Kupujesz nowy komputer? Co zrobić ze starym lub zepsutym?

Zużyty sprzęt stanowi problem, bo trzeba się go pozbyć, ale wyrzucenie na śmietnik nie będzie zbyt dobrym pomysłem. Utylizacja baterii znajdującej się w komputerze powinna przebiegać zgodnie z przepisami prawa, czyli bez przyczyniania się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Trzeba pamiętać o tym, że elektrośmieci są niezwykle toksyczne, bo zawarte w nich elementy przenikają do gleby, wody i powietrza. Do szczególnie niebezpiecznych pierwiastków i związków zaliczają się azbest, ołów, rtęć, kadm, brom i chrom. Należy przeciwdziałać zanieczyszczaniu planety, dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo powinna wyglądać utylizacja komputerów i innych sprzętów elektronicznych.

Co zrobić ze starym sprzętem komputerowym?

Ustawa o odpadach w postaci sprzętu elektronicznego i elektrycznego jasno wskazuje na to, że powinny one zostać poddane procesom odzysku lub unieszkodliwianiu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że elektrośmieci stanowią poważne zagrożenie dla ekosystemu. Bardzo złym pomysłem będzie wyrzucenie elektroniki do zwykłego śmietnika i to nie tylko ze względu na skażenie środowiska. Za takie postępowanie grozi surowa kara. Utylizacja komputerów nie musi wiązać się z dodatkowymi kosztami. Sklepy są zobowiązane do bezpłatnego odbioru sprzętu elektronicznego. Warto jednak zaznaczyć, że najpierw trzeba kupić nowy produkt, aby w zamian za niego móc oddać stary. Problem pojawia się, gdy ktoś nie planuje zakupu, ma w domu zużyte urządzenia. Gmina powinna mieć punkt przeznaczony do zbierania zużytej elektroniki. Warto wobec tego skontaktować się z wydziałem ochrony środowiska w pobliskim urzędzie w celu wyznaczenia miejsca odstawienia starego sprzętu. Wyrzucenie go do kubła grozi mandatem, można otrzymać nawet karę grzywny w wysokości do 5000 zł.

Bezpieczna utylizacja zużytej elektroniki

Części komputerowe oddaje się do skupu lub na złom. Zużytej elektroniki można także często pozbyć się w punktach, które zajmują się naprawą sprzętu RTV i AGD. Co jakiś czas organizowane są w miastach zbiórki starych komputerów itd. Jeszcze innym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z firmą, która zajmuje się recyklingiem elektroniki. Nie będzie trzeba szukać na własną rękę i czekać, aż w końcu pojawi się możliwość pozbycia elektrośmieci w legalny sposób. Jeśli ktoś nie wie, co zrobić ze starym sprzętem elektronicznym, który nie nadaje się już na sprzedaż ani do dalszej eksploatacji, warto zgłosić się do firmy Dora Plus. Zadba o to, aby utylizacja komputerów i innych sprzętów przebiegała w bezpieczny sposób. Jej usługi obejmują recykling sprzętów elektronicznych i elektrycznych, zawsze zgodnie z wszystkimi normami prawnymi. Może pochwalić się dużym doświadczeniem w branży, szybką realizacją usług, ogólnopolskim zasięgiem działania. Oferta skierowana jest dla wszystkich, czyli klientów indywidualnych i biznesowych, instytucji. W ten sposób można także uchronić się przed problemami, czyli ewentualną karą grzywny za wyrzucenie zużytej elektroniki do kubła na śmieci, która mogłaby być dotkliwa.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij