Bezpieczny transport żywności — jak wykonać

Bezpieczny transport żywności — jak wykonać?

Warzywa, owoce, mięso, pieczywo – te produkty spożywcze oraz wiele innych muszą być przewożone w ściśle określonych warunkach. W innym wypadku mogą ulec zepsuciu, mechanicznemu uszkodzeniu, nie nadawać się do dalszej sprzedaży, a to generuje straty. Dlatego podpowiadamy, jak zorganizować bezpieczny transport żywności. 

Skrzynki transportowe do żywności

Skrzynki transportowe, np. skrzynki Bekuplast, wspomagają transport żywności i to od ich wyboru należałoby zacząć. Umożliwiają zachowanie optymalnych warunków, chronią przed uszkodzeniem, a także przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. Tylko tutaj należy podkreślić, że konieczne jest wykorzystanie pojemników, które przeznaczone są wyłącznie do transportu żywności. Jakie normy muszą spełniać? 

Przede wszystkim muszą być wykonane z tworzywa dopuszczonego do kontaktu z żywnością. Najczęściej mowa jest o tworzywie sztucznym, a nie np. o drewnie, ponieważ jest łatwe w utrzymaniu czystości, dezynfekcji, co jest kolejnym czynnikiem wpływającym na zakup skrzynek. Każdorazowo po transporcie, szczególnie produktów mięsnych, muszą być myte. Ponadto powinny mieć gładką powierzchnię, która jest prosta w czyszczeniu.

Aby zoptymalizować transport, warto zdecydować się na skrzynki dostosowane do automatycznych systemów przenośnikowych. Przy czym warto wiedzieć, że ze względu na konstrukcję wyróżnia się m.in.:

  • skrzynki transportowe na owoce i warzywa;
  • skrzynki transportowe na pieczywo i wyroby cukiernicze;
  • skrzynki transportowe na mięso i drób; 
  • skrzynki przegrodowe na butelki.

Transport żywności

Przepisy dokładnie określają, w jakich pojazdach oraz w jakich warunkach może być przewożona konkretna grupa produktów spożywczych. Do transportu żywności najczęściej wykorzystuje się pojazdy izotermiczne (umożliwiają utrzymanie temperatury produktów podczas podróży), chłodnicze (są wyposażone w system chłodzenia pozwalające na obniżenie temperatury do wymaganego stopnia), a także lodownie.

Każdy pojazd służący do transportu żywności musi zostać zatwierdzony przez Powiatowy Inspektorat Sanitarny, a także Główny Inspektorat Weterynaryjny, jeśli będzie przewożone w nim mięso. 

Taki samochód może służyć tylko i wyłącznie do transportu żywności. W przypadku chłodni konieczne jest posiadanie systemu monitorującego temperaturę. 

Załadunek-rozładunek produktów spożywczych

Na koniec trzeba wiedzieć, że sam przejazd to tylko jeden z elementów transportu żywności. Do tzw. łańcucha dostaw wlicza się także załadunek oraz rozładunek. Wymagane jest, aby każda osoba uczestnicząca w tym procesie (a więc nie tylko kierowcy, ale i magazynierzy, pomocnicy) posiadała książeczkę sanepidowską, a także zachowywała wszelkie standardy związane z higieną.

Jeśli dany produkt tego wymaga, ważne jest, aby dbać o zachowanie optymalnej temperatury także i podczas załadunku i rozładunku – tyczy się to w szczególności produktów mrożonych, które nie mogą być rozmrożone i zamrożone ponownie. Wspomniane wcześniej skrzynki transportowe z tworzyw sztucznych często to ułatwiają. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij