Druk fleksograficzny, mimo że znany jest od XIX wieku, to nie od razu był tak popularny jak obecnie. Początkowo stosowany był do produkcji gorszej jakości opakowań i pudełek, w które pakowano tańsze produkty codziennego użytku. Obecnie druk fleksograficzny ceniony jest między innymi za uniwersalność, jakość i oszczędność kosztów. To jednak nie wszystkie jego zalety. Na czym polega druk fleksograficzny i dlaczego ma takie szerokie zastosowanie?
Na czym polega druk fleksograficzny?
Druk fleksograficzny (inaczej fleksografia bądź fleksodruk) to technika druku wypukłego, do której wykorzystuje się ciekłe farby szybkoschnące. Cechą wyróżniającą fleksografię jest zastosowanie elastycznej, wypukłej formy drukowej, którą zwykle tworzy się z polimeru. Forma tego typu umożliwia nadruk na nierównych podłożach. Jest to obecnie najbardziej uniwersalna technika druku na zróżnicowanych podłożach.
Jak powstał druk fleksograficzny?
Za umowną datę powstania fleksografii uznaje się rok 1853, kiedy w Stanach Zjednoczonych została wykonana pierwsza elastyczna płyta do maszyny rotacyjnej. Początkowo fleksografię nazywano drukiem anilinowym – ze względu na zastosowanie farb z barwników anilinowych (obecnie uznaje się je za brudzące i nietrwałe).
Przez kolejne dziesięciolecia barwniki anilinowe zostały zastąpione przez bardziej trwałe, szybkoschnące odpowiedniki, a formy wykonane z gumy wulkanizowanej zastąpiono formami drukowymi wykonanymi z polimeru. Dzięki temu są one giętkie, co pozwala uzyskać doskonałą jakość druku nawet na nierównych, nieregularnych podłożach.
Jak przebiega druk fleksograficzny?
Proces druku fleksograficznego odbywa się w specjalnych maszynach rotacyjnych wyposażonych w kilka cylindrów. Zadrukowywany materiał jest przez nie kolejno przepuszczany, aby został pokryty poszczególnymi kolorami, aż do uzyskania oczekiwanego efektu.
Przebieg procesu:
- Cylinder nanoszący pobiera farbę, a następnie transportuje ją na cylinder aniloksowy.
- Farba przenika do zagłębień, które się na nim znajdują, aby trafić do cylindra formowego.
- Na cylindrze formowym znajduje się forma drukowa.
- Po wypełnieniu formy drukowej farbą, cylinder dociskowy dociska formę, dzięki czemu na podłożu powstaje obraz.
Jakie zalety ma fleksodruk?
Fleksodruk jest bardzo często wykorzystywaną techniką druku ze względu na szereg zalet, jakie posiada. Jedną z najważniejszych jest możliwość drukowania na różnorodnych podłożach, jak folie polipropylenowe, polietylenowe, poliamidowo-polietylenowe, poliestrowe, skrętne i metalizowane oraz papier czy karton.
Druk fleksograficzny jest efektowny i trwały, ponadto powstaje w szybkim tempie i przy stosunkowo niskich kosztach w porównaniu do innych technik poligraficznych. Z tego względu często stosowany jest w przypadku dużych nakładów.
Fleksodruk może być także drukowany bez widocznych połączeń, nawet jeśli prowadzony jest na folii ciągnącej się przez wiele metrów.
Druk fleksograficzny, ze względu na ograniczenie ilości szkodliwych środków chemicznych i zastosowanie farb wodnych, jest również ekologiczny.
Jakie zastosowanie ma druk fleksograficzny?
Druk fleksograficzny bardzo często wykorzystywany jest do produkcji wysokonakładowej. Technika ta doskonale sprawdza się w przypadku produkcji etykiet oraz opakowań: elastycznych, kartonowych, plastikowych oraz tekturowych.
Fleksografia pozwala na nanoszenie ciekawych zdobień i uszlachetnianie, a nawet na zastosowanie farb zapachowych, co jest szczególnie cenione w przypadku reklamy produktów.
Rozwój fleksografii
Fleksografia jest bardzo dynamicznie rozwijającą się techniką o bardzo szerokim zastosowaniu. Obecnie stosowane maszyny fleksograficzne umożliwiają precyzyjny druk z rozdzielczością zbliżoną do offsetu, a grubością nałożenia farby zbliżającą się do sitodruku. Daje to ogromne możliwości wykorzystania zwłaszcza w obrębie reklamy.