Uniwersalność systemów telemetrycznych – w jakich branżach można korzystać z ich zalet?

Dzisiejszy świat jest coraz bardziej związany z internetem rzeczy. Powstające coraz to nowe oczekiwania konsumentów i konieczność dopasowania do tych potrzeb przez producentów i usługodawców sprawiają, że otacza nas coraz potężniejsza pajęczyna przeróżnych systemów kontroli, nadzoru, sterowania, produkcji, sprzedaży, itp. Powoli zmierzamy do życia w Matrixie.
Coraz większą rolę w tym zautomatyzowanym i mierzalnym świecie odgrywają systemy telemetryczne, które mierzą, ważą i kontrolują naszą rzeczywistość starając się z jednej strony ułatwić nam życie, ale z drugiej choćby w niewielkim stopniu móc je modyfikować. Systemy telemetryczne są narzędziem na tyle uniwersalnym, że ich zastosowanie i wykorzystanie zależy tak naprawdę nie od ich możliwości technicznych, co od inwencji i umiejętności ich twórców.

Najpopularniejsze zastosowania systemów telemetrii

System telemetryczny to połączenie wielu urządzeń pomiarowych (liczniki, czujniki, detektory), konwerterów, urządzeń wejścia/wyjścia, sterowników programowalnych, modułów wykonawczych, modułów wizualizacji i analiz połączonych w jedną sieć i przesyłających między sobą informacje, przy czym efektem ich działania jest realizacja zaplanowanych procesów i zdarzeń, a w przypadku modułów wykonawczych także uruchamianie (włączanie/wyłączanie) różnych urządzeń. 

Telemetria w systemach ciepłowniczych

Jednym z pierwszych zastosowań telemetrii w systemach ciepłowniczych przez firmę Control był system alarmowy sieci ciepłowniczej. Głównym argumentem do stworzenia tego systemu było wykorzystanie do budowy sieci ciepłowniczej rur preizolowanych zawierających w swojej konstrukcji elementy umożliwiające pomiar rezystancji izolacji i rezystancji pętli co stwarzało idealne warunki do wykrywania awarii w sieci ciepłowniczej, dokładnej lokalizacji uszkodzenia oraz dzięki użytym modułom nadzoru ustawienia poziomów alarmowych i zgłaszania alarmów np. w formie SMS.

Znacznie popularniejsze, choć bardziej złożone, są systemy telemetryczne do nadzoru i sterowania ciepłownią, siecią ciepłowniczą i węzłami cieplnymi oraz zdalnego odczytu ciepłomierzy. Najbardziej rozbudowane systemy mogą zawierać moduły realizujące wizualizację całości sieci, różnego rodzaju analizy, czy rozliczania indywidualnych odbiorców. Prostsze systemy mogą ograniczać się wyłącznie do zdalnego odczytu ciepłomierzy

Telemetria w systemach wodociągowych i systemach poboru energii

Zarówno wodomierze, jak i liczniki poboru energii są wyposażone w interfejs do transmisji danych, czasem nawet w kilku standardach RS232, M-Bus, Ethernet, itp. System telemetryczny realizujący zdalny odczyt liczników z racji dużego rozproszenia punktów pomiarowych na znacznym obszarze wykorzystuje transmisję bezprzewodową lub transmisję opartą o magistralę M-Bus, która świetnie sprawdza się na dużych odległościach. Zaletą transmisji bezprzewodowej jest to, że moduły można umieszczać w trudno dostępnych miejscach takich jak studzienki i piwnice, a w dodatku nie trzeba przebijać się przez ściany w celu położenia instalacji.

Uniwersalizm systemów telemetrycznych

Jak łatwo zauważyć na przykładach systemy telemetryczne charakteryzuje znaczny uniwersalizm. Stworzenie jednego systemu do konkretnych zastosowań umożliwia stworzenie analogicznego systemu do zupełnie innych zadań jedynie w wyniku wymiany w systemie modułów pomiarowych i o ile to konieczne niektórych modułów wykonawczych i pozostawienie bez zmian całej architektury/struktury systemu.

Telemetria w systemach automatyki budynkowej

Szerokie pole do popisu dla systemów telemetrycznych daje automatyka budynkowa. Coraz częściej powstają inteligentne budynki wykonane w technologii pasywnej lub energooszczędne. W automatyce budowlanej mogą znaleźć zastosowanie systemy sterowania siecią ciepłowniczą np. pompą ciepła lub klimatyzacją oraz regulacją temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, systemy alarmowe oparte na czujnikach dymu, czujnikach ruchu, itp. System może też kontrolować stan trawnika uruchamiając system nawadniania, sterować bramą wjazdową, bramą garażową, roletami, natężeniem oświetlenia itp. A wszystko nadzorowane i sterowane przez aplikacje mobilną w telefonie.

Nietypowe zastosowania telemetrii

Jednym z ciekawszych zastosowań systemów telemetrycznych jest system obsługi sieci paczkomatów firmy InPost, do którego swego czasu firma Control dostarczyła urządzenia sterujące dla ponad 1000 paczkomatów.

Możliwość zastosowania telemetrii w obiektach mobilnych to także ciekawe zagadnienie. Taki system może kontrolować i zarządzać flotą pojazdów transportowych. Gromadząc dane o zamówieniach i lokalizacji pojazdów taki system mógłby przydzielać konkretne zamówienia najbliżej  znajdującym się pojazdom, kontrolować ich trasę, powiadamiać kierowców SMS’sem o zleconych zadaniach, rozliczać kierowców z czasu pracy, itp.

Inną opcją mogłoby być wykorzystanie transmisji bezprzewodowej i sterowników swobodnie programowalnych do zarządzania wypożyczalnią rowerów, czy elektrycznych hulajnóg.

Ponieważ człowiek jest istotą twórczą wystarczy niekonwencjonalne spojrzenie na jakiś problem, a rozwiązanie znajdzie się na pewno.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij