Awarie komputera, których możesz uniknąć! To psuje się najczęściej1

Awarie komputera, których możesz uniknąć! To psuje się najczęściej

Naprawa komputerów zazwyczaj wiąże się z bardzo wysokimi kosztami, które zazwyczaj sztucznie zawyżane są przez serwisy. Można próbować z tym walczyć, ale dużo wydajniejszą metodą jest nie płacenie im! W większości przypadków sami jesteśmy w stanie naprawić problem lub chociaż dokładnie określić, która część urządzenia sprawia problemy. Nie zapominajmy też o błędach, które wynikają z problemów software’wych, z nimi też można sobie poradzić.

PROBLEM I: Dysk twardy

Największą ich wadą jest fakt, że znajdują się w nim ruchome elementy, które po dłuższym czasie użytkowania, po prostu się zużywają. Jeśli dysk w naszym komputerze zaczyna wydawać dziwne dźwięki to czas na jego wymianę. Szkoda byłoby stracić zapisane na nim dane. Jeśli jednak odczuwamy wyłącznie obniżenie osiągów naszego komputera, to czas pomyśleć o defragmentacji i wyczyszczeniu go ze zbędnych danych. I do tego serwis laptopów nie jest nam potrzebny.

PROBLEM II: (podkręcony) RAM

Miejsce, które nasz procesor wykorzystuje do zapisu oraz odczytu danych, ma prawo się zużyć. Niestety jakiekolwiek awarię kości pamięci, wiążą się z faktem niemożności uruchomienia komputera. Jak łatwo wykryć, że nasz ram jest winowajcą? Podczas uruchomiania urządzenia, zazwyczaj słyszymy charakterystyczne piknięcie, jeśli będzie brzmieć inaczej niż zwykle, warto się wsłuchać a następnie w instrukcji BIOSU znaleźć odpowiadający mu błąd. Naprawa komputerów (sprawdź ofertę KOBA – http://www.koba.pl/serwis-komputerowy-bialystok/) sprowadza się w tym przypadku po prostu do wymiany wadliwej kości.

PROBLEM III: Błędy w kluczach rejestrów

Jeśli dość często zmieniamy programy na komputerze, wymieniamy aplikacje czy przeglądarki, może okazać się, że nasz komputer nagle zaczyna bardzo zamulać. W większości przypadków związane jest to z błędami w nadpisywaniu kluczy rejestrów. Naprawa laptopów, w tym przypadku wygląda tak samo, wystarczy pobrać aplikację Ccleaner, która przeszuka rejestr i znajdzie wszystkie wadliwe elementy. Nie trwa to zbyt długo, dlatego już tego samego dnia, nasz sprzęt powinien wrócić do żywych.

PROBLEM IV: Zasilacz – czarna lista

Komputer czy też laptop, mają bardzo restrykcyjne wymagania co do działania przy określonym napięciu prądu. Jakiekolwiek odstępstwa od tego mogą spowodować, że nasze urządzenie się nie włączy lub co gorsza, zacznie wyłączać się przy jakimkolwiek obciążeniu. Zazwyczaj spowodowane jest to niskiej jakości zasilaczem, który bardzo często można znaleźć na czarnej liście podzespołów. Jak wygląda wtedy naprawa laptopów/komputerów? Cudów nie ma, konieczne jest wymienienie go na renomowany model, który nadaje odpowiedni sygnał na wszystkich liniach.

PROBLEM V: Gniazdo słuchawkowe

Jest ono narażone na wiele rodzi uszkodzeń mechanicznych, a mimo to nie jest ono jakoś szczególnie zabezpieczane. Zawsze można próbować wysłać nasz sprzęt do serwisu laptopów, ale w większości przypadków to bezcelowe. Najlepszym rozwiązaniem jest pogodzenie się z tym faktem i zakup oddzielnego adaptera bądź w przypadku komputera, podłączenie urządzenia do gniazda z tyłu komputera. Dlaczego nie poleca się naprawy gniazda? Uszkodzenia mechaniczne są zazwyczaj spowodowane z naszej winy, kto dam na gwarancję, że nie zrobimy tak drugi raz, ponownie nieumyślnie?

PROBLEM VI: Pliki .dll

Przy włączeniu komputera może pojawić się error z informacją o tym, że któraś z bibliotek została uszkodzona. Sposobów na poradzenie sobie z tym problem może być kilka, pierwszym jest ręczna podmiana odpowiedniej biblioteki, a drugim skorzystanie z dedykowanego oprogramowania, które zrobi to za nas. Ten sposób wydaje się bezpieczniejszy, więc jego rekomendujemy. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby po wszystkim przejrzeć posiadane przez nas programy, ponieważ powodem błędów często są nieaktualizowane aplikacje.

PROBLEM VII: Karta graficzna

Gracze rozumieją, że jest ona bardzo ważna, a co kiedy się spali? Uszkodzone podzespoły można próbować ratować jeśli na przykład awaria dotyczy tylko pojedynczych kondensatorów. W innym przypadku wymiana okazuje się jedynym wyjściem, więc nie ma powodu, aby kłopotać tym serwis.

Ewa Kamińska

Ewa Kamińska

Ekspertka ds. e-marketingu z bogatym doświadczeniem w strategiach digitalowych. Autorka licznych publikacji na temat efektywnego wykorzystania narzędzi marketingowych w internecie. Wolny czas spędza na zgłębianiu tajników UX/UI designu.

Artykuły: 124

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *