIT 37 - kiedy i jak złożyć zeznanie?

Druk PIT 37 – kiedy i jak złożyć zeznanie?

Druk PIT 37 wypełniany jest przez podatników w celu rozliczenia się z rocznych przychodów, wynikających z umów o pracę, zlecenia oraz umowy o dzieło. Rozliczeniu podlegają również emeryci i renciści, natomiast deklaracji podatkowej PIT 37 nie wypełniają osoby, które nie uzyskały żadnego przychodu w danym roku, np. osoby niepracujące, które są na utrzymaniu współmałżonka lub rodziców. Należy również pamiętać, że deklaracja podatkowa PIT 37 dotyczy jedynie przychodów opodatkowanych na zasadach ogólnych, czyli w skali podatkowej 12% oraz 32%.

  1. PIT 37 druk 2022- do kiedy należy złożyć oraz skąd pobrać?
  2. Jak wypełnić PIT 37?
  3. Co można odliczyć w rozliczeniu podatkowym?

Aplikacja PITax.pl pomoże Ci wypełnić formularz PIT 37 2023

1. PIT 37 druk 2022 – do kiedy należy złożyć oraz skąd pobrać?

Formularz PIT 37 druk 2023 można pobrać online na Portalu Podatkowym, stronach internetowych oraz w urzędzie skarbowym. Druk PIT 37 należy złożyć w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia 2023 roku, a złożona deklaracja podatkowa przed tym czasem i tak otrzyma termin złożenia 15 lutego 2023 roku.

Wypełniając formularz PIT 37 do druku w tradycyjnej formie, należy pamiętać o drukowanych literach. Taką deklarację należy złożyć osobiście w urzędzie skarbowym lub nadać na poczcie – data nadania będzie w tym przypadku również datą złożenia zeznania podatkowego.

Kolejnym sposobem złożenia deklaracji podatkowej jest forma elektroniczna. Skorzystać można z pomocy programów do rozliczania PIT-37 2022, który nie tylko ułatwia wypełnienie deklaracji podatkowej, poprawne wykonanie obliczeń oraz skorzystanie z ulg, jeśli takowe przysługują, ale również skraca czas odesłania ewentualnej nadpłaty. Dodatkowo jest wygodniejsza formą i rozliczenia podatkowego można dokonać bez wychodzenia z domu, dostarczania deklaracji do urzędu czy wysyłania formularza pocztą.

PITax.pl pomoże Ci wykonać rozliczenie PIT 2022

2. Jak wypełnić druk PIT i co to jest PIT 37?

Choć rozliczenie PIT 2022 wciąż kojarzy się z dość skomplikowaną i stresującą czynnością, to w rzeczywistości wcale do takich nie należy. PIT-37 instrukcja 2023 jest dostępna na stronie podatki.gov. Co więcej, również na druku znajdują się objaśnienia, dzięki którym uzupełnianie wymaganych rubryk nie jest trudne, a zwłaszcza, jeśli korzysta się z dobrego programu do rozliczeń PIT-37 druk aktywny.

Najpierw warto odpowiedzieć na pytanie – PIT 37 co to jest? Jest to rodzaj uproszczonego formularza deklaracji podatkowej, którą ustala minister właściwy do spraw finansów. PIT-37 kto składa? Podatnicy, którzy w poprzedzającym roku wykonywali stosunek pracy z umów o pracę, zlecenia oraz umowy o dzieło. Rozliczeniu podlegają również emeryci i renciści.

PIT 37 do wypełnienia komputerowo można pobrać m.in. ze strony podatki.gov.pl. Deklarację podatkową rozpoczyna podanie identyfikatora podatkowego, którym jest PESEL – dla osób, które w danym roku podatkowym nie prowadziły działalności podatkowej, nie były płatnikami, nie były podatnikami od towarów i usług lub NIP – dla osób, które nie spełniają jednego lub więcej wymienionych warunków.

Z formularza pit 11a wzór, kwoty wykazane w części D oraz w trzech pierwszych rubrykach części E należy przenieść do PIT-37 lub PIT-36. Kolejnym powiązanym z PIT 37 formularzem jest pit-2 (dostępny również do pobrania jako PIT-2 druk word), który jest oświadczeniem dla pracownika w celu obliczenia miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W pierwszej części PIT 37 formularz, tzw. części A należy wpisać miejsce oraz cel złożenia deklaracji podatkowej, zwracając uwagę na fakt, że za miejsce złożenia PIT 37 uważa się urząd skarbowy ze względu na adres zamieszkania podatnika. W drugiej części druk PIT 37 należy wpisać dane identyfikacje podatnika oraz jego miejsce zamieszkania, a w przypadku wspólnego rozliczenia, również dane i miejsce zamieszkania współmałżonka.

Część C jest przeznaczona na wykazanie przychodów, dochodów lub strat, koszt uzyskania przychodów oraz zaliczki pobrane przez płatników, czyli m.in. pracodawców lub zleceniodawców. Informacje te powinny zostać sporządzone przez płatnika/płatników lub upoważnione do tego celu podmioty oraz przesłane do podatnika  – to na ich podstawie wpisuje się wszelkie informacje z części C druku PIT 37 oraz dokonuje obliczenia. W przypadku posiadania kilku stosunków pracy w danym roku podatkowym, uzyskane przychody należy zsumować i podać ich łączną wartość.

Dzięki PITax.pl nie musisz martwić się rozliczeniem pit-37 2022

3. Co można odliczyć w PIT? Broszura informacyjna do PIT-37 za rok 2022

W ramach ulg podatkowych wyróżnia się ulgi od podatku oraz ulgi od dochodu (strona 3 i strona 4 deklaracji). Druga z nich uchodzi za bardziej korzystną, ponieważ obniżenie dochodów może oznaczać przejście do podatku o niższej stawce podatkowej. Co zatem można odliczyć od dochodu za rok 2022? Tutaj można wymienić: IKZE – konto emerytalne, ulga termomodernizacyjna, składki ZUS, ulga na badanie i rozwój, ulga na leki, ulga na sprzęt rehabilitacyjny, ulga na samochód, ulga dla krwiodawców, ulga na zabytki, ulga na inwestycję w spółkę, darowizny charytatywno-opiekuńcze Kościołów, darowizny na kult – na Kościół, darowizna na cele edukacji zawodowej, darowizny na organizacje pożytku publicznego, darowizna na cele walki z COVID-19, darowizna tabletów i laptopów na rzecz jednostek prowadzących placówki oświatowe, ulga na Internet (dotyczy również Internetu mobilnego, jednak odliczenie nie może być większe niż 760 zł), zwrot nienależnych świadczeń.

Z kolei ulgi uznawane za odliczenia od podatku to: ulga prorodzinna (na dzieci) – wymaganymi dokumentami jest akt urodzenia oraz prawo do opieki nad dzieckiem; składki zdrowotne – tu należy załączyć RMUA lub inny dokument potwierdzający ich wartość oraz ulga abolicyjna, tj. za pracę za granicą. PIT 37 strona 5 to miejsce na podpis podatnika oraz objaśnienia, z którymi warto się zapoznać.

Przy wypełnianiu deklaracji PIT warto pamiętać o wpisaniu wszystkich ulg oraz odliczeń, aby otrzymać wyższy zwrot lub zapłacić niższy podatek.

Zadbaj o swoje finanse z PITax.pl

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij