Jak księguje się przelewy w bankach. Od czego zależy, o której dojdzie przelew

Jak księguje się przelewy w bankach. Od czego zależy, o której dojdzie przelew?

Wykonując przelewy bankowe, najczęściej trzeba liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania, zanim pieniądze dotrą od nadawcy do odbiorcy. Ile to zajmie ich realizacja, będzie zależało przede wszystkim od banku, a także dnia i godziny, w której się je wykona. Jak wygląda księgowanie przelewów w bankach?

Ile idzie przelew bankowy?

Z założenia przelewy bankowe nie są natychmiastowe, to oznacza, że od momentu wykonania przekazu przez nadawcę, do momentu pojawienia się pieniędzy na koncie odbiorcy może minąć od kilkunastu minut do nawet kilku dni w skrajnych przypadkach. Dlaczego tak się dzieje? Powód jest banalnie prosty – robiąc przelew, nie idzie on bezpośrednio z naszego konta na konto odbiorcy, tylko po drodze musi przejść jeszcze kilka sesji rozrachunkowych wychodzących i przychodzących, które odbywają się o określonych porach dnia. Co więcej – w każdej placówce finansowej może wyglądać to nieco inaczej.

Jak księgują się przelewy w bankach?

Każdy bank ma ustalone sesje księgowania przelewów przychodzących i wychodzących. Pory te ustalane są indywidualnie przez każdą placówkę finansową, ale ich wspólnym mianownikiem jest to, że działają one jedynie w obrębie dni powszednich, czyli od poniedziałku do piątku. Godziny księgowania w wybranych bankach podaje https://banki365.pl i w ciągu dnia takie sesje są trzy. Czas oczekiwania będzie więc zależny zarówno od pory dokonania operacji, jak i banków, między którymi do tego dochodzi.

Jakie są rodzaje przelewów

Obecnie mamy do dyspozycji dwa rodzaje przelewów – wewnętrzne oraz zewnętrzne. W pierwszym przypadku operacje dokonywane są w obrębie jednego banku, dzięki czemu czas oczekiwania na przelew jest stosunkowo szybki, ponieważ do księgowania dochodzi w czasie rzeczywistym. Nie ma tu więc sesji wychodzących i przychodzących, a pieniądze na koncie pojawiają się już tego samego dnia, nawet w ciągu kilkunastu minut.

Nieco inaczej wygląda to przy przelewach zewnętrznych, czyli pomiędzy różnymi bankami. Tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana, a operacja, zanim dojdzie do odbiorcy, musi przejść po drodze kilka bramek. Po pierwsze pieniądze muszą zostać zaksięgowane w sesji wychodzącej banku nadawcy, następnie przechodzą przez weryfikację Krajowej Izby Rozliczeniowej, która jest pośrednikiem między bankami i dopiero na końcu trafia do banku odbiorcy, gdzie trzeba czekać na sesję przychodząca. 

Z racji tego, że banki mają różne godziny księgowania przelewów, pieniądze mogą iść nawet do kilku dni, choć zazwyczaj pieniądze pojawiają się następnego dnia. Wyjątkiem są oczywiście weekendy, w których czasie przelewy nie są realizowane.

Od czego zależy, ile będzie szedł przelew?

Jak zostało już wspomniane, czas, w jakim będzie szedł przelew, zależny jest przede wszystkim od banku, godzin sesji wychodzących i przychodzących oraz tego, w jakich placówkach mają konto nadawcy i odbiorcy. Jeżeli jest to ten sam bank – nie ma problemu, ponieważ pieniądze zostaną przekazane bardzo szybko, w przypadku różnych placówek, ten czas znacznie się wydłuża. Dlatego chcąc wiedzieć, jak długo będzie szedł przelew, warto zorientować się w godzinach sesji. Łatwo to sprawdzić na stronie internetowej banku, jak również nie brakuje serwisów oferujących obliczenie, kiedy dojdą pieniądze, biorąc pod uwagę czas ich nadania oraz banki nadawcy i odbiorcy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij