Tester IT

Obecnie na rynku dostępne są tysiące programów użytkowych i specjalistycznych, aplikacji, gier i wszelkiego rodzaju innego oprogramowania. Ale jak zweryfikować poprawność ich działania? Tę funkcję spełnia właśnie tester IT. Jak to wygląda w praktyce?

Na czym polega testowanie oprogramowania?

Zadaniem osoby odpowiedzialnej za testowanie oprogramowania jest sprawdzenie, czy finalny program jest pozbawiony błędów. Tester IT musi też przeanalizować jego działanie pod kątem założeń projektowych. Dzięki temu możliwa jest jego optymalizacja oraz poprawa funkcjonalności.

Testowanie oprogramowania wymaga wykonania wielu szczegółowych kroków. Należy sprawdzić kolejno wszystkie zaplanowane funkcje. Tester manualny tworzy też scenariusz testowy. Jest to zestaw zadań niezbędnych do sprawdzenia prawidłowego działania konkretnej opcji programu lub funkcji. Należy także dokładnie opisać ewentualne błędy działania aplikacji.

Tester IT przeprowadza analizę przede wszystkim mając na uwadze oczekiwania klienta, który zamawiał oprogramowanie lub docelowego użytkownika. Wymaganym etapem pracy jest również kontrola zgodności programu z dokumentacją.

Tester manualny i automatyczny

Tester manualny analizuje i testuje oprogramowanie ręcznie, z wykorzystaniem stworzonego scenariusza testowego. Sprawdzanie programu odbywa się więc z poziomu zwykłego użytkownika. W przypadku tego stanowiska nie jest wymagana znajomość języków programowania, ponieważ pracownik nie ma do czynienia z kodem.

Tester automatyczny zajmuje się natomiast pisaniem oprogramowania testującego. Jego scenariusz testowy jest przekształcany na specjalny program, który następnie wykonuje te same czynności, co w przypadku sprawdzania manualnego. Program testowy analizuje poprawność działania aplikacji oraz raportuje pojawiające się błędy.

Automatyczne testowanie umożliwia przeanalizowanie pewnych scenariuszy, których nie byłby w stanie wykonać tester manualny lub byłoby to bardzo żmudne i nieefektywne. Taką sytuacją jest np. sprawdzenie wydajności i niezawodności programu w sytuacji, gdy loguje się do niego równocześnie duża liczba osób. Z kolei testowanie manualne często pozwala na bardziej szczegółowe zbadanie drobnych funkcji aplikacji, które mogą umknąć programowi testującemu.

Profesjonalne testowanie oprogramowania

W GlobalLogic tworzymy oprogramowanie dla największych firm i marek na świecie. Gwarantując najwyższą jakość zapewniamy też najlepszej klasy testowanie. Dla nas to absolutny priorytet.

Wykrywane przez naszych testerów IT błędy są usuwane przez programistów. Dzięki temu finalne programy, które oddajemy do użytku naszym klientom są w pełni profesjonalne i maksymalnie funkcjonalne. Zachęcamy do współpracy!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij