Na czym polega zdalny odczyt wodomierzy? Czy warto? Zalety systemu zdalnego odczytu wodomierzy

Rachunki za wodę pochłaniają dużą część domowego budżetu. Wodę możemy oszczędzać, ale zdarza się, że nie kontrolujemy do końca jej zużycia. Pęknięta rura, czy lokatorzy, który nie mówią całej prawdy odnośnie liczników wody – takie sytuacje zdarzają się często, a zapobiec im może skorzystanie ze zdalnego systemu wodomierzy.

Jak prawidłowo odczytać licznik wody?

Liczniki wody to niewielkie urządzenia zamontowane w pobliżu rur, w łazience lub innym pomieszczeniu wewnątrz domu. Wodę mierzy się w metrach kwadratowych i klienci indywidualni powinni rozliczać się z kosztów zużycia wody co pół roku (dla instytucji są to 3 miesiące).

Każdy wodomierz składa się z rzędu cyfr czarnych i czerwonych, Aby prawidłowo go odczytać, należy brać pod uwagę tylko cyfry czarne, widniejące po lewej stronie i to je włączać do kwartalnych czy półrocznych obliczeń. Może się jednak zdarzyć, że w momencie, w którym niezbędny jest odczyt wody jesteś akurat w podróży, lub  posiadasz lokal (lub kilka lokali) na wynajem. W takiej sytuacji przyda Ci się zdalny odczyt wodomierzy.

Zdalny odczyt wodomierzy – co to jest i na czym polega?

Zdalny system odczytu wodomierzy ma wiele plusów, a jednym z nich jest fakt, że obliczeń możesz dokonać całkowicie spoza miejsca zamieszkania. Zdalny odczyt wodomierzy to również bezobsługowe wystawienie faktury rozliczeniowej, co jest dużym ułatwieniem.

System polega na tym, że dane, które pojawiają się na specjalnym liczniku, wychwytywane są i sczytywane przez urządzenie mobilne z zainstalowaną aplikacją – może to być tablet lub telefon komórkowy. Technologia, którą zastosowano w tym przypadku oparta jest na koordynacji dwóch urządzeń – specjalnej nakładki radiowej APULSE-W, która działa samodzielnie przy użyciu technologii IoT lub wraz ze specjalnym koncentratorem OKO 55×5, oraz wspomnianej już aplikacji IMR, która pozwala przechowywać i z wizualizować dane. Ponieważ odczyt impulsów jest automatyczny, aktualizacja danych na telefonie jest niemal natychmiastowa. Dzięki elastycznemu systemowi, dane mogą szybko być przekazywane m.in. do systemów billingowych.

Jakie są zalety zdalnego odczytu wodomierzy?

Dzięki systemowi zdalnego odczytu wodomierzy, dane z liczników przekazywane są automatycznie na Twój telefon, co w sposób znaczący wpływać może między innymi na bezpieczeństwo. Jeśli wiesz, że nikogo nie ma w mieszkaniu, a zużycie wody widnieje na liczniku, może to być dla Ciebie znak, że w Twoim lokalu doszło na przykład do awarii i należy szybko zareagować.

Również jeśli musisz rozliczyć się z administracją ze zużycia wody w wynajmowanym mieszkaniu, w ciągu kilku minut masz konkretną informację, jak wyglądało jej użytkowanie w danych miesiącach. Wspomniana już konfiguracja z systemami bilingowymi pozwala łatwo i bezpiecznie opłacić rachunki nawet, jeśli jesteś daleko.

Zdalny odczyt wodomierzy to proste rozwiązanie, które oprócz wygody pozwala także zwiększyć bezpieczeństwo lokalu i wykryć próby ingerencji w licznik. Jeśli często podróżujesz, lub po prostu chcesz zwiększyć kontrolę nad stanem wody, jest to rozwiązanie, które warto wybrać.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij