Leczenie alkoholizmu – w jaki sposób się odbywa?

Niemal każdy dorosły człowiek pozwala sobie na kieliszek wina do kolacji czy kolorowego drinka na spotkaniu ze znajomymi. Nie jest tajemnicą, że alkohol był, jest i będzie obecny w naszej kulturze, jednak grunt to znać umiar i nie dopuszczać do stanów upojenia. Warto bowiem pamiętać, że spożywanie alkoholu etylowego nawet w niewielkich ilościach z czasem może przerodzić się w uzależnienie. Popaść w nałóg jest zdecydowanie łatwiej niż się z niego wyleczyć, jednak wielu chorym udaje się powrócić do trzeźwości. Zatem jak wygląda leczenie alkoholizmu?

Czym jest alkoholizm?

Alkoholizm to uzależnienie od alkoholu etylowego. Nałóg przybiera formę zarówno psychiczną, jak i fizyczną, przez co jego leczenie okazuje się niezwykle skomplikowane. Jak objawia się psychiczne uzależnienie? Alkoholik odczuwa silną potrzebę sięgnięcia po kieliszek, której nie potrafi się przeciwstawić. Uzależnienie fizyczne najczęściej ma swoje odzwierciedlenie poprzez brak kontroli nad ilością wypijanego alkoholu oraz większą na niego tolerancją, powtarzające się zaniki pamięci (tzw. palimpsesty) oraz objawy zespołu abstynencyjnego w postaci drżenia mięśni, wymiotów, kołatania serca, skoków ciśnienia czy nasilających się stanów lękowych.

Walka z chorobą alkoholową – od czego zacząć?

Alkoholizm to choroba postępowa, która nieleczona z każdym kolejnym dniem przybliża do nieodwracalnych zmian w organizmie, a w konsekwencji nawet do śmierci. Utrzymujące się wysokie stężenie trującej substancji oraz jej metabolitów w krwiobiegu powoduje mocne zatrucie, „wypłukanie” z organizmu niezbędnych do życia składników odżywczych, witamin i minerałów, co prowadzi do skrajnego wycieńczenia. Choroba alkoholowa często uszkadza materiał genetyczny, powoduje bezpłodność, naraża kobietę w ciąży na poronienie, a płód – na poważne wady wrodzone. Dlatego też punktem zwrotnym w leczeniu alkoholizmu jest przyznanie się do problemu i zwrócenie się o pomoc do specjalistów. Samodzielne wyjście z nałogu nie udaje się niemal nigdy.

Leczenie alkoholizmu – ośrodek odwykowy

Najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą formą walki z alkoholizmem jest prywatny ośrodek leczenia uzależnień. To właśnie w specjalistycznej placówce można liczyć na fachową pomoc ze strony lekarzy psychiatrów, psychologów i psychoterapeutów. Pacjenci mają niepowtarzalną okazję do odkrycia przyczyn problemu alkoholowego, które zazwyczaj są zakopane głęboko w świadomości chorego. W dobrym ośrodku terapeutycznym można liczyć również na kompleksowy detoks alkoholowy, podczas którego włączane są farmaceutyki łagodzące skutki odstawienia. Często jest to pierwszy etap leczenia choroby alkoholowej, który pozwala skutecznie przerwać ciąg picia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij