Brak zasięgu – jak się przed nim uchronić?

Brak zasięgu – jak się przed nim uchronić?

W dzisiejszych czasach świat nie mógłby funkcjonować bez komunikacji bezprzewodowej. Rozwój technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych pozwolił na zminimalizowanie rozmiarów zarówno nadajników sygnałów radiowych, jak i odbiorników. Wraz ze zmniejszaniem się rozmiarów oraz kosztów eksploatacji równocześnie rośnie zasięg tych urządzeń. Mimo błyskawicznego rozwoju technologii, niektóre osoby wciąż borykają się z problemem braku zasięgu. Telefon stacjonarny lub mobilny często pochodzi z Chin i jest modelem produkowanym szybko, w olbrzymich ilościach, co bywa źródłem wielu usterek i przeważnie tyczy się elektroniki wątpliwej jakości z marketów.

Jak tymczasowo rozwiązać problem braku zasięgu, gdy zależy nam na czasie?

Jeśli wprowadziliśmy się do nowego miejsca zamieszkania lub tymczasowo przebywamy poza domem, może się zdarzyć, iż nastąpi nagłe pogorszenie zasięgu. Wpływa na to wiele czynników: grube ściany budynku, duża odległość do najbliższego przekaźnika sygnału lub niesprzyjające warunki pogodowe. Niekiedy połączenie dwóch z wymienionych może na pewien czas odciąć nas kompletnie i spowodować problemy w kontakcie z bliskimi lub, co gorsza, z pracodawcą albo klientem. W takich sytuacjach niekiedy wystarczy stanąć przy otwartym oknie lub wyjść z budynku. Niekiedy warto poszukać najbliższego wzniesienia lub innego dostępnego punktu mieszczącego się względnie wysoko. Naturalnie sygnał nadajników jest najmocniejszy na wysokości, na której zostały umieszczone. Niektóre modele telefonów mają niefortunnie zamontowaną antenę – spróbujmy inaczej złapać telefon, a zasięg może ulec znacznej poprawie. Większość urządzeń udostępnia użytkownikowi dokładniejszy wskaźnik mocy sygnału, z którego warto skorzystać, wchodząc w specjalne ustawienia łączności (zazwyczaj za pomocą odpowiedniego kodu producenta).

Niekoniecznie telefon jest winowajcą – jak sprawdzić, czy problem leży po stronie dostawcy usług?

Sprawa jest dość oczywista, ponieważ dostawcy usług telekomunikacyjnych konkurują między sobą w kategoriach najmocniejszego zasięgu i niezawodności, co łatwo zauważyć reklamach telewizyjnych oraz internetowych. Mimo wielu obietnic i mydlenia oczu klientom, nawet najwięksi operatorzy niekiedy zaniedbują wiele regionów o mniejszym zagęszczeniu ludności. Niezależnie jaki telefon sobie kupimy, bez dobrego wzmacniacza sygnału (który niestety jest w Polsce zabroniony przeciętnemu użytkownikowi) możemy pomarzyć o prawidłowym zasięgu naszego urządzenia, gdy najbliższy nadajnik jest zbyt oddalony. Aby ustrzec się przed takimi problemami, należy przed zamówieniem usług znaleźć mapę zasięgu na stronie dostawcy lub poprosić o jej udostępnienie biuro obsługi klienta.

Telefon stacjonarny i słabnący zasięg – częsty problem masowo produkowanych urządzeń

Kupując telefon absolutnie nie należy sugerować się samym wyglądem obudowy i płomiennymi zapewnieniami producenta. Telefony stacjonarne są w szczególności narażone na osłabienie zasięgu, ponieważ zgodnie z przeznaczeniem – korzystamy z nich wewnątrz budynków. Najlepszym sposobem na uniknięcie problemów z zasięgiem jest weryfikacja opinii internautów. Dotyczy to nie tylko samego producenta, lecz także konkretnych modeli. Większość problemów ze sprzętem o niskiej jakości wykonania to właśnie problemy z zasięgiem.

Jak uchronić się przed słabym zasięgiem w telefonie komórkowym oraz smartfonie?

Rzecz jasna, problemy ze złą jakością wykonania to także domena urządzeń mobilnych. Kupując telefon komórkowy warto kierować się tymi samymi wskazówkami, o których powinniśmy pamiętać wybierając telefon stacjonarny. Problemy z odświeżaniem sygnału w smartfonach mogą niekiedy pochodzić z warstwy programowej urządzenia, dlatego warto co najmniej raz na kilka dni zresetować telefon lub używać aplikacji czyszczącej zbędne dane i procesy. Jeśli posiadamy model, który jednak wcześniej działał bez zarzutów, teraz zaś jego zasięg „kuleje”, warto przełączyć go na chwilę w tryb samolotowy, aby zresetować połączenie. Po takim zabiegu telefon ponownie poszuka najlepszej konfiguracji odbioru sygnału i znów będzie nam dobrze służył.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij