systemy-kominowe

Co to jest system kominowy? Rodzaje systemów kominowych, jakie są popularne w Polsce?

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów systemów kominowych, a jak można je podzielić? Jakie są najpopularniejsze rodzaje systemów kominowych i na które z nich szczególnie warto się zdecydować? Podpowiadamy. 

Czym jest system kominowy?

Komin może powstać w sposób tradycyjny (komin murowany) lub składać się z elementów prefabrykowanych do zamontowania. W tym drugim przypadku mamy właśnie do czynienia z systemem kominowym, który montuje się według instrukcji. Taki komin systemowy umożliwia odprowadzanie spalin z urządzeń grzewczych, bez względu na rodzaj paliwa. A z czego składają się kominy systemowe? Z dwóch elementów: wkładu i obudowy komina. Wkład kominowy to po prostu rury, które odprowadzają spaliny, a obudowa może być wykonana z cegły lub pustaków kominowych. 

Kominy systemowe są rozwiązaniem, które obecnie stosuje się coraz częściej. Ich budowa jest znacznie szybsza, ponadto dostosowane są do rożnego rodzaju spalin. A na jaki rodzaj systemu kominowego warto się zdecydować? Który z nich cieszy się obecnie największą popularnością? 

Komin systemowy – jaki rodzaj wybrać?

Na rynku dostępne są systemy kominowe ceramiczne i stalowe, te pierwsze przeznaczone są do stosowania w nowoczesnych technologiach grzewczych. Ceramiczne systemy kominowe produkuje schiedel.com, lider w dziedzinie systemów odprowadzania spalin i systemów wentylacyjnych. W ich ofercie można znaleźć systemy kominowe nowej generacji, które sprawdzą się zarówno w budownictwie jedno- jak i wielorodzinnym. A dlaczego warto się zdecydować na komin systemowy ceramiczny? Ten materiał jest niezwykle trwały, charakteryzuje się także niską nasiąkliwością, ceramika jest odporna na wysokie temperatury i żrący kondensat, dlatego (w przeciwieństwie do stali) nie zagraża jej rdza. System kominowy ceramiczny to również świetne rozwiązanie do energooszczędnego domu. 

A czym charakteryzuje się system kominowy z kanałem wewnętrznym wykonanym ze stali? Taki komin należy dobrać do urządzenia grzewczego i paliwa, jakie będzie wykorzystywane, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że posłuży nam bezawaryjnie przez wiele lat. Takie kominy mogą być jedno- lub dwuścienne, te drugie można budować zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz budynku. 

Zatem, na który rodzaj systemu kominowego warto się zdecydować? Czy lepiej wybrać wkład stalowy czy ceramiczny? My polecamy kominy systemowe ceramiczne, które są praktycznie niewrażliwe na wysokie temperatury i kwasy, dzięki czemu mogą posłużyć nam o wiele dłużej. Trzeba jednak pamiętać, że to rozwiązanie będzie droższe niż systemy kominowe stalowe. Są również lżejsze i nieco łatwiejsze w montażu. 

Wybór odpowiedniego systemu kominowego jest niezwykle istotny, źle dobrany model może powodować zbyt duże zużycie paliwa czy pojawienie się zabrudzeń na ścianach czy suficie. Dlatego wybór odpowiedniego komina powinien być dobrze przemyślany.   

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij