Co z klimatyzacją w aucie jesienią i zimą?
Z klimatyzacji samochodowej najczęściej korzysta się wiosną i latem. Wtedy jazda autem przy wysokich temperaturach staje się dosyć uciążliwa i konieczne jest ochłodzenie pojazdu. A co z korzystaniem z klimatyzacji jesienią i zimą? Czy warto jej używać?
Klimatyzacja samochodowa – czy niezbędna tylko latem?
Latem korzystanie z klimatyzacji jest dla wielu osób koniecznością. Nie oznacza to jednak, że w pozostałe pory roku powinna być ona wyłączona, wręcz przeciwnie. Chcąc zapewnić prawidłowe funkcjonowanie systemu wentylacji, nawet trzeba korzystać z niego również poza upalnymi dniami. Klimatyzacja samochodowa opisana dokładniej na www.materla.com.pl może być używana zimą, by usunąć zamglenia powstające na szybach. To jednak nie są jedyne pozytywne skutki korzystania z nawiewu podczas chłodniejszych miesięcy.
Klimatyzacja jesienią i zimą – dlaczego warto?
Głównym powodem, dla którego klimatyzacja powinna być używana jesienią i zimą, jest prawidłowe funkcjonowanie układu. Jeśli nie będziemy z niego korzystać, jego efektywność w gorących miesiącach może znacząco spaść. Ponadto widoczne będą też zmiany na konkretnych elementach układu wentylacyjnego. Chodzi np. o niektóre części sprzęgła sprężarki, które może pokryć się korozją. Nieużywana klimatyzacja może też częściej ulegać awariom, nie oczyszcza się ona. Nawet jeśli nie mamy potrzeby, by w chłodne dni z niej korzystać, włączmy ją na kilka minut, chociażby raz w tygodniu. Szanse, że cały mechanizm ulegnie awarii, zmniejszą się.
Jeśli decydujemy się na używanie klimatyzacji jesienią lub zimą, by w ten sposób osuszyć powietrze i usunąć zamglenia, które powstają na szybach, trzeba też wiedzieć, jak to robić poprawnie. Nawiew należy ustawić bezpośrednio na szyby, wtedy woda szybciej z nich odparuje.
Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?
Korzystanie z klimatyzacji przez cały rok to jedna z możliwości, żeby zadbać o klimatyzację, jednak tych sposobów jest znacznie więcej. Trzeba pamiętać o regularnym serwisowaniu układu. Co ok. 2-3 lata układ klimatyzacji powinien zostać sprawdzony przez specjalistów. W zakresie takiej kontroli najczęściej jest też uzupełnienie czynnika chłodniczego oraz oleju. Przeprowadzana jest również kontrola szczelności. Trzeba pamiętać o tym, by regularnie wymieniać też filtr powietrza i filtr osuszający. Do tego niektórzy decydują się oczyszczanie klimatyzacji, by pozbyć się z niej wszelkich zanieczyszczeń i drobnoustrojów, które są odpowiedzialne np. za nieprzyjemny zapach we wnętrzu pojazdu.
Samo serwisowanie klimatyzacji samochodowej nie jest dużym wydatkiem, szczególnie że odbywa się ono raz na 2 czy 3 lata. Taka usługa może kosztować ok. 100 – 200 zł. Więcej kosztuje ewentualne usuwanie usterek czy naprawa awarii. Najdroższa może być wymiana podzespołów mechanicznych, ta może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, nieco mniej kosztowne są naprawy elektroniki, za której pomocą możliwe jest korzystanie z klimatyzacji.