SqlDBD – narzędzie do modelowania bazy danych

Dobry projekt bazy danych to podstawa wydajnej aplikacji pracującej na tak zaprojektowanej bazie. Taki projekt ograniczy wysiłki związane z rozwojem i konserwacją bazy danych, zminimalizuje ilość ewentualnych błędów, zapewni szybkie zrozumienie struktury bazy przez programistów dołączających do projektu a także ułatwi tworzenie dokumentacji technicznej bazy.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych narzędzi do projektowania baz danych. Przeznaczone są dla różnych baz danych i na różne systemy operacyjne. Różnią się też funkcjonalnością. Niestety wiele z tych narzędzi zostało stworzonych dekadę temu lub wcześniej, pracują pod kontrolą jednego systemu i wspierają przeważnie jeden system bazodanowy. Ponadto są to systemy drogie, wymagają instalacji na komputerze i nie wspierają pracy zespołowej.

Warto tutaj pochylić się nad ciekawym narzędziem SqlDBD.com. Do pracy wymagana jest jedynie przeglądarka internetowa dlatego program nie wymaga intstalacji. Wystarczy założyć konto aby zaprojektować pierwszą bazę danych.

Dla kogo jest program?

SqlDBD wspiera 3 systemy bazodanowe tj. MySQL, PostgreSQL i SQL Server, aczkolwiek planowane jest także wsparcie dla innych baz danych np. SQLite czy Oracle. Program ma niewygórowane wymagania sprzętowe i umożliwia tworzenie dużych modeli baz danych (do kilkuset tabel). Dodatkowo umożliwia współdzielenie projektów w trybie edycji i przeglądu oraz udostępnianie modeli jako linki do plików PNG. To wszystko sprawia, że z powodzeniem może być stosowany zarówno przez pojedynczych programistów projektujących aplikacje bazodanowe jak i duże zespoły programistyczne w tzw. software house’ach.

Modelowanie bazy danych

Program wyposażony został w szereg narzędzi umożliwiających szybkie projektowanie bazy danych. Użytkownik ma do dyspozycji funkcje wstawiania tabel i tworzenia kluczy obcych pomiędzy nimi, tworzenia widoków a nawet tzw. obszarów tematycznych, którymi pogrupować można tabele odpowiadające za wybraną część merytoryczną. Ponieważ wszystko odbywa się metodą drag&drop, znajomość języka SQL nie jest wymagana. Dlatego też SqlDBD z powodzeniem używać mogą nie tylko programiści ale też konsultanci BI czy menadżerowie projektu.

Każdy obiekt bazy jak tabela, kolumna, indeks czy klucz obcy można modyfikować za pomocą tzw. panelu właściwości czyli szeregu specjalnych formularzy. Dodatkowo każda zmiana dokonana przez użytkownika może być przez niego wycofana.

Program posiada intuicyjne narzędzia nawigacyjne co jest niezwykle ważne z punktu widzenia użytkowników muszących zapoznać się ze strukturą bazy danych. Dostępne są narzędzia wyszukiwania obiektów po nazwie, oznaczania ich i namierzania. Docenią to szczególnie osoby pracujące na dużych modelach, a więc z kilkuset tabelami.

narzędzie do modelowania bazy danych

Import skryptów SQL

Program umożliwia import skryptów SQL DDL i tworzenie na ich podstawie modeli baz danych. Co ważne, nie ma potrzeby instalowania lub łączenia się z serwerem bazy danych. Program sprawnie analizuje skrypty za pomocą wbudowanego parsera SQL i tworzy poprawne modele. Jedyne czego wymaga się od użytkownika to wybór typu bazy danych (MySQL / PostgreSQL / SQL Server).

Eksport do PNG i udostępnianie

Program pozwala pobrać pliki graficzne PNG każdego projektu bazy, co jest niezwykle istotne przy tworzeniu dokumentacji czy prezentacji koncepcji podczas prac nad projektem. Możliwe jest wygenerowanie pliku z zastosowaniem motywu jasnego lub ciemnego oraz wybór całości projektu lub jego części widocznej. Każdą taką grafikę można dodatkowo udostępnić w formie linku.

Z myślą o zespołach programistów stworzono także funkcję nadawania dostępu innym użytkownikom. W ten sposób nad jednym projektem może pracować więcej niż jedna osoba. Od właściciela zależy czy osoba taka ma możliwość dokonywania zmian czy tylko przeglądu.

Eksport do SQL

Po zaprojektowaniu bazy danych możliwe jest stworzenie pliku SQL niezbędnego do utworzenia lub zaktualizowania bazy danych. W tym drugim przypadku skrypt wykonuje się na podstawie różnicy pomiędzy wybranymi wersjami modelu. Zapis zmian nie nadpisuje istniejącego projektu a tworzy jego kolejną wersję, właśnie do celów aktualizacyjnych.

Diagramy

Aplikacja pozwala podzielić projekt na diagramy. Dzięki temu możliwe jest projektowanie złożonych struktur z zachowaniem odpowiedniej wydajności oraz czytelności modeli. Poszczególne tabele mogą być wyświetlane na więcej niż jednym diagramie i w różnych miejscach. Umożliwia to tworzenie wielu koncepcji struktury bazy. Dostępna jest też funkcja klonowania całych diagramów, czyli utworzenia nowego diagramu i nowych tabel o bliźniaczej strukturze.

Notatki

Oprócz obiektów jak tabele, widoki, kolumny czy relacje, wstawiać można także notatki służące innym użytkownikom. Notatki takie można umieszczać w dowolnym miejscu i nadawać im odpowiedni kolor. Dzięki temu model bazy będzie bardziej zrozumiały.

Cena

Program dostępny jest w modelu abonamentowym. Dostępne są plany „Starter”, „Business” i „Enterprise”. Cena planu „Starter” to 10 dolarów miesięcznie a „Business” to 15 dolarów. Plan „Enterprise” przeznaczony jest dla większych zespołów i zaczyna się od 75 dolarów miesięcznie.

Podsumowanie

Program jest ciekawą alternatywą dla klasycznych programów pod Windows. Posiada wszystkie niezbędne funkcje potrzebne do zaprojektowania kompleksowego modelu bazy danych, przy czym jest bardzo intuicyjny i szybki. Funkcje pracy zespołowej, publikacji oraz importu i eksportu modeli sprawiają, że staje się niezbędnym narzędziem każdego programisty aplikacji bazodanowych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij