Wybór sztucznej trawy
Sztuczna trawa ogrodowa pojawiła się dopiero w XX wieku. Zanim jednak dostępna stała się murawa, którą można obecnie kupić, wprowadzono wiele poprawek. Minęło kilkadziesiąt lat od założenia trawnika syntetycznego na pierwszym boisku sportowym. Dopiero w przypadku trzeciej generacji sztucznej trawy można było mówić o wysokich walorach użytkowych i estetycznych. Postęp technologii i zastosowanie lepszej jakości materiałów sprawiło, że wzrosło zainteresowanie syntetycznym runem. Coraz częściej sztuczna trawa pojawiała się na prywatnych posesjach, balkonach, tarasach, placach zabaw, polach namiotowych i kortach tenisowych.
Jaką wybrać sztuczną trawę?
Założenie trawnika przy wykorzystaniu sztucznej trawy świetnie sprawdza się w wielu miejscach. Ma ona szerokie zastosowanie, co wynika z jej wielu zalet. Za pomocą syntetycznej murawy można szybko odmienić wygląd przydomowego ogrodu, balkonu, tarasu. Zdecydowanie przyjemniej stąpa się po miękkiej trawie niż po zimnym podłożu z kamienia lub betonu. Płytki również są problematyczne, podobnie jak zwykły gumolit. Sztuczna trawa sprawdzi się przez cały rok, nie dojdzie do zmiany jej walorów użytkowych i estetycznych pod wpływem niesprzyjających czynników atmosferycznych. Wystarczy kupić rolkę z trawą i położyć ją na powierzchni. Do jej przycięcia potrzebny będzie ostry scyzoryk i klej do przyklejania. Jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, amortyzuje upadki, zapewnia przyjemne wrażenia podczas chodzenia na boso. Izoluje od zimnego podłoża. Podczas wyboru sztucznej trawy należy mieć na uwadze rodzaj włókien, ich wysokość, gęstość, miękkość i kolor. Powinno się dobrać rodzaj syntetycznej murawy do jej przeznaczenia. Ma chronić przed poślizgnięciem się, nie może ulec zniszczeniu nawet przy intensywnym deptaniu.
Jakie wyróżnia się rodzaje sztucznej trawy?
Podczas zakupu sztucznej trawy trzeba zwracać uwagę na jej właściwości użytkowe. Do ogrodu świetnie sprawdzi się murawa miękka, sprężysta, która samoistnie powraca do swojej pierwotnej formy. Godna polecenia będzie trawa krajobrazowa, gęsta, przyjemna w dotyku, o wysokich walorach estetycznych. Do złudzenia przypomina naturalne runo. Sztuczna trawa do ogrodu nie wymaga podlewania, koszenia i nawożenia. Jeśli ktoś szuka murawy do uprawiania sportu, która będzie intensywnie eksploatowana, to warto zdecydować się na trawę boiskową. Modele z włóknami monofilowymi składają się z pojedynczych pasemek. Z kolei murawa z włókien fibrylowanych powstaje po nacięciu skręconej taśmy. Trawy boiskowe są bardzo sprężyste, niezwykle wytrzymałe. W przypadku każdej syntetycznej murawy można liczyć na łatwy montaż, niskie koszty użytkowania, wysoką odporność na działanie czynników zewnętrznych. Nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, do czyszczenia wystarczy odkurzacz i woda. Znika konieczność tracenia czasu, energii i pieniędzy na prace ogrodowe. Zakup kosiarki i rozmaitych narzędzi staje się zbędnym wydatkiem. Przeciętny czas użytkowania sztucznej trawy wynosi kilkanaście lat.