Za co odpowiedzialna jest trzustka? Kiedy trzustka choruje?

Za co odpowiedzialna jest trzustka? Kiedy trzustka choruje?

Trzustka to jeden z ważniejszych organów w naszym ciele. Pełni wiele istotnych funkcji, które mają wpływ na prawidłowe działanie organizmu. Gdy dochodzi do jej uszkodzenia, wiąże się to z mało przyjemnymi dolegliwościami. Jak dbać o trzustkę i w jaki sposób objawia się jej choroba?

Czym jest trzustka?

Trzustkę można zlokalizować w obrębie górnej części jamy brzusznej w okolicy zaotrzewnowej. Mówiąc konkretnie, znajdzie się ją na lewo od kręgosłupa. Obejmuje ona pętle dwunastnicy, a jej koniec sięga nawet śledziony. Składa się z trzech podstawowych części, czyli głowy, trzonu oraz ogona. Jest to narząd, którego wielkość może wynieść nawet 15 cm.

Jakie funkcje spełnia trzustka?

Jeżeli chodzi o funkcje, trzustka spełnia przede wszystkim rolę wewnątrz- i zewnątrzwydzielniczą. To właśnie w niej produkowane są hormony, które odpowiadają między innymi za wytwarzanie glukozy. Poza tym działania trzustki obejmują też przewód pokarmowy, a konkretnie produkcję różnego rodzaju enzymów wspomagających trawienie. Zajmuje się rozkładanie tłuszczów, węglowodanów oraz białek

Jak diagnozuje się trzustkę?

Ponieważ trzustka odgrywa tak ważną funkcję w naszym organizmie, jej nieprawidłowe funkcjonowanie może odbić się poważnie na naszym zdrowiu. Z tego też powodu należy wykonywać badania, które pozwolą na określenie, czy w naszym organizmie nie dzieje się coś niepokojącego. Podstawowa diagnostyka chorób trzustki krótko wyjaśniona jest na ekonsultacje.pl. Zazwyczaj wymienia się tutaj badanie krwi i moczu, które pozwalają na oznaczenie enzymów. Czasem wykonywane jest też prześwietlenie RTG, a także USG. W skrajnych przypadkach, np. gdy chory trafi już do szpitala, lekarz może zalecić wsteczną endoskopową cholangiografię. Rodzaj i zakres badań będzie zależał jednak od przypadłości.

Jakie choroby mogą dotknąć trzustkę?

U zdrowego człowieka trzustka powinna działać bez problemów, ale choroby mogą pojawić się z wielu różnych powodów. Zalicza się do nich między innymi wady wrodzone, jak i liczne nabyte schorzenia. Najczęściej spotykaną dolegliwością jest zapalenie trzustki (ostre albo przewlekłe). Za chorobę trzustki uznaje się także cukrzycę, jako że nieprawidłowo działający narząd ma problem z wydzielaniem insuliny. Czasami może też dojść do sytuacji, że zostaną zaburzone możliwości wydzielnicze, wówczas taka osoba zmagać się będzie z mukowiscydozą. Dodatkowo istnieje ryzyko, że na trzustce rozwiną się torbiele, gruczolaki, wyspiak, a nawet może dość do zmian nowotworowych.

Kiedy trzustka choruje – jak rozpoznać?

Warto też zastanowić się nad tym, w jaki sposób w ogóle zorientować się, że trzustka w naszym organizmie nie działa prawidłowo. Najczęściej spotykaną dolegliwością, na którą uskarżają się pacjenci, to ból, który może objawiać się w nadbrzuszu, ale też i promieniować aż do pleców. Z tego też powodu czasami ciężko jest zdiagnozować problem, jako że dolegliwości nie są jednoznaczne, choć jednocześnie trudno je przeoczyć, jako że ból jest niezwykle silny. Może pojawiać się i znikać nagle, albo utrzymywać się przez dłuższy czas.

Trzustka jest dosyć wrażliwym narządem, łatwo więc ją uszkodzić. Wiele osób uskarża się na bóle w tych okolicach, np. po przejedzeniu. Szkodzi jej także alkohol, papierosy oraz niewłaściwa dieta, które mogą wypaczać jej działanie, a tym samym prowadzić do rozwoju wielu różnych schorzeń.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij