Kolumny głośnikowe to dopiero początek – urządzamy salon prawdziwego audiofila

Audiofile to osoby, które cenią sobie najwyższą jakość dźwięku. W mieszkaniu każdego audiofila powinien znaleźć się obowiązkowo odpowiedni zestaw głośników. Czym powinny wyróżniać się profesjonalne kolumny głośnikowe? Szereg przydatnych informacji na ten temat prezentujemy w poniższym poradniku. Zapraszamy do wnikliwej lektury.

Jakość dźwięku ma dla audiofila ogromne znaczenie 

Jak wskazuje definicja, audiofil (z gr. philos  – „kochający”) to określenie dla osoby, która ceni sobie jak najwyższą jakość odtwarzanego dźwięku oraz kolekcjonującej sprzęt odtwarzający klasy premium. Jak wiadomo, dla audiofila jakość dźwięku jest kwestią absolutnie priorytetową. W mieszkaniu każdego audiofila powinien zatem znaleźć się odpowiednio dobrany sprzęt. 

jakosc-dzwieku-ma-dla-audiofila-ogromne-znaczenie.png

Źródło: audioformat.pl

Jedną z najlepszych opcji wydają się być kolumny głośnikowe. Tego typu sprzęt, jeśli pochodzi od profesjonalnego producenta, może posłużyć nawet przez wiele lat. Dodatkowym atutem kolumn jest nie tylko wysoka jakość dźwięku, ale również ponadczasowy, oryginalny design. Kolumny mogą dodawać pomieszczeniu niepowtarzalnego uroku i charakteru.

Jak podjąć decyzję o wyborze kolumn głośnikowych?

Aby właściwie wybrać kolumny głośnikowe, trzeba koniecznie zwracać uwagę na szereg kwestii. Mowa tutaj przede wszystkim o rozmiarze pomieszczenia, w którym będą one używane. Metraż pokoju to najważniejszy element, który przesądza o tym, w jakiego typu kolumny powinniśmy zainwestować. Niezwykle ważna jest też jakość dźwięku – najlepsze parametry w tym względzie zapewnia sprzęt od renomowanych firm takich jak Focal. 

Zbyt duże bądź zbyt małe kolumny – konsekwencje 

Jeśli do niewielkiego pomieszczenia zostaną wstawione zbyt duże kolumny, wrażenia podczas słuchania muzyki mogą być co najmniej rozczarowujące – wówczas zauważalna będzie kiepska stereofonia, zbyt duży bas oraz stłumiona dynamika, co żadnemu audiofilowi absolutnie nie przypadnie do gustu. 

Z kolei przy zakupie małych kolumn do dużego pomieszczenia, jakość dźwięku też nie będzie taka, jak być powinna. Wówczas problemem będzie zbyt małe wypełnienie pomieszczenia dźwiękiem oraz brak niskich tonów. 

Kolumny głośnikowe Focal Vestia – dlaczego warto w nie zainwestować? 

Doskonałym wyborem w przypadku kolumn głośnikowych dla audiofilów jest Focal Vestia. Kolumny Focal Vestia to nowa seria, którą wprowadziła do sprzedaży francuska, bardzo znana firma Focal. Kolumny te są produkowane we Francji. 

kolumny-glosnikowe-focal-vestia-dlaczego-warto-w-nie-zainwestowac.jpeg

Źródło: audioformat.pl

Omawiana seria kolumn głośnikowych jest produkowana w oparciu o najnowsze rozwiązania technologiczne, które gwarantują, iż jakość emitowanego dźwięku zadowoli nawet najbardziej wymagającego audiofila. W kolumnach Focal Vestia została zmieniona ich budowa oraz ich podstawy. W kolumnie podłogowej o budowie otwartej dodano dodatkowy bass reflex z tyłu obudowy, zaś jej postawa stała się znacznie solidniejsza oraz efektywniej izoluje od podłoża. Dodatkowo, obudowę kolumny pochylono, czym nawiązano do wyższych serii, takich jak Focal Sopra czy Focal Kanta. 

Wszystkie te zmiany w pozytywny sposób wpłynęły na brzmienie kolumn – poprawie uległa dynamika w dolnym rejestrze pasma oraz dopracowano środek, co spowodowało, że kolumna efektywniej radzi sobie ze stworzeniem sceny odsłuchowej, zaś góra jest czytelniejsza. Ten typ kolumn świetnie sprawdza się w przypadku odsłuchów stereo, zaś gdy dodatkowo uzupełni się je o pozostało głośniki z serii można wykorzystać je nawet w domowym systemie kina domowego. 

Warto zwrócić jeszcze uwagę na Duńskie kolumny Dali, które również cieszą się dużym zainteresowaniem wśród audiofilów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij