Druk PIT 37 – kiedy i jak złożyć zeznanie?
Druk PIT 37 wypełniany jest przez podatników w celu rozliczenia się z rocznych przychodów, wynikających z umów o pracę, zlecenia oraz umowy o dzieło. Rozliczeniu podlegają również emeryci i renciści, natomiast deklaracji podatkowej PIT 37 nie wypełniają osoby, które nie uzyskały żadnego przychodu w danym roku, np. osoby niepracujące, które są na utrzymaniu współmałżonka lub rodziców. Należy również pamiętać, że deklaracja podatkowa PIT 37 dotyczy jedynie przychodów opodatkowanych na zasadach ogólnych, czyli w skali podatkowej 12% oraz 32%.
- PIT 37 druk 2022- do kiedy należy złożyć oraz skąd pobrać?
- Jak wypełnić PIT 37?
- Co można odliczyć w rozliczeniu podatkowym?
1. PIT 37 druk 2022 – do kiedy należy złożyć oraz skąd pobrać?
Formularz PIT 37 druk 2023 można pobrać online na Portalu Podatkowym, stronach internetowych oraz w urzędzie skarbowym. Druk PIT 37 należy złożyć w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia 2023 roku, a złożona deklaracja podatkowa przed tym czasem i tak otrzyma termin złożenia 15 lutego 2023 roku.
Wypełniając formularz PIT 37 do druku w tradycyjnej formie, należy pamiętać o drukowanych literach. Taką deklarację należy złożyć osobiście w urzędzie skarbowym lub nadać na poczcie – data nadania będzie w tym przypadku również datą złożenia zeznania podatkowego.
Kolejnym sposobem złożenia deklaracji podatkowej jest forma elektroniczna. Skorzystać można z pomocy programów do rozliczania PIT-37 2022, który nie tylko ułatwia wypełnienie deklaracji podatkowej, poprawne wykonanie obliczeń oraz skorzystanie z ulg, jeśli takowe przysługują, ale również skraca czas odesłania ewentualnej nadpłaty. Dodatkowo jest wygodniejsza formą i rozliczenia podatkowego można dokonać bez wychodzenia z domu, dostarczania deklaracji do urzędu czy wysyłania formularza pocztą.
2. Jak wypełnić druk PIT i co to jest PIT 37?
Choć rozliczenie PIT 2022 wciąż kojarzy się z dość skomplikowaną i stresującą czynnością, to w rzeczywistości wcale do takich nie należy. PIT-37 instrukcja 2023 jest dostępna na stronie podatki.gov. Co więcej, również na druku znajdują się objaśnienia, dzięki którym uzupełnianie wymaganych rubryk nie jest trudne, a zwłaszcza, jeśli korzysta się z dobrego programu do rozliczeń PIT-37 druk aktywny.
Najpierw warto odpowiedzieć na pytanie – PIT 37 co to jest? Jest to rodzaj uproszczonego formularza deklaracji podatkowej, którą ustala minister właściwy do spraw finansów. PIT-37 kto składa? Podatnicy, którzy w poprzedzającym roku wykonywali stosunek pracy z umów o pracę, zlecenia oraz umowy o dzieło. Rozliczeniu podlegają również emeryci i renciści.
PIT 37 do wypełnienia komputerowo można pobrać m.in. ze strony podatki.gov.pl. Deklarację podatkową rozpoczyna podanie identyfikatora podatkowego, którym jest PESEL – dla osób, które w danym roku podatkowym nie prowadziły działalności podatkowej, nie były płatnikami, nie były podatnikami od towarów i usług lub NIP – dla osób, które nie spełniają jednego lub więcej wymienionych warunków.
Z formularza pit 11a wzór, kwoty wykazane w części D oraz w trzech pierwszych rubrykach części E należy przenieść do PIT-37 lub PIT-36. Kolejnym powiązanym z PIT 37 formularzem jest pit-2 (dostępny również do pobrania jako PIT-2 druk word), który jest oświadczeniem dla pracownika w celu obliczenia miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W pierwszej części PIT 37 formularz, tzw. części A należy wpisać miejsce oraz cel złożenia deklaracji podatkowej, zwracając uwagę na fakt, że za miejsce złożenia PIT 37 uważa się urząd skarbowy ze względu na adres zamieszkania podatnika. W drugiej części druk PIT 37 należy wpisać dane identyfikacje podatnika oraz jego miejsce zamieszkania, a w przypadku wspólnego rozliczenia, również dane i miejsce zamieszkania współmałżonka.
Część C jest przeznaczona na wykazanie przychodów, dochodów lub strat, koszt uzyskania przychodów oraz zaliczki pobrane przez płatników, czyli m.in. pracodawców lub zleceniodawców. Informacje te powinny zostać sporządzone przez płatnika/płatników lub upoważnione do tego celu podmioty oraz przesłane do podatnika – to na ich podstawie wpisuje się wszelkie informacje z części C druku PIT 37 oraz dokonuje obliczenia. W przypadku posiadania kilku stosunków pracy w danym roku podatkowym, uzyskane przychody należy zsumować i podać ich łączną wartość.
3. Co można odliczyć w PIT? Broszura informacyjna do PIT-37 za rok 2022
W ramach ulg podatkowych wyróżnia się ulgi od podatku oraz ulgi od dochodu (strona 3 i strona 4 deklaracji). Druga z nich uchodzi za bardziej korzystną, ponieważ obniżenie dochodów może oznaczać przejście do podatku o niższej stawce podatkowej. Co zatem można odliczyć od dochodu za rok 2022? Tutaj można wymienić: IKZE – konto emerytalne, ulga termomodernizacyjna, składki ZUS, ulga na badanie i rozwój, ulga na leki, ulga na sprzęt rehabilitacyjny, ulga na samochód, ulga dla krwiodawców, ulga na zabytki, ulga na inwestycję w spółkę, darowizny charytatywno-opiekuńcze Kościołów, darowizny na kult – na Kościół, darowizna na cele edukacji zawodowej, darowizny na organizacje pożytku publicznego, darowizna na cele walki z COVID-19, darowizna tabletów i laptopów na rzecz jednostek prowadzących placówki oświatowe, ulga na Internet (dotyczy również Internetu mobilnego, jednak odliczenie nie może być większe niż 760 zł), zwrot nienależnych świadczeń.
Z kolei ulgi uznawane za odliczenia od podatku to: ulga prorodzinna (na dzieci) – wymaganymi dokumentami jest akt urodzenia oraz prawo do opieki nad dzieckiem; składki zdrowotne – tu należy załączyć RMUA lub inny dokument potwierdzający ich wartość oraz ulga abolicyjna, tj. za pracę za granicą. PIT 37 strona 5 to miejsce na podpis podatnika oraz objaśnienia, z którymi warto się zapoznać.
Przy wypełnianiu deklaracji PIT warto pamiętać o wpisaniu wszystkich ulg oraz odliczeń, aby otrzymać wyższy zwrot lub zapłacić niższy podatek.