Kajaki to sport dla wszystkich

Kajaki to sport dla wszystkich

Wypoczynek na łonie natury jest pożądany z racji naszego umiłowania do przesiadywania przed telewizorem. Dlatego też w czasie urlopu bądź wakacji warto oderwać się od tych złych nawyków. Jedną z bardziej interesujących form odpoczynku na świeżym powietrzu są spływy kajakowe. W zasadzie trudno się dziwić temu ich dużemu zainteresowaniu, ponieważ ta postać aktywności posiada mnóstwo zalet.

Zazwyczaj wyprawy kajakiem są organizowane na rzekach i w mniejszym stopniu na jeziorach. Będąc już bardziej zaawansowanym kajakarzem, można zdecydować się na wyprawę kajakiem po górskich strumieniach. Jest to jednak niebezpieczne i trzeba mieć świadomość, że pędzenie wartkim strumieniem wśród skał i uskoków ma już niewiele wspólnego z rekreacją.

Czemu kajakarstwo stało się tak popularne?

Dlaczego tak popularne kajakarstwo i spływy kajakowe?

Na postawione w taki sposób pytanie w zasadzie trudno udzielić skomplikowanej odpowiedzi. Jest to w sumie mało skomplikowany sport, a jego nauka zajmuje niewiele czasu. Co więcej, pływać kajakiem można bez względu na płeć oraz wiek. Zawsze jednak wskazany jest rozsądek oraz przestrzeganie ogólnych zasad ostrożności. Wsiadając do kajaka, powinniśmy mieć na sobie kamizelkę. Najlepiej organizować wyprawę w grupie, jest to nie tylko bezpieczniejsze, ale też zapewnia większą zabawę.

Profity z wyprawy kajakowej

Jak już to zostało wspomniane udając się na spływy kajakowe, nie musimy obawiać się o to, że to nie dla nas. Śmiało, można postawić tezę, iż kajakarstwo jest masowym sportem. Do tego jeszcze pozwala on w niemałym stopniu wzmocnić swój organizm. Płynąc kajakiem, poprawiamy swoją wytrzymałość. Dodatkowo do wiosłowania wykorzystuje się większość kluczowych partii mięśniowych naszego ciała. Najmocniej pracują mięśnie

  • najszersze grzbietu
  • klatki piersiowej i korpusu
  • ramion

Warto przy okazji podkreślić, że podczas wiosłowania można zgubić nadmierną tkankę tłuszczową. Tym samym łączymy przyjemne z pożytecznym.

Turystyka i rekreacja

Turystyka i rekreacja przez kajaki - spływy kajakowe

Udając się na spływy kajakowe mamy doskonałą okazję nie tylko zażyć potężnej dawki sportu, ale też podróżować i zwiedzać. Często trasy spływów są tak przygotowane, aby po drodze mijać

malownicze krajobrazy, czy też atrakcje turystyczne. Wszystko jest tak przygotowane, że mamy wyjątkową możliwość dotarcia do miejsc, które nie są raczej dostępne dla turystów z perspektywy lądu. Podróżując kajakiem, czeka na nas też dreszczyk emocji i adrenaliny. Da się spotkać w końcu amatorskie zawody, które pozwalają sprawdzić się oraz podjąć rywalizację i innymi kajakarzami.

Porady dla nowicjuszy

Kajakarstwo to wspaniały sport a wyprawy w celach turystycznych mogą dać nam mnóstwo frajdy, lecz warto wiedzieć jak się do tego wszystkiego zabrać. Na kajaki mogą się wybrać nawet osoby nieumiejące pływać, ale muszą na spływ wybrać się z doświadczonymi kajakarzami. Początkujący musi stosować się do poleceń i wskazówek zasłyszanych od instruktora.

Warto również wsłuchiwać się w swoje ciało i tym samym w przypadku większego zmęczenia robić przerwę. Z czasem nasz organizm będzie przyzwyczajony do nowej aktywności i poprawie ulegnie nasza wytrzymałość. Jak przy każdym wysiłku należy też regularnie pić wodę, a także zaleca się zabrać ze sobą energetyczne przekąski.

Radość ze spływu kajakowego

Zalety spływów kajakowych

Cieszymy się z uczestnictwa w takich kolejnych spływach kajakowych. Natomiast, jak powyżej zaznaczyliśmy, najbezpieczniej gdy jesteśmy do nich dobrze przygotowani. Przecież mogliśmy słyszeć kiedyś, jak ktoś zdecydował się na spływ, bez takich działań i doszło do katastrofy. Nie chcemy, aby tak stało się w naszym przypadku i bliskich, którzy wybierają się na spływ razem z nami.

Dodatkowo wybierajmy spływy kajakowe organizowane przez biura i osoby, które w takim sporcie wysilają się od wielu lat. One dokładne rozumieją, jak przygotowanie, szkolenie i bezpieczeństwo w wodzie jest ważne. Starają się wszystkich uczestników spływu dokładnie szkolić pod tym względem, a zarazem podczas samego spływu wybierają się razem z nimi, z kilkoma opiekunami. Dzięki temu wszyscy biorący udział mogą czuć się bezpieczni. Na

Na takie spływy kajakowe będziemy mogli decydować się nad morzem, na przykład w rzece Piaśnica, w górach w rzece Dunajec czy także w wielu rzekach rozłożonych po całym naszym kraju. Warto spróbować tego sportu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij