Czy można skopiować regulamin sklepu internetowego?

Tworzysz sklep online? Zastanawiasz się, co musisz przygotować? Czy niezbędny jest regulamin sklepu? Skąd go wziąć? Czy można skopiować regulamin e-sklepu? Wyjaśniamy!

Skąd wziąć regulamin sklepu internetowego?

Przepisy nie uściślają, jak dokładnie powinien wyglądać regulamin sklepu internetowego. Są oczywiście wskazane ustawowo zapisy, których nie powinno zabraknąć, ale nie ma konkretnego wzoru. Właśnie dlatego wiele osób, które zakładają sklep online, zastanawia się, skąd wziąć regulamin.

Jednym ze sposobów na jego pozyskanie jest poproszenie o udostępnienie szablonu dokumentu autora sklepu ecommerce, jeśli się z niego korzysta. Jeśli współpracuje się z agencją, która świadczy tego typu usługi, to często można liczyć na darmowy wzór lub promocyjną cenę na stworzenie dedykowanego dokumentu. Jednak nigdy nie ma się pewności co do tego, czy aby na pewno dokument będzie zgodny z prawem.

Na szczęście wiele kancelarii prawnych, świadczy usługę tworzenia dedykowanych regulaminów dla sklepów internetowych. To gwarancja, że dokument będzie w zgodzie z obowiązującym prawem. Wzorowy regulamin sklepu internetowego przygotuje prawnik, który ma doświadczenie w pisaniu tego typu dokumentów. Owszem, z pewnością do jego napisania będzie potrzebował czasu, bo musi zapoznać się ze wszystkimi funkcjonalnościami sklepu, ale to da gwarancję, że zapisy będą dbały o interes kupujących i sprzedającego.

Czy trzeba mieć regulamin sklepu online?

Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną nakłada na właścicieli sklepów online obowiązek posiadania regulaminu i udostępniania go bezpłatnie klientom, w tym w takiej formie, by mogli go pozyskać i otworzyć w każdym momencie.

W innym przypadku postanowienia zawarte w regulaminie nie są wiążące dla klienta. Właśnie dlatego klient powinien zaakceptować dokument, zanim dokona zakupu. To nie tylko zabezpieczenie na niego, ale i dla sprzedającego. Chroni przed roszczeniami ze strony klientów, które nie mają uzasadnienia.

Zgodnie z ustawą, na przedsiębiorcy, który prowadzi sklep online, ciąży obowiązek informacyjny. W sytuacjach spornych musi wykazać, że klient był poinformowany o swoich prawach i obowiązkach. Potwierdzony przez konsumenta regulamin jest pewnego rodzaju umową pomiędzy nim a sklepem reprezentowanym przez konkretną osobę.

Brak regulaminu w sklepie online dla UOKiK jest równoznaczny z działaniem naruszającym zbiorowe interesy konsumentów. Może skończyć się to nałożeniem grzywny lub karą finansową stanowiącą procent przychodów.

Czy można skopiować regulamin sklepu internetowego od konkurencji?

Wielu przedsiębiorców zakładających sklep online zastanawia się, czy może skopiować regulamin od konkurencji. Nie jest to dobre postępowanie. Po pierwsze nie wiadomo, kto jest jego autorem. Jeśli jest nim właściciel sklepu, wówczas kopiując regulamin, łamie się prawa autorskie. Za to można trafić do sądu.

Nie opłaca się kopiować regulaminu sklepu konkurencji, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy w istocie biznes ma taki sam model działania. W prostym tłumaczeniu chodzi o to, czy opisuje on wszystkie niezbędne informacje dotyczące transakcji. Zwłaszcza te chroniące interesy kupujących.

Kolejnym zagrożeniem jest występowanie klauzul niedozwolonych, określanych jak abuzywne. Może być taka sytuacja, że znajdą się w cudzym regulaminie i się je skopiuje. Klauzule takie to te postanowienia w regulaminie, które opisują prawa i obowiązki klienta będące w sprzeczności z dobrymi obyczajami, a mówiąc wprost: rażąco naruszające jego interesy.

Chociaż zdecydowanie nie powinno się kopiować regulaminu sklepu internetowego od konkurencji, to jednak można przejrzeć, w jaki sposób skonstruowane są tego rodzaju dokumenty w innych e-sklepach.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij