Najczęstsze przyczyny awarii komputera

Najczęstsze przyczyny awarii komputera

Rozmaitych przyczyn usterek komputerów można się doszukiwać w niemal każdym elemencie jednostki. Niekiedy niejednoznaczne symptomy sprawiają, iż naprawa komputerów staje się żmudnym i czasochłonnym zajęciem. W przypadku wystąpienia usterki mamy dwie opcje – naprawa we własnym zakresie lub profesjonalny serwis. O ile naprawa jednostki stacjonarnej przy zachowaniu środków bezpieczeństwa i odpowiedniej wiedzy w kwestii wymiany części jest prosta, o tyle serwis laptopów może sprawić niektórym osobom więcej problemów. Awarie komputera nie zawsze wiążą się z koniecznością rozbierania obudowy, mogą być bowiem spowodowane przez nieprawidłowości systemu operacyjnego lub podstawowych ustawień komputera.

Spowolnienie i łagodne zaburzenia pracy systemu

W tym przypadku zazwyczaj można wskazać na jedną lub obie z następujących dwóch przyczyn: niedostateczne chłodzenie jednostki lub zaśmiecony system operacyjny. Pierwszą przyczynę możemy łatwo wykluczyć bez rozbierania komputera, ponieważ wartości temperatur wewnętrznych są w niektórych modelach komputerów przekazywane na wyświetlacz umieszczony na froncie obudowy. Jeśli nie mamy tego typu obudowy, w internecie można znaleźć rozmaite programy (np. popularny SpeedFan), które potrafią odczytać wewnętrzne temperatury poszczególnych podzespołów. Jeśli temperatura CPU w spoczynku przekracza 50 stopni Celsjusza, należy odkurzyć komputer lub wymienić pastę termoprzewodzącą, która znajduje się między procesorem a radiatorem.

Przyczyny zniekształconego i zdeformowanego obrazu na ekranie

Naprawa laptopów i jednostek centralnych, których wyświetlacze przestają pracować prawidłowo, niemal zawsze wiąże się z dodatkowymi kosztami. Uszkodzenie może leżeć zarówno w źródle obrazu (karcie graficznej), w wyświetlaczu, jak i w kablu sygnałowym. Lekkie odbarwienia i migotanie wszystkich sektorów wyświetlacza może wskazywać na problem z kablem albo gniazdem karty graficznej lub wyświetlacza. Wymiana tych elementów jest najmniej kosztowna, a najoptymistyczniejszy wariant to zepsuty kabel. Aby wykluczyć uszkodzenie linii sygnałowych, najprościej pożyczyć sprawny kabel od rodziny lub znajomego. W przypadku laptopa taśma sygnałowa jest nierzadko w pełni zintegrowana z matrycą i wymagana jest wymiana całości. Naprawa komputerów z bardziej nietypowymi zakłóceniami obrazu, takimi jak migocące figury płaskie lub wygaszenie części monitora praktycznie zawsze wiąże się z koniecznością wnikliwej diagnostyki karty graficznej oraz monitora, a także z wymianą jednej z tych części.

Co poradzić na brak reagowania ze strony systemu?

Bardzo często naprawa laptopów wiąże się z próbą uruchomienia lub odblokowania zablokowanego pulpitu. Na początku należy rozważyć ewentualną usterkę urządzeń wejścia-wyjścia. Jeśli system operacyjny uruchamia się normalnie i dopiero w późniejszym momencie nie można uzyskać nad nim kontroli, problem tego typu w 99% przypadków można rozwiązać samodzielnie po uruchomieniu systemu w trybie awaryjnym. Serwis laptopów i jednostek centralnych, na których nie uruchamia się system operacyjny, może wymagać inwestycji w nowy dysk twardy oraz zaawansowanego odzyskiwania plików. W takim wypadku możliwa jest także konieczność demontażu obudowy, przez co naprawa laptopów najczęściej odbywa się w profesjonalnych serwisach.

Domowe sposoby na czyszczenie oraz serwis laptopów i komputerów

Niezależnie czy zabieramy się za zwyczajne odkurzanie komputera, wymianę podzespołów czy zmianę pasty termoprzewodzącej musimy wpierw odłączyć komputer od zasilania. Do jakichkolwiek czynności, które obejmuje naprawa komputerów i elektroniki należy umieścić urządzenie na macie antystatycznej, samemu zaś trzeba posiadać odpowiednią opaskę antystatyczną. Demontaż obudowy bez tych akcesoriów może skończyć się przemieszczeniem ładunków statycznych z ciała lub otoczenia do obwodów komputera. Może się to skończyć nie tylko zakłóceniami pracy jednostki, lecz także spaleniem niektórych kluczowych elementów przy ponownym uruchomieniu. Wszystkie czynności warto wykonywać z odpowiednim organizerem na śrubki oraz przy dużej ilości wolnego miejsca na blacie roboczym. Bardzo pomocna może okazać się także osoba towarzysząca, która pomoże posegregować zdemontowane elementy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij