Jak wybrać nitownicę do nitonakrętek

Jak wybrać nitownicę do nitonakrętek?

Nitownica to podstawowy element wyposażenia nie tylko w zakładzie produkcyjnym, czy budowlanym, ale także w garażu każdego majsterkowicza. Z jej pomocą trwale przymocujesz płaskie, metalowe elementy konstrukcyjne, i nie tylko. Dlatego sprawdź, jak wybrać nitownicę.

Jak wybrać nitownicę? 

Na początku musisz wiedzieć, że nitownice dzieli się na trzy typy:

  • ręczne;
  • elektryczne;
  • pneumatyczne.

Jak się pewnie domyślasz, różnią się sposobem zasilania, a także szybkością i precyzyjnością działania. I za chwilę omówimy, kiedy sprawdzi się każda z nich, wcześniej jednak mamy kilka uniwersalnych porad. 

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, aby narzędzie było oburęczne. Co to oznacza? Że umożliwia wygodną obsługę zarówno lewą, jak i prawą ręką. Nitownica do nitonakrętek ze sklepu Incop.pl jest dwuręczna, a wykonanie trwałego połączenia nie wymaga użycia dużej siły.

Narzędzie powinno być wytrzymałe, solidne, lecz przy tym stosunkowo lekkie – jest to ważne w szczególności wtedy, gdy prace wykonujesz w trudnych warunkach, np. na dachu oraz gdy mają one charakter długotrwały. Sposób zmiany trzpienia musi być prosty i intuicyjny, natomiast w przypadku narzędzi elektrycznych bądź pneumatycznych, zobacz, czy wyposażone są w system szybkiej wymiany trzpieni

Nitownica ręczna

Podstawowym rodzajem nitownic, są narzędzia ręczne. Nie wymagają podłączenia do żadnego źródła zasilania, są proste i wygodne w obsłudze. Wymagają użycia siły rąk, aczkolwiek, o ile nie jest mowa o kilkugodzinnych pracach, nie jest to męczące zajęcie. 

Nitownicę ręczną można wykorzystywać w każdych warunkach, także podczas prac na wysokościach bądź w trudno dostępnych miejscach. To sprawia, że korzystają z niej nie tylko majsterkowicze, ale także fachowcy. Jest dobrym wyborem, jeśli nitowanie wykonujesz okazjonalnie

Nitownica elektryczna

Nitownica elektryczna jest szybsza w działaniu, nie wymaga użycia rąk, natomiast siła zacisku jest znacznie większa, niż w przypadku narzędzi ręcznych. Pozwala to na sprawną, precyzyjną pracę.

Taka nitownica może być zasilana kablem sieciowym lub akumulatorem. Pierwsze rozwiązanie ma sporo wad – prace można wykonywać tylko wtedy, gdy w pobliżu znajduje się gniazdko elektryczne, ponadto kabel często będzie cię ograniczać. Dlatego decydując się na nitownicę, elektryczną od razu polecamy wybrać model akumulatorowy, który jest wygodniejszy, bardziej funkcjonalny. 

Nitownica pneumatyczna

Na przemysłową skalę używa się nitownic pneumatycznych. W ich wypadku praca jest zautomatyzowana, szybka, umożliwia wykonanie do kilku tysięcy nitowań dziennie, a twoja rola sprowadza się do naciśnięcia odpowiedniego przycisku. Ponadto ten typ narzędzi umożliwia zastosowanie największej siły zacisku, zwiększając tym samym trwałość mocowania.

Nitownica pneumatyczna wymaga dodatkowego osprzętu, który zapewni stały dostęp do sprężonego powietrza. To nie dość, że zwiększa koszty urządzenia, ale również sprawia, że nie będzie można się nim posługiwać w trakcie prac na wysokościach, a także w wąskich, ograniczonych przestrzennie miejscach. Dlatego często oprócz nitownicy pneumatycznej, kupuje się też elektryczną.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij