Systemy ERP w chmurze czy na serwerze – na co powinien zdecydować się przedsiębiorca?

Systemy ERP w chmurze czy na serwerze – na co powinien zdecydować się przedsiębiorca?

Wdrożenie systemu ERP (z ang. Enterprise Resources Planning) do swojej firmy jest związane z szeregiem decyzji, jakie w tej kwestii musi podjąć przedsiębiorca. Oprócz dylematów odnośnie ilości i funkcjonalności poszczególnych modułów, bardzo istotną rzeczą jest wskazanie miejsca instalacji samego oprogramowania. Istnieją w tej kwestii dwa rozwiązania, które w zależności od sytuacji przedsiębiorstwa mają swoje zarówno wady, jak i zalety. Mowa tutaj o inwestycji we własną infrastrukturę serwerową bądź też o systemach zainstalowanych w chmurze.

Na ten moment, większą popularnością cieszy się druga z opcji. Spowodowane jest to zwiększoną wygodą i faktem, że po pandemii coraz więcej firm zdecydowało się pozostać w trybie pracy zdalnej. Co wpływa na taką sytuację i czym kierować się w kontekście wyboru odpowiedniego miejsca do wdrożenia narzędzia ERP? O tym postaramy się opowiedzieć w poniższym wpisie.

Czym jest chmura? – korzyści wynikające z instalacji systemów w tym miejscu

Chmura obliczeniowa jest fachowo mówiąc modelem przetwarzania danych, w których poszczególne narzędzia do zarządzania przedsiębiorstwem traktowane są jako usługi. To swego rodzaju wirtualny serwer, na którym znajdują się wszystkie zasoby przedsiębiorstw opłacających licencję. Mówi się, że model chmurowy stanowi najlepsze rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki temu nie muszą one inwestować w fizyczną infrastrukturę serwerową oraz zatrudniać ludzi odpowiedzialnych za jej operowanie. W znacznym stopniu ograniczy to koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczych, a zaoszczędzoną kwotę przedsiębiorcy mogą przeznaczyć na rozwój firmy na innych obszarach.

Ogromną zaletą wdrażania narzędzi do planowania zasobów przedsiębiorstwa w chmurze jest ich skalowalność. Takie oprogramowanie erp dla firm może być sterowane pod kątem parametrów wydajnościowych w zależności od potrzeb. Dzięki temu, umożliwia się swobodne podnoszenie i obniżanie wydajności maszyn wirtualnych na podstawie cyklu produkcyjnego w danej chwili.

23-10-292_Systemy ERP w chmurze czy na serwerze – na co powinien zdecydować się przedsiębiorca_12

Systemy ERP na serwerze fizycznym – dla kogo?

Duże przedsiębiorstwa i korporacje posiadają najczęściej szeroko rozbudowaną infrastrukturę informatyczną. W ich przypadku zaleca się więc wdrożenie ERP właśnie w tym miejscu. Niektórzy właściciele takich firm często decydują się też na instalację w modelu hybrydowym. Oznacza to, że część funkcji danego narzędzia znajduje się na serwerze, a pozostałe procesy widoczne są wyłącznie w chmurze.

Sporą zaletą takiego rozwiązania jest, iż do korzystania z oprogramowania nie jest wymagany stały dostęp do internetu. Nie ma też żadnych ograniczeń czasowych odnośnie korzystania. Płatność występuje jednorazowo, a składa się na nią zakup niezbędnego serwera. W przypadku chmury należy odprowadzać regularny abonament przedłużający licencję. Co więcej, systemy ERP na serwerze własnym można w łatwy sposób zintegrować z innymi programami, znajdującymi się w tej samej lokalizacji.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij