Bateria w laptopie jak poprawić jej żywotność

Laptop to bardzo pożyteczne urządzenie, zwłaszcza jeśli pozwala nam to na mobilną pracę lub rozrywkę, poza naszym domem. Oczywiście wiążą się z tym również pewne niedogodności, co jest szczególnie odczuwalne przy silniejszych laptopach, wyposażonych w podzespoły najnowszej generacji.

Ponieważ wspomniany układ potrzebuje dużej mocy obliczeniowej, laptop bez zasilania prądowego, jest w stanie wytrzymać zaledwie kilka godzin. Bardzo często jest tak, że po kilku miesiącach ciągłego użytkowania bateria na dobre zużywa się i nie jest w stanie podtrzymać pracę systemu.

Sytuacje są różne

Nie jest to na pewno błąd laptopa, ponieważ wymagająca karta graficzna czy procesor wielowątkowy jest w stanie bardzo szybko wydrenować energię do zera. W niektórych sytuacjach faktycznie są to błędy spowodowane błędem oprogramowania laptopa, ale to rzadkość, ponieważ producenci laptopów, starają się zawsze dopracować produkt w taki sposób, aby spełniał on oczekiwania klienta. W większej mierze zbyt szybkie zużycie baterii laptopa ma związek z nieumiejętnym korzystaniem z samego sprzętu. W tym wypadku mówimy więc o błędzie użytkownika, a nie samego sprzętu.

Unikajmy złych nawyków

Jeśli używamy komputera do grania, to powinniśmy pamiętać, że jest to bardzo duże obciążenie dla baterii, która musi podtrzymywać stabilną pracę całego systemu. Trzeba przyznać, że w wielu przypadkach bateria nie daje zwyczajnie rady. Złe nawyki, mogą nas kosztować wiele, ponieważ ciągłe wykorzystywanie baterii w celach grania, będzie prawdziwym zabójstwem nie tylko dla samej baterii, ale i podzespołów samego laptopa. Tak naprawdę granie na laptopie bez podpięcia zasilania elektrycznego mija się z celem, ponieważ laptop na baterii, daje nam jedynie 80% sprawności. W ten sposób rozgrywka może zacząć się zacinać, a także dłuższe granie może spowodować zawieszenie się systemu. Przy ciągłym zużyciu baterii litowo-jonowej, jej żywotność wystarczy na około 3 lat ciągłej pracy. Jeśli zbyt często ładujemy baterię, to jej żywotność ma jeszcze niższy okres i należy mieć tego świadomość, że jeśli chcemy dalej umiejętnie korzystać z laptopa, to nie możemy pozwolić na to, aby bateria znajdowała się w ciągłym stresie.

Rozładowanie

Czasem podczas pracy biurowej, nagłe rozładowanie się baterii, może doprowadzić do sytuacji, w której wszystkie niezapisane dane lub dokumenty, zostaną bezpowrotnie utracone. Im szybciej zużywa się bateria, tym gorzej z funkcjonalnością całego laptopa. Wtedy nawet pełne załadowanie baterii, daje nam maksymalnie około godziny pracy, a czasem nawet i krócej. Co więcej, jeśli zasilanie jest niewystarczające, to laptop potrafi wyłączyć się, bez żadnego ostrzeżenia. Trzeba mieć to na uwadze, ponieważ mówimy o sprzęcie, który najlepiej sprawdza się podczas zasilania sieciowego. Nie od dzisiaj wiadomo, że duże laptopy gamingowe, najlepiej sprawdzają się podczas użytkowania z sieci. Nie wolno więc ładować co chwilę baterii, ponieważ takie działanie również prowadzi do szybkiego rozładowania. Czasem, jeśli planujemy pograć na laptopie, to najkorzystniej jest wyciągnąć samą baterię i dopiero wtedy użytkować laptop, po podłączeniu zasilacza. Taka opcja wydaje się najkorzystniejsza, nie tylko dla baterii, ale i całego sprzętu. Warto więc mieć na uwadze, że laptop do poprawnego działania wymaga umiejętności samego użytkownika.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij