Backup – co musisz wiedzieć?

Backup to inaczej kopia zapasowa danych, która przydaje się w momencie, kiedy z jakiegoś powodu utracimy dane. Pozwala ona przywrócić oryginał treści po incydencie związanym z ich utratą. Backupy są ważne, aby ochronić się przed różnego rodzaju zdarzeniami np. awarią sprzętu, umyślnymi i złośliwymi działaniami osób trzecich lub przez zwykły błąd użytkownika. Kopie zapasowe można przechowywać w różnych formatach i lokalizacjach, zarówno online jak i na nośnikach zewnętrznych. W tym artykule dowiesz się podstawowych informacji o tworzeniu kopii zapasowych.

Jak ważne jest tworzenie kopii zapasowych? 

Tworzenie kopii zapasowych jest bardzo ważne, w szczególności, gdy utrata danych może nas wiele kosztować. Dla osób, które posiadają backupy nie jest to nic strasznego, ponieważ zawsze mogą wczytać zapis nawet sprzed kilku minut. Gdy jednak takowej kopii zapasowej nie mamy, straty mogą sięgać kilkunastu, kilkuset, a nawet kilku tysięcy godzin pracy spędzonej nad daną treścią. Na pewno nie jest to nic przyjemnego i raczej nikt nie chciałby, aby cała praca poszła na marne przez np. złośliwe oprogramowanie, które zamieniło dysk twardy w kawałek metalu. 

Czy istnieją inne sposoby niż tworzenie ciągłych kopii zapasowych? 

Dzisiejsza technologia oferuje bardzo wiele rozwiązań, które pozwalają zabezpieczać się przed utratą danych. W zależności od potrzeb możemy wybierać systemy, które np. eliminują możliwość utraty danych z przyczyn osób trzecich, ale nie chronią przed awariami i usterkami. Przykładami są systemy kontroli danych, systemy zarządzania dostępem uprzywilejowanym (PAM) czy nawet monitorowanie aktywności użytkowników (UEBA). Każde z nich w jakimś stopniu „zastępuje”, a raczej ogranicza tworzenie kopii zapasowych. 

Rodzaje kopii zapasowych

Backup danych dzieli się na 3 rodzaje: 

Pełny – kompletna kopia zapasowa, która nie jest skompresowana i pozwala na pełne odczytanie systemu sprzed incydentu. 

Kumulacyjny – backup, który zapisuje dane sprzed określonego czasu wstecz, ale zarówno nowe pliki jak i modyfikacje tych starych. 

Przyrostowy – kopiuje jedynie te pliki, które zostały ostatnio zmodyfikowane. 

 

Jak stworzyć bezpieczną i skuteczną strategię tworzenia kopii zapasowych? 

Najważniejszym elementem opracowywania strategii kopii zapasowej jest ustalenie zagrożeń przed którymi chcemy się zabezpieczyć. W świecie technologii zagrożenia czyhają na nas na każdym kroku. Jest to zarówno stary sprzęt, który może w każdej chwili ulec awarii, ale też haker, który czeka na to by wykraść z niego dane. 

Po ustaleniu priorytetów należy wybrać odpowiednie narzędzie. Do tworzenia kopii zapasowych jest bardzo wiele programów, które nam w tym pomogą. W kwestii doboru oprogramowania dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy specjalistów w tym zakresie. 

Narzędzia do tworzenia backupów mają różne formy. Są to rozwiązania, które pozwalają przechowywać dane w chmurze, a także lokalnie na naszym dysku. W zależności od potrzeb należy wybrać odpowiednie narzędzie, ponieważ każde z nich zazwyczaj przeznaczone jest pod konkretne potrzeby użytkownika. 

Wbudowane funkcje Windows, które tworzą kopie zapasowe

Najpopularniejszym i najprostszym rozwiązaniem jest tworzenie kopii zapasowej Windows. Umożliwia ono użytkownikom tworzenie lokalnych backupów ważnych plików, folderów, a nawet całych dysków twardych. Dedykowana jest dla osób prywatnych i mniejszych firm, których dane nie są tak obszerne jak w wielkich korporacjach. 

Backup Exec 

Zdecydowanie bardziej profesjonalnym narzędziem do tworzenia kopii zapasowych jest oprogramowanie Backup Exec. Pozwala ono na automatyczne tworzenie kopii zapasowych na serwerach, stacjach roboczych oraz wirtualnych maszynach. Jest to przykład rozwiązania, które dedykowane jest pracy zarówno w chmurze jak i lokalnie. Przydaje się w firmach, gdzie ilość danych jest zdecydowanie większa. 

Ile trwa backup danych? 

Wiele osób może pomyśleć, że backup jest bardzo czasochłonny i ogranicza korzystanie z aktualnie używanego sprzętu. Rzeczywiście tak może być i zniechęca to do wykonywania ciągłych zapisów. Jest jednak sposób, który umożliwia skrócenie czasu tworzenia backupu do mniej niż minuty. Aby to uzyskać należy tworzyć kopie regularnie lub automatycznie. Oczywiście najlepszym momentem na tworzenie kopii jest ten, w którym nie korzystamy z danego urządzenia. Zaletą tej metodą jest to, że zapisywane będą tylko dane, które są niepowtarzalne i zostały niedawno zapisane. 

Zasada 3-2-1 w tworzeniu kopii zapasowych 

Aby zagwarantować sobie najwyższy poziom bezpieczeństwa backup powinien być wykonywany w trzech kopiach, na dwóch różnych nośnikach i w jednej zupełnie innej lokalizacji niż poprzednie. Oznacza to, że dane mogą być przechowywane w różnych miejscach. Może to być np. dysk zewnętrzny, serwer lub chmura 

31 marca – święto tworzenia kopii zapasowej! 

Dzień 31 marca ogłoszony został Światowym Dniem Kopii Zapasowych. Ma on przypominać o znaczeniu tworzenia backupów danych. Święto zostało stworzone po to, by podnieść świadomość osób, które tych zapisów nie robią. Kopie zapasowe chronią nasze dane osobowe jak i zawodowe o czym należy wiedzieć. 

Tworzenie backupów jest istotnym elementem każdej infrastruktury cyfrowej, ale często jest to zaniedbywane i ignorowane. Wykonując kilka prostych czynności jesteśmy w stanie się ubezpieczyć przed utratą danych, która może być spowodowana na wiele sposobów wymienionych w pierwszej części tego artykułu. 

Światowy Dzień Kopii Zapasowych to dzień, w którym powinniśmy przypomnieć sobie o regularnym tworzeniu kopii danych, aby być przygotowanym na ich potencjalną stratę w razie nieszczęścia. Dzień ten również zachęca nas do zastanowienia się w jaki sposób podchodzimy do cennych danych, które często mogą zaważyć o naszym dalszym życiu prywatnym jak i zawodowym. 

Pamiętaj o backupie!

Podsumowując – tworzenie kopii zapasowych jest bardzo ważne w naszym życiu prywatnym jak i zawodowym. Pozwalają one na wczytanie treści, które mogliśmy utracić na wiele różnych sposobów. Dlatego jeśli masz możliwość, zawsze staraj się pamiętać o wykonywaniu kopii najważniejszych danych. Na pewno poprawi to bezpieczeństwo Twoich plików i nie będziesz narażał się na potencjalnie duże straty w przypadku ich utraty. 

 

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij