Warzywa, owoce, mięso, pieczywo – te produkty spożywcze oraz wiele innych muszą być przewożone w ściśle określonych warunkach. W innym wypadku mogą ulec zepsuciu, mechanicznemu uszkodzeniu, nie nadawać się do dalszej sprzedaży, a to generuje straty. Dlatego podpowiadamy, jak zorganizować bezpieczny transport żywności.
Skrzynki transportowe do żywności
Skrzynki transportowe, np. skrzynki Bekuplast, wspomagają transport żywności i to od ich wyboru należałoby zacząć. Umożliwiają zachowanie optymalnych warunków, chronią przed uszkodzeniem, a także przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. Tylko tutaj należy podkreślić, że konieczne jest wykorzystanie pojemników, które przeznaczone są wyłącznie do transportu żywności. Jakie normy muszą spełniać?
Przede wszystkim muszą być wykonane z tworzywa dopuszczonego do kontaktu z żywnością. Najczęściej mowa jest o tworzywie sztucznym, a nie np. o drewnie, ponieważ jest łatwe w utrzymaniu czystości, dezynfekcji, co jest kolejnym czynnikiem wpływającym na zakup skrzynek. Każdorazowo po transporcie, szczególnie produktów mięsnych, muszą być myte. Ponadto powinny mieć gładką powierzchnię, która jest prosta w czyszczeniu.
Aby zoptymalizować transport, warto zdecydować się na skrzynki dostosowane do automatycznych systemów przenośnikowych. Przy czym warto wiedzieć, że ze względu na konstrukcję wyróżnia się m.in.:
- skrzynki transportowe na owoce i warzywa;
- skrzynki transportowe na pieczywo i wyroby cukiernicze;
- skrzynki transportowe na mięso i drób;
- skrzynki przegrodowe na butelki.
Transport żywności
Przepisy dokładnie określają, w jakich pojazdach oraz w jakich warunkach może być przewożona konkretna grupa produktów spożywczych. Do transportu żywności najczęściej wykorzystuje się pojazdy izotermiczne (umożliwiają utrzymanie temperatury produktów podczas podróży), chłodnicze (są wyposażone w system chłodzenia pozwalające na obniżenie temperatury do wymaganego stopnia), a także lodownie.
Każdy pojazd służący do transportu żywności musi zostać zatwierdzony przez Powiatowy Inspektorat Sanitarny, a także Główny Inspektorat Weterynaryjny, jeśli będzie przewożone w nim mięso.
Taki samochód może służyć tylko i wyłącznie do transportu żywności. W przypadku chłodni konieczne jest posiadanie systemu monitorującego temperaturę.
Załadunek-rozładunek produktów spożywczych
Na koniec trzeba wiedzieć, że sam przejazd to tylko jeden z elementów transportu żywności. Do tzw. łańcucha dostaw wlicza się także załadunek oraz rozładunek. Wymagane jest, aby każda osoba uczestnicząca w tym procesie (a więc nie tylko kierowcy, ale i magazynierzy, pomocnicy) posiadała książeczkę sanepidowską, a także zachowywała wszelkie standardy związane z higieną.
Jeśli dany produkt tego wymaga, ważne jest, aby dbać o zachowanie optymalnej temperatury także i podczas załadunku i rozładunku – tyczy się to w szczególności produktów mrożonych, które nie mogą być rozmrożone i zamrożone ponownie. Wspomniane wcześniej skrzynki transportowe z tworzyw sztucznych często to ułatwiają.