Jak działają oszuści w internecie

Dzisiaj w internecie, jesteśmy w stanie znaleźć dosłownie wszystko, to czego potrzebujemy. Filmy, gry, muzyka oraz wiele innych rzeczy, są na wyciągnięcie naszej ręki, ponieważ internet w swojej prostocie, dalej nam naprawdę wiele różnych możliwości, z których warto skorzystać. Oczywiście pozytywną stronę internetu, wykorzystują też przestępcy, aby bezkarnie kraść nasze dane oraz usuwać nasze pliki.

Niestety bardzo często w wielu programach, często darmowych znajdziemy różnego rodzaju tonie trojańskie, które są jedynie furtką dla hakerów, którzy mogą wtedy bez żadnych przeszkód przejąć, dostęp do naszych danych, znajdujących się na komputerze. Tego typu ludzie, potrafią działać na tysiąc różnych sposobów, ponieważ różnorodność zagrożeń, jakie mogą nam się przytrafić, jest bardzo duża. Warto więc znać potencjalne zagrożenia, aby w przyszłości się przed nimi lepiej zabezpieczyć.

Phishing

Sposób ten przede wszystkim pozwala na swobodną kradzież danych dostępu, numerów kart kredytowych oraz wiele innych poufnych informacji. Warto zauważyć, że w formie ataku pojawiają się coraz częstsze zabiegi socjotechniczne, dzięki czemu ofiar jest coraz więcej. Phishing najczęściej pojawia się w e-mailach i są to wiadomości, które każą nam zweryfikować konto, lub oferują nam fikcyjną wygraną na loterii, gdzie mamy określony czas na danie odpowiedzi o przyjęciu nagrody. Jak się okazuje, takie sposoby naprawdę działają, ponieważ przez phishing, bardzo często ludzie są w stanie stracić mnóstwo pieniędzy. Oczywiście ludzie nabierają się, na łudząco podobne strony, które nawet adresem przypominają na przykład nasz bank. W ten sposób jesteśmy kierowani do fałszywej strony, która nie tylko pobiera nasze dane osobowe, ale także sprawdza wiele innych, ważnych informacji. Dlatego nie warto dać się nabrać na takie sztuczki socjotechniczne i pod żadnym pozorem nie otwierajmy podejrzanych e-maili, ponieważ możemy potem tego żałować. Jeśli chcemy uchronić się przed tym problemem, musimy wyposażyć swój komputer w oprogramowanie anty szpiegowskie, lub antywirus, który daje nam możliwość wykrycia i usunięcia phishingu z naszego komputera.

Pharming

Działa to nieco na innej zasadzie niż w przypadku poprzedniej metody. W tym wypadku źródłem infekcji staje się złośliwy adres DNS w komputerze samego użytkownika. W ten sposób generując konkretny adres, oszuści są w stanie, zachęcić nas do pogrania fajnej gry czy też innej aplikacji. Jeśli najedziemy na dany adres, to oczywiście zostaniemy przekierowani bezpośrednio, do strony takich oszustów. Niekiedy strona tego typu wygląda z pozoru nieszkodliwie, jednak to tylko pozory, ponieważ złośliwe oprogramowanie, czy też inne niszczycielskie narzędzie, może być ukryte bezpośrednio w skrypcie witryny. Wtedy złodzieje po prostu czekają na odpowiednią okazję, aż ofiara sama kliknie określony skrypt i wtedy następuje już wyłudzenie poszczególnych danych osobowych i innych ważnych informacji.

Sposób na utratę danych

Pharming zawsze jest niebezpieczny, zwłaszcza jeśli przypadkowo klikniemy łudząco podobną do rzeczywistej witrynę, która jest tylko miejscem do przechwytywania informacji. W sieci istnieje o wiele więcej takich zagrożeń, dlatego podczas przeglądania internetu, musimy być naprawdę bardzo ostrożni, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy trafimy na taki problem. Oszuści są coraz sprytniejsi i mają coraz to lepsze sposoby na to, aby pozbawić nasz naszych cennych danych, nie dajemy się nigdy wmanewrować w taką pułapkę, bądźmy czujni.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij