Tworzenie aplikacji no code a pomoc developerów – jak to działa w praktyce?
No code to popularna forma tworzenia aplikacji biznesowych oraz oprogramowania dla przedsiębiorców. Wykorzystując serwisy pozwalające na projektowanie no code lub low-code można przede wszystkim ograniczyć koszty związane z projektowaniem, wdrożeniem oraz ewentualnymi poprawkami aplikacji i programów. Chcesz wiedzieć, dlaczego warto zainteresować się kwestią no-code development? Sprawdź poniższy artykuł, a dowiesz się wszystkiego, co niezbędne!
No code – na czym to polega?
Platformy do tworzenia aplikacji typu no code działają na prostych zasadach. Decydując się na budowanie aplikacji od podstaw w ten sposób możesz szybko stworzyć przejrzysty interfejs aplikacji, a także określić to, jak aplikacja będzie działać po stronie serwera. Można powiedzieć, że aplikacja no code to taka, którą można zbudować zarówno od strony frontend’u, jak i backend’u.
Sposób budowania aplikacji no code jest naprawdę prosty – wystarczy, że wybierzesz odpowiedni serwis i rozpoczniesz projektowanie. W przypadku no code i low code nie potrzebujesz kompleksowej wiedzy programistycznej. Aplikację np. biznesową stworzysz przy użyciu takich elementów, jak:
- grafiki,
- przyciski,
- gotowe struktury programistyczne,
- teksty.
Platformy no code działają w sposób drag & drop, czyli pozwalają na szybkie i intuicyjne tworzenie aplikacji – zarówno o podstawowych funkcjonalnościach, jak i tych nieco bardziej zaawansowanych. Gotowe elementy tworzone w układzie graficznym zostaną automatycznie przetworzone na kod HTML, CSS i JavaScript, który możesz dowolnie edytować, o ile masz wiedzę w tym zakresie.
Platformy no code a pomoc developera – czy jest konieczna?
No code i low code development to popularna forma projektowania i budowania aplikacji. Na tę chwilę z takiej metodyki korzysta coraz więcej firm, które chcą szybko tworzyć nowe aplikacje i udostępniać je swoim potencjalnym klientom. W kwestii budowania aplikacji na platformach takich, jak np. Bubble w no code istotne jest to, że nie musisz korzystać z pomocy profesjonalnych programistów – większość działań zrealizujesz bezpośrednio na platformie projektowej. Jeśli tworzysz bardzo rozbudowane aplikacje, możesz dopisać do nich własny kod lub zrobić nawet skomplikowaną integrację z rozwiązaniami 3RD party poprzez API. Do takich działań wystarczy Ci podstawowa wiedza programistyczna pozwalająca na edycję skryptów i kodu aplikacji. Ogólnie rzecz biorąc, serwisy takie, jak Bubble no code doskonale spisują się w kwestii projektowania nowoczesnych aplikacji – zarówno tych prostych, jak i naprawdę mocno rozbudowanych.
Decydując się na korzystanie z developerów w kwestii wprowadzania poprawek do aplikacji no code oraz edycji istniejącego już kodu programu możesz narazić się na wysokie koszty ich działania. Obecnie portale pozwalające na intuicyjne tworzenie aplikacji są na tyle rozbudowane i posiadają tak wiele pluginów, że pomoc programistów w wielu przypadkach nie jest po prostu konieczna.
Czy warto korzystać z opcji tworzenia aplikacji no code? Podpowiadamy!
Jest wiele powodów, dla jakich warto korzystać z programowania no code. Platformy dostępne w internecie z poziomu przeglądarki wyróżniają się glównie takimi aspektami, jak:
- szybsze tworzenie aplikacji i zmniejszenie potrzebnego budżetu na jej stworzenie,
- brak konieczności znajomości języków programowania,
- opcja szybkiego wprowadzania zmian,
- nieograniczona skalowalność programu,
- wysoki poziom bezpieczeństwa,
- jasne przewidywania odnośnie kosztów utrzymania aplikacji.
Chcesz wiedzieć, co zaliczamy do low code/no code app? To przede wszystkim aplikacje: back-office, webowe na social media, CRM, ERP oraz strony rezerwacyjne. Warto dodać, ze no code pozwala też na stworzenie funkcjonalnych aplikacji mobilnych poprzez dostęp do API – a to pozwala na ich integrację z obecnymi rozwiązaniami stosowanymi przez przedsiębiorstwo projektowe.