Jak kupić telewizor na długie lata?
Telewizory to kategoria, która wciąż rozwija się w bardzo szybkim tempie. Nowoczesne TV są bardzo smukłe, często sterowane głosowo i osiągające bardzo wysokie rozdzielczości. Wątpliwości budzi jednak ich awaryjność. Jak więc wybrać telewizor, który okaże się zakupem na długie lata?
Ile lat wytrzyma nowoczesny telewizor?
To pytanie spędza niektórym sen z powiek. Pamiętam wciąż dobrze, gdy będąc małym chłopcem bawiłem się telewizorem kineskopowym moich dziadków. Był ogromny, ale jak na tamte czasy dostarczał masę rozrywki. Można było pomarzyć o pilocie do niego, a co dopiero przypuszczać, że kiedyś telewizory będą miały tyle bajerów co teraz. Mimo wszystko, miał on jedną zaletę – był praktycznie nie do zdarcia. Owszem, czasem coś się w nim zepsuło, ale nie oznaczało to żadnej tragedii. Przychodził bowiem znajomy zajmujący się takimi telewizorami i za 50 zł przywracał do życia poczciwy odbiornik – i to w naszym domu, w około pół godziny.
Jak wygląda to teraz? Jeden martwy piksel potrafi doprowadzić właściciela takiego TV do łez. Wszelkie usterki kończą się zwykle w serwisie, który żąda pokaźnych kwot za naprawę. Sporo osób
ma także duże wątpliwości co do matryc OLED, zwracając uwagę na możliwość ich wypalenia, choć to wciąż dość sporna sprawa.
Dziwnym trafem, wiele usterek przydarza się tuż po upływie okresu gwarancyjnego. Śmiem twierdzić, że 5 lat bezawaryjnej pracy, to całkiem dobry wynik, nawet w przypadku dość kosztownych
telewizorów. Kluczem do sukcesu jest jednak odpowiedni wybór. Powstaje więc pytanie – jaki telewizor wybrać, by służył nam przez wiele lat?
Gdzie szukać informacji o niezawodnych telewizorach?
Wiele osób korzysta z opinii o danym produkcie. Można w ten sposób poznać doświadczenia innych użytkowników, którzy mogą podzielić się swoimi doświadczeniami i ocenić dany telewizor po
dłuższym czasie użytkowania. Gorzej, jeśli rozglądamy się za jakąś topową konstrukcją, która na rynku jest niedługi czas.
Kolejną opcją są więc wartościowe i eksperckie rankingi telewizorów. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, kto je sporządza.
Na portalu Videotesty.pl znajdują się rankingi najlepszych telewizorów. Oprócz wersji tekstowych, kilka z nich ma załączone filmiki. Są one często autorstwa redaktora, który ma 12-letnie doświadczenie w sprzedaży i instalacji urządzeń Audio/Video.
Właśnie takie zestawienia wzbudzają we mnie zaufanie, bo powiedzmy sobie szczerze – rynek TV jest ogromny, tak samo jak liczba rankingów dotyczących tych urządzeń, które sporządzane są tylko w oparciu o popularność ze sklepów. Chyba nikomu nie trzeba mówić, że popularne nie równa się wcale najlepsze.
Plusem zestawień ze wspomnianego serwisu jest też ich mnogość. Możemy wybrać dla siebie zarówno telewizor budżetowy (np. za 1000-2000 zł), jak i dużo droższy.
Trudno jest też w sieci dorwać dobre i stosunkowo obiektywne testy telewizorów. Wiem, zdaję sobie sprawę z tego, że recenzja sama w sobie nie może być obiektywna, ale chodzi tu raczej o masę
sponsorowanych filmików, gdzie dany tester o wątpliwej wiedzy wychwala pod niebiosa dany telewizor.
Oglądając kilka testów tego redaktora, jestem pewien, że rzeczywiście ma z tym sprzętem na co dzień do czynienia. Ba, nawet na forach o TV natykałem się już na posty, w których ktoś podsyłał linki do jego materiałów.
Jeżeli więc chcecie dobrze wydać swoje pieniądze na nowoczesny, ale jednocześnie niezawodny telewizor na długie lata, to polecam Wam zajrzeć na listę rankingów TV, którymi sam się kieruje przy zakupie.