Poradnik młodego przedsiębiorcy – jak pozyskać inwestora?

Poradnik młodego przedsiębiorcy – jak pozyskać inwestora?

Fundamentami do stworzenia przedsiębiorstwa, które potencjalnie może odnieść duży sukces, są przede wszystkim pomysł oraz zaangażowanie. Jednak jak pokazuje praktyka, nawet najlepszy projekt biznesowy nie przekształci się w prężnie działające przedsiębiorstwo, jeśli jego autorzy nie będą posiadali wystarczająco dużego zaplecza finansowego. Częstym źródłem finansowania dla młodych firm są inwestorzy.

Udzielają oni wsparcia zarówno finansowego, ale również merytorycznego, które jest szczególnie istotne zwłaszcza przy podejmowaniu strategicznych decyzji. Czy wszystkie młode przedsiębiorstwa mogą liczyć na wsparcie ze strony inwestorów? Które z nich mają największe szanse na uzyskanie wsparcia?

Fundusz Venture Capital – wiedza i doświadczenie

Pierwszą rzeczą, na którą zwracają szczególną uwagę inwestorzy projektów biznesowych, jest wiedza oraz kompetencje osób, które planują rozpocząć działalność młodego przedsiębiorstwa. Sprawdzenie wiedzy odbywa się najczęściej poprzez rozmowę właścicieli projektu z inwestorami, którzy pytają o szczegóły, dotyczące projektu oraz plany na przyszłość, związane z prowadzeniem działalności. Warto, aby młodzi przedsiębiorcy dokładnie i sumiennie przygotowali się do takiej rozmowy. Wykazanie się wiedzą na wysokim poziomie oraz znakomitą znajomością zasad panujących na rynku, na którym młodzi przedsiębiorcy zamierzają konkurować, pozwoli im uzyskać fundusz Venture Capital bez większych problemów.

Fundusz Venture Capital – jakie kryteria powinien spełniać produkt?

Inwestorzy, podczas podejmowania decyzji o przyznaniu wsparcia dla projektu biznesowego, zwracają również baczną uwagę na dalsze możliwości rozwoju konkretnego przedsiębiorstwa, ale także produktu, który oferuje. Jakie cechy powinien posiadać produkt, aby młoda firma miała szansą na uzyskanie wsparcia od inwestorów? Przede wszystkim towar, który zamierza produkować dana firma, powinien być innowacyjny i pomysłowy. Przy obecnej konkurencji na rynku jedynie najciekawsze i najbardziej wyróżniające się produkty są w stanie odnieść duży sukces. Nie bez znaczenia pozostaje również przewaga technologiczna, która pozwoli na szybkie zwiększenie tempa produkcji, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Szukam inwestora – czyli gdzie najlepiej pozyskiwać wsparcie dla projektu biznesowego?

Obecny rozwój technologiczny pozwala na szerokie pole działania, jeśli chodzi o poszukiwanie wsparcia finansowego dla projektu biznesowego. Jednym z bardziej oczywistych sposobów na pozyskanie inwestora jest dodanie ogłoszenia w Internecie. Jednak ogłoszenie o poszukiwaniach inwestora do projektu biznesowego to bardzo niestandardowe ogłoszenia. Dlatego popularne portale, na których znajdują się ogłoszenia dotyczące najróżniejszych dziedzin życia, mogą okazać się nieodpowiednie.

W końcu fraza „szukam inwestora” na tego rodzaju portalach nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Jedną z najbardziej skutecznych metod pozyskiwania wsparcia dla projektu typu start-up jest duża aktywność na grupach w social media, które specjalizują się właśnie w pozyskiwaniu wsparcia dla młodych przedsiębiorców. Doskonałym pomysłem jest również udział w targach młodych przedsiębiorców, które regularnie organizowane są w różnych miastach na terenie Polski, ale także za granicą. To właśnie tam istnieje największa szansa na uzyskanie solidnego wsparcia, które będzie napędem do dalszego rozwoju młodej firmy.

Szukam inwestora – ryzyko związane z inwestycjami w młode przedsiębiorstwa

Nie sposób ukryć, że inwestowanie w nowo powstałe przedsiębiorstwa, które nie mają jeszcze ugruntowanej pozycji na rynku, wiąże się z pewnym ryzykiem. Z tego faktu zdają sobie również sprawę oczywiście inwestorzy. Dlatego podczas prezentacji projektu biznesowego może spodziewać się również pytań, odnośnie sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach, które niemal na pewno pojawią się w pierwszych miesiącach działalności młodej firmy. Od odpowiedzi na te pytania może zależeć nawet fakt, czy dany projekt otrzyma wsparcie, czy też nie. Wraz z rosnącym ryzykiem niepowodzenia oferowanego produktu należy również spodziewać się, że inwestor będzie oczekiwał od zarządu młodej firmy odpowiednio większych zysków w przyszłości.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij