Gdzie kupić znaki drogowe Czy każdy może kupić znak drogowy

Gdzie kupić znaki drogowe? Czy każdy może kupić znak drogowy?

Kto ma prawo do zakupu znaku drogowego w Polsce i kto może go postawić? Czy możesz ustawić zakaz parkowania na swoim osiedlu, jeśli postawione na chodniku samochody utrudniają przejście? Wyjaśniamy podstawowe informacje na temat oznakowania dróg, podpowiadamy, co zrobić, aby postawić znak drogowy.

Gdzie kupić znaki drogowe?

Znaki drogowe to towar, którego nie znajdziesz na sklepowych półkach, mimo to nie jest on trudnodostępny. Znaki nakazu, zakazu czy ostrzegawcze kupisz bezpośrednio u ich producentów, którzy zajmują się oznakowaniem dróg, autostrad czy parkingów. Jednym z nich jest producent znaków drogowych UNISTOP, który zajmuje się również projektowaniem organizacji ruchu drogowego. Kupując znaki drogowe bezpośrednio u producenta, możesz mieć pewność, że będą one solidne oraz wykonane zgodnie z obowiązującymi normami. A kto może kupić taki znak drogowy i gdzie może go postawić?

Kto może kupić, postawić znak drogowy?

Czy przeciętny Kowalski ma prawo do zakupu takiego znaku drogowego od jego producenta? Tak, znak drogowy może kupić każdy, jednak nie każdy może go postawić, i tutaj pojawia się problem… Można więc kupić znak drogowy, jako element ozdoby domu (swojego czasu modne było wieszanie znaków na ścianie), jednak, jeśli chcesz aby, spełniał on swój główny cel i znalazł się na drodze, musisz posiadać odpowiednie zezwolenie.

Taki wniosek z prośbą o postawienie znaku drogowego musisz złożyć do odpowiednich służb (w zależności od tego, do kogo należy droga, na której chcesz postawić znak). Zwykle taki wniosek kieruje się do starosty, marszałka lub po prostu zarządcy danego terenu. We wniosku należy zaznaczyć m.in. na jakiej ulicy chcesz go postawić oraz dokładnie uzasadnić swoje działanie, np. udowodnić, że dany znak poprawi bezpieczeństwo lub poprawi płynność ruchu. Po uzyskaniu odpowiedniej zgody, można już postawić znak (samodzielnie lub w obecności odpowiedniego urzędnika).

Jakie normy muszą spełniać znaki drogowe?

Dokładne normy, do których musi stosować się każdy dobry producent znaków drogowych określa stosowane Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków drogowych. Dokładnie określone są tam dopuszczalne wymiary – wielkość znaków drogowych i liter, ich barwy i odblaskowość czy zasady doboru typu folii, a także zasady umieszczania napisów na znakach. To wszystko wpływa na jakość znaków drogowych, które muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów, odpornych na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, a także odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto profesjonalne znaki drogowe muszą być odporne na korozję czy akty wandalizmu, w przeciwnym razie musiałyby być stale wymieniane. Ponadto istotne jest ustawienie znaku, musi się on znajdować w takim miejscu, aby był widoczny (z odpowiedniej odległości) dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, w końcu wpływa on na bezpieczeństwo na drodze.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij