Montaż SMT – co warto wiedzieć o tej metodzie montażu?

Komponenty elektroniczne takie jak kondensatory, rezystory, oporniki czy diody mogą być umieszczane na płytkach PCB z wykorzystaniem jednej z dwóch metod – montażu przewlekanego THT lub montażu powierzchniowego SMT. Montaż SMT jest precyzyjniejszy, szybszy i co za tym idzie również popularniejszy niż THT. Jak się go przeprowadza?

Żeby powstał obwód drukowany, do odpowiednio przygotowanej płytki PCB należy przymocować komponenty elektroniczne SMD (ang. Surface-Mount Devices). Montaż SMD może być wykonywany zarówno z użyciem metody przewlekanej, jak i powierzchniowej.

Metoda przewlekana nazywana również THT (ang. Through-Hole Technology) jest starsza niż powierzchniowa. Polega na przeciąganiu nóżek komponentów przez nawiercone wcześniej otwory w płytce i lutowaniu ich po drugiej stronie. Może być ręczna lub częściowo automatyczna.

Dzięki metodzie THT uzyskuje się silne połączenia pomiędzy komponentami a płytką, znaczną odporność na przegrzewanie oraz na wysokie moce.

Montaż SMT przeprowadzany jest zupełnie inaczej. Na czym polega?

montaz-smt-01.jpg

Na czym polega montaż SMT?

Montaż SMT (ang. Surface Mount Technology) jest w pełni automatyczny. Najpierw na płytki nanoszona jest pasta lutownicza. Następnie maszyna umieszcza komponenty elektroniczne w miejscach pokrytych pastą zgodnie z zaimplementowanym schematem. Na koniec tak przygotowane płytki trafiają do pieca lutowniczego, gdzie odbywa się lutowanie.

Zarówno przy montażu przewlekanym, jak i powierzchniowym przeprowadza się szereg testów sprawdzających poprawność połączeń, obecności ewentualnych zwarć i przerw w ścieżkach oraz zanieczyszczeń elektrolitami przyczyniającymi się do elektromigracji. W razie potrzeby wykonuje się również testy ICT polegające na ocenie rzeczywistych wartości zmontowanych elementów oraz testy funkcjonalne kontrolujące sposób działania gotowego urządzenia.

Takie testy po montażu SMT przeprowadza m.in. firma Printor (https://printor.pl/oferta/montaz-smt/), doświadczony producent płytek PCB.

Dlaczego częściej wybiera się montaż SMT?

Co sprawiło, że montaż powierzchniowy stał się popularniejszy niż przewlekany? Montaż SMT jest w pełni automatyczny, a co za tym idzie również powtarzalny i szybszy niż THT. Maszyny są w stanie ułożyć nawet 40 tys. komponentów w ciągu godziny, czego człowiek nie byłby w stanie zrobić.

Ponadto dzięki wykorzystaniu montażu SMT można tworzyć miniaturowe płytki PCB, które trafiają np. do smartwatchy, słuchawek bezprzewodowych czy innych małych urządzeń. Jeśli do tego dodamy fakt, że elementy mocowane powierzchniowo są odporne na drgania i wibracje, co jest priorytetem w wielu przypadkach, da się zrozumieć, dlaczego to metody SMT używa się zdecydowanie częściej niż THT.

Dla klientów, którzy zamawiają płytki PCB, dodatkowym argumentem będzie cena – w przypadku produkcji seryjnych koszty stworzenia płytek z wykorzystaniem montażu SMT zawsze są niższe niż z wykorzystaniem montażu THT. Wynika to głównie z automatyzacji i krótszego czasu realizacji zlecenia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij