Transmisja bezprzewodowa – kiedy możemy ją stosować?

Transmisja bezprzewodowa umożliwiająca komunikację pomiędzy urządzeniami jest obecnie standardem. Technologia ta znajduje zastosowanie w wielu branżach – jest powszechnie wykorzystywana w różnego rodzaju obiektach przemysłowych, biurowych, a także przez indywidualnych użytkowników. Na czym dokładnie polega działanie transmisji bezprzewodowej oraz jakie są jej największe zalety?

Co to jest transmisja bezprzewodowa?

Transmisja bezprzewodowa to technologia, która umożliwia przesyłanie strumienia danych (np. obraz,  dźwięk, pliki) w sposób bezprzewodowy. Dzięki zastosowaniu transmisji bezprzewodowej nie ma potrzeby wykorzystywania połączeń kablowych, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku miejsc, w których doprowadzenie przewodów jest utrudnione ze względów organizacyjnych.

Transmisja bezprzewodowa odbywa się za pośrednictwem fal elektromagnetycznych, czyli np. promieniowania podczerwonego, sygnałów satelitarnych lub fal radiowych. Taka komunikacja, wykorzystująca tę technologię, polega na przesyłaniu informacji na określonych częstotliwościach fal elektromagnetycznych (3 Hz – 3000 GHz).

Jakie są zalety sieci bezprzewodowej?

Najważniejszą zaletą sieci bezprzewodowych jest przede wszystkim wygoda użytkowania. Doskonale sprawdzają się one w miejscach, w których nie ma możliwości położenia okablowania, lub w takich, w których jest to bardzo utrudnione.

Inne zalety sieci bezprzewodowych, które przemawiają za tym, aby z nich korzystać, to m.in. szybkość instalacji, łatwość rozbudowy, brak konieczności stosowania dodatkowej infrastruktury, brak ograniczeń wynikających z charakteru i konstrukcji budynku, relatywna szybkość, różnorodność konfiguracji i topologii oraz niskie koszty utworzenia sieci.

Jaka jest rola transmisji bezprzewodowej we współczesnych sieciach?

Transmisja bezprzewodowa odgrywa bardzo ważną rolę we współczesnych sieciach. Jest ona świetną alternatywą dla sieci kablowych ze względu na prostotę obsługi oraz względy ekonomiczne.

Bezprzewodowa transmisja danych ma także duże znaczenie, jeśli chodzi o sieci urządzeń IoT. Najlepszym tego przykładem jest technologia LTE-M, która dzięki specjalnej konfiguracji może dotrzeć do miejsc, gdzie zasięg jest znacznie słabszy niż w standardowych warunkach. Mowa tu m.in. o piwnicach czy garażach podziemnych. Instalując w takich miejscach, np. moduły telemetryczne korzystające z sieci LTE-M nie trzeba martwić się o zakłócenia w odbiorze danych, a także o wymianę baterii, ponieważ bardzo niski pobór mocy, który charakteryzuje tą szerokopasmową sieć, pozwala na rzadszą jej wymianę, a co za tym idzie niezakłóconą brakiem zasilania pracę urządzeń. LTE-M pozwala na dotarcie do miejsc trudno dostępnych, gdzie zasięg sygnału jest zazwyczaj znacznie osłabiony. Technologia LTE-M znajduje też zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podpięcia urządzeń do sieci energetycznej, np. w branży lotniczej, transportowej czy w rolnictwie.

Sieć LTE-M została zaprojektowana z myślą o podłączeniu urządzeń IoT, które są coraz częściej wykorzystywane przez wielu użytkowników. Technologia LTE-M ma możliwość obsługi różnorodnych urządzeń, a w tym m.in. inteligentnych czujników, modułów telemetrycznych, automatów sprzedażowych, systemów samochodowych, urządzeń bezpieczeństwa, urządzeń medycznych i urządzeń, które zapewniają zdalny odczyt.

Jakie technologie wykorzystują sieci bezprzewodowe?

Ze względu na zasięg działania, sieci bezprzewodowe można podzielić na trzy podstawowe kategorie – sieci PAN, sieci WLAN i sieci WWAN. Sieci PAN (ang. Personal Area Network) mogą działać w obrębie do 10 metrów. Przykładem jest tu Bluetooth. Sieci WLAN (ang. Wireless Local Area Network) mogą działać w obrębie do 100 metrów na otwartej przestrzeni. Przykładem takiej sieci są standardy IEEE 802.11a/b/g/n. Sieci WWAN (ang. Wireless Wide Area Network) działają nawet w zasięgu do 5 km i w większości przypadków są to systemy sieci telefonii komórkowej takie jak LTE-M, EDGE czy HSDPA.

Wśród najważniejszych technologii wykorzystywanych w sieciach bezprzewodowych znajduje się technologia GSM. Transmisja GSM to technologia wykorzystująca sieci bezprzewodowe do przesyłania danych między urządzeniami mobilnymi. Opiera się na systemie komórek, gdzie wiele stacji bazowych działa w jednym obszarze geograficznym. Transmisja odbywa się za pomocą cyfrowych technologii modulacji i zapewnia bezpieczeństwo przesyłanych danych dzięki zastosowaniu protokołów szyfrowania, takich jak A5/1, A5/2 i A5/3. Te protokoły są stosowane w celu zapobiegania nieautoryzowanemu dostępowi do sieci oraz zapewnienia prywatności rozmowy. Dzięki GSM użytkownicy mogą szybko i niezawodnie przesyłać głos i dane w dowolnym miejscu i czasie.

GSM jest jednym z najbardziej popularnych standardów telefonii komórkowej na świecie, co wynika z jego wysokiej jakości połączeń, szybkości transmisji danych i skuteczności w obsłudze połączeń międzynarodowych.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij