Jaki kocioł do ogrzewania podłogowego

Jaki kocioł do ogrzewania podłogowego?

Decydując się na ogrzewanie podłogowe, należy pamiętać, że temperatura ogrzewanej powierzchni nie może być zbyt wysoka. Dlatego niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego kotła grzewczego. Podpowiadamy, jaki typ warto wybrać? I czym charakteryzują się poszczególne kotły grzewcze?  

Kotły do ogrzewania podłogowego 

W ogrzewaniu podłogowym funkcję grzejnika spełnia cała podłoga, dlatego też temperatura tej powierzchni nie powinna przekraczać 55o C. Gdyby podłoże było zbyt ciepłe, jego użytkownicy mogliby nabawić się wielu dolegliwości, takich jak np. obrzęk nóg. Nieco cieplej może być jedynie w łazience. Dlatego do ogrzewania podłogowego najlepiej sprawdzą się niskotemperaturowe kotły, charakteryzujące się wysoką efektywnością pracy. Takie cechy posiadają kotły kondensacyjne, rzadziej wykorzystywane są kotły elektryczne. Również pompa ciepła może być stosowana w przypadku ogrzewania podłogowego, ponieważ jest urządzeniem niskotemperaturowym. Jednak w jej przypadku nie zaleca się łączenia tego układu z tradycyjnymi grzejnikami. 

Pompa ciepła a ogrzewanie podłogowe

Pompa ciepła jest dość kosztowna, jednak z czasem może znacznie obniżyć wysokość rachunków za ogrzewanie. To urządzenie osiąga lepszą sprawność przy niskich temperaturach roboczych, dlatego, jeśli w twoim domu jest ono głównym urządzeniem grzewczym, to tym bardziej warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe. Ponadto pompa ciepła jest rozwiązaniem ekologicznym, nie emituje spalin, sprawdzi się również do chłodzenia pomieszczeń latem (chłodzenie aktywne, pasywne). 

A dlaczego współpraca ogrzewania podłogowego z kotłami kondensacyjnymi jest dobrym pomysłem? 

Kocioł kondensacyjny w ogrzewaniu podłogowym

Na początek warto zaznaczyć, że do kotłów kondensacyjnych należą nie tylko te gazowe, ale również kotły olejowe, o czym wiele osób zapomina. Te urządzenia uznawane są za jedne z najbardziej efektywnych energetycznie, ponieważ osiągają sprawność powyżej 100%. Dzięki współpracy kotłów gazowych z ogrzewaniem podłogowym kondensacja zachodzi ciągle, nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych. Kotły kondensacyjne wydają się więc, na równi z pompami ciepła, najkorzystniejszym rozwiązaniem przy ogrzewaniu podłogowym, ponieważ kondensacja przebiega najefektywniej przy niskich temperaturach roboczych. 

Kocioł na paliwo stałe – czy warto?

Ogrzewanie podłogowe może czerpać ciepło z kotłów na paliwo stałe, jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ takie urządzenia działają efektywnie, gdy podgrzewają wodę do temperatury powyżej 80oC. W tym przypadku należy więc zastosować odpowiednie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego, które obniżą temperaturę. Są to dodatkowe koszty i znacznie więcej pracy. Zatem decydując się na ogrzewanie podłogowe, znacznie bardziej polecamy wybrać kocioł kondensacyjny (gazowy albo olejowy) lub ekologiczne pompy ciepła. 

 

 

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij