PIT-38 - co warto o nim wiedzieć?

PIT-38 – co warto o nim wiedzieć?

Do czego służy PIT38? Kto i w jakiej sytuacji powinien go rozliczyć? W jaki najdogodniejszy sposób dokonać rozliczenia podatkowego? Jeżeli szukają Państwo informacji na ten temat, poniżej prezentujemy garść praktycznych informacji, które powinny okazać się pomocne przy zgłębianiu tego zagadnienia.

PIT 38 dla kogo?

PIT 38 – do kiedy go składać? Na bazie jakich dokumentów?

PIT 38 za 2022 – co warto o nim wiedzieć?

PIT 38 jak wypełnić?

PIT 38 online to synonim wygody

PIT 38 dla kogo?

Kiedy wypełnić PIT 37 czy 38? Otóż PIT-38 jest przykładem deklaracji, w ramach której dokonujemy rozliczenia dochodów kapitałowych. Co to oznacza w praktyce? Otóż wszystkie osoby, które uzyskały przychody w ramach udziału w spółkach, sprzedaży papierów wartościowych czy też w ramach gry na giełdzie i forex oraz w przypadku operacji na walutach wirtualnych. PIT 38 pozwala jednak nie tylko rozliczać podatek od giełdy. Sięgają po niego także ci podatnicy, którzy otrzymali odsetki od  depozytów złożonych w bankach oraz w ramach innych form oszczędzania. Warto przy tym dodać, że nie ma konieczności dokonywania rozliczeń w PIT zysków pochodzących z lokat w banku ani oprocentowanych rachunków. Dlaczego? Otóż robią to za Państwa instytucje, które zarządzają takimi lokatami czy rachunkami. To co zasługuje na uwagę to fakt, że do samodzielnego rozliczenia zobligowani są posiadacze akcji czy obligacji w chwili ich sprzedaży.

Z PITax.pl rozliczysz każdą deklarację, w tym podatek od giełdy

PIT 38 – do kiedy go składać? Na bazie jakich dokumentów?

Jeżeli należą Państwo do grupy osób, które są zobligowane do złożenia PIT 38, warto zapamiętać, do kiedy przysługuje czas na złożenie dokumentu oraz zapłacenie podatku. W 2023 roku jest to 2 maja.

Równie ważna informacja dla podatników dotyczy tego, jakie dane trzeba zgromadzić, aby wypełnić PIT-38. W pierwszej kolejności trzeba zebrać informacje dotyczące przychodów pochodzących z zysków kapitałowych z minionego roku podatkowego, czyli 2022. Z reguły są to po prostu dane pochodzące z biura maklerskiego w postaci dokumentu PIT-8C. W sytuacji, gdy w poprzednim roku podatkowym korzystali Państwo z kilku biur maklerskich, wówczas z każdego z nich otrzymany stosowny dokument. Taki PIT z giełdy dostarczy kompletu informacji.

PIT 38 za 2022 – co warto o nim wiedzieć?

PIT 38 druk można pobrać osobiście z urzędu, albo w postaci PDF ze strony rządowej lub ze strony zaufanej firmy, która zajmuje się rozliczeniami i dokonuje aktualizacji wzorcowych druków w postaci PIT 38 wzór.

Jeżeli chcą Państwo rozliczyć podatek od sprzedaży akcji 2023, czyli też tzw. podatek od giełdy – są ku temu dwie możliwości. Pierwsze z nich dotyczy możliwości wypełnienia z użyciem programu interaktywnego. Druga opcja polega na bazowaniu z wstępnie wypełnionego zeznania, które zostało zrealizowane przez pracowników administracji skarbowej.

Z intuicyjną aplikacją PITax.pl łatwo obliczysz PIT z giełdy

PIT 38 jak wypełnić?

Na tym etapie warto przedstawić kilka wskazówek dotyczących wypełnienia deklaracji. W zeznaniu podatkowym PIT-38 podatnik musi sam wskazać koszty, przychody oraz pozyskany dochód czy stratę. Jeżeli pojawi się konieczność wystąpienia podstawy opodatkowania, wówczas niezbędne okazuje się uwzględnienie odpowiedniej stawki podatkowej oraz przygotowanie wyliczenia w ramach należnego podatku.

Biorąc pod uwagę, że podstawą opodatkowania jest dochód stanowiący różnicę między przychodem a kosztem podatkowym – podatnik musi dokonać odpowiednich wyliczeń, które pozwolą na wyliczenie tego dochodu. Dochodzi do tego w części C formularza. Konieczne będzie wpisanie tam kosztów, przychodów oraz dochodu lub straty.

Jeśli PIT 38 jest wypełniany przez polskich rezydentów podatkowych, wówczas konieczne będzie wskazanie dochodu z kapitałów pieniężnych, który został osiągnięty w kraju jak i poza jego granicami.

Decydując się na skorzystanie z dedykowanego narzędzia online zyskają Państwo możliwość sprawnego przygotowania tegorocznej deklaracji. Oszczędność czasu i pieniędzy, intuicyjna obsługa – to wszystko stanowi ułamek zalet przemawiających za tym, dlaczego warto rozliczyć PIT 38 przez internet.

PIT-38 i wiele innych pomoże rozliczyć PITax.pl

PIT 38 online to synonim wygody

Nie da się zaprzeczyć, że dynamiczny postęp technologiczny dzieje się na naszych oczach. To z kolei przekłada się na wiele obszarów życia. Coraz więcej spraw, w tym urzędowych, możemy bez trudu załatwić bez konieczności udawania się osobiście do okienka. W rezultacie coraz większy odsetek podatników decyduje się na skorzystanie z dedykowanego oprogramowania online, które pomoże w szybki i łatwy sposób pomóc w przygotowaniu rozliczenia. Nie ma także konieczności korzystania z usług biura księgowego i opłacania usługi. Dzięki odpowiednim narzędziom będzie można bowiem z powodzeniem przygotować takie zeznanie samodzielnie i to bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

Powyższy poradnik powinien dostarczyć Państwu garść informacji zarówno na temat samego PITu 38, jak i tego, na bazie jakich dokumentów można się rozliczyć, do kiedy oraz jaki sposób jest najbardziej rekomendowany z uwagi na komfort użytkowników.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij