Marnotrawstwo produkcji – dlaczego warto przeprowadzić diagnozę procesu?

W koncepcji określanej jako Lean Manufacturing wszystkie niekorzystne, zbędne działania należy jak najszybciej zidentyfikować i w przemyślany sposób wyeliminować. Dzięki takiemu strategicznemu podejściu przedsiębiorstwa, które wdrożyły odpowiednie działania, stały się bardziej konkurencyjne. Twój zakład zmaga się z marnowaniem środków i niską efektywnością? Czas zainteresować się sprawdzonymi metodami mającymi na celu eliminację marnotrawstwa! Zapoznaj się z naszym poradnikiem i skutecznie usprawnij proces produkcyjny w Twojej firmie!

Lean Manufacturing a eliminacja strat w przedsiębiorstwie

Niemożliwe jest całkowite wyeliminowanie marnotrawstwa w procesie dostarczania wartości klientowi, istnieją jednak sposoby, aby skupić się na rozwiązaniach, które znacznie zmniejszą te straty w przyszłości. Podejmowane działania nazywane są racjonalizacją procesów lub ciągłym doskonaleniem procesów, znane również pod tajemniczo brzmiącą nazwą Kaizen. Poprzez redukcję marnotrawstwa można zwiększyć efektywność wykorzystania zasobów zaangażowanych w dany proces.

Wyróżniamy dwa główne rodzaje marnotrawstwa. Pierwszy rodzaj to straty wynikające z używanej technologii lub samego procesu, które są trudne do wyeliminowania. Czasami przepisy prawne, normy lub zasady BHP narzucają pewne zachowania, które generują te straty, nazywane marnotrawstwem koniecznym. Drugi rodzaj marnotrawstwa można łatwo zidentyfikować i wyeliminować poprzez usprawnienia w organizacji pracy w przedsiębiorstwie.

Wdrożenie Lean Manufacturing pozwala na wprowadzenie porządku i efektywności w przedsiębiorstwie. Toyota wprowadziła innowacyjne podejście, wykorzystując Metodę 3M, aby dokładnie zidentyfikować źródła marnotrawstwa, które prowadzą do nieefektywności w działaniu firm. Podział na Muri, Mura i Muda pomógł zrozumieć te zjawiska i ich powiązania. Od czasu opracowania koncepcji przez Toyotę, pojawiło się wiele innych rodzajów strat i marnotrawstwa. Jednak najbardziej znane jest zapewne marnotrawstwo w postaci zmarnowanej ludzkiej kreatywności.

Metoda 3M

Korzystanie z narzędzi zgodnych z zasadami Lean Manufacturing stanowi efektywny sposób na wprowadzenie uporządkowania, standardów i porządku w działaniach organizacji. Toyota była pionierem w opracowaniu i wdrożeniu metodyki 3M do identyfikacji i eliminacji wszelkich rodzajów marnotrawstwa w swoich procesach. Podział ten skupia się na następujących komponentach:

 1. Muda – to japońskie słowo oznaczające marnotrawstwo. Pierwotnie Toyota zidentyfikowała 7 głównych rodzajów strat, ale po wielu latach pracy z TPS (Toyota Production System) dodano ósmy czynnik do tej listy. Lista rodzajów strat jest następująca:

 • zbędny transport;

 • nadprodukcja;

 • nadmiar zapasów;

 • błędy i braki;

 • zbędny ruch;

 • nadmierne przetwarzanie;

 • oczekiwanie;

 • niewykorzystany potencjał pracowników.

 1. Mura – to słowo oznaczające nierównomierność lub nieregularność. Jest obecne w procesach, które nie są ustandaryzowane, a operacje przebiegają chaotycznie, bez klarownej ścieżki działania.

 1. Muri – słowo oznaczające przeciążenie. Skupia się na nadmiernym obciążeniu pracowników w organizacji, dążąc do zwiększenia komfortu pracy, ergonomii i wydajności pracowników.

Warto podkreślić, że te trzy składniki – Muda, Mura i Muri – są ściśle ze sobą powiązane. Identyfikacja i eliminacja tych elementów z procesów prowadzi do szybszego rozwoju organizacji i skutecznego usprawniania procesu produkcyjnego.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij