Magento i Prestashop – podstawowe różnice

Magento i Prestashop – podstawowe różnice

Skrypty służące do prowadzenia sklepu internetowego występują w wielu wydaniach. Najpopularniejsze z nich to platforma Magento oraz Prestashop. Te platformy e-Commerce różnią się od siebie wieloma funkcjonalnościami. Przed dokonaniem wyboru warto zapoznać się z tymi różnicami, wpłynąć mogą bowiem na prowadzenie sklepu internetowego we wszystkich fazach jego rozwoju.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Aurora Creation – Software house

Obydwie platformy są za darmo i wspaniale sprawdzają się przy prowadzeniu zarówno małego, jak i dużego sklepu. Magento ma jednak wersję płatną, która ma bardziej rozbudowane systemy analiz i zarządzania.

Duże sklepy Magento – wygoda dla biznesu

Magento to bardzo popularna i jedna z najlepiej rozbudowanych platform służących do prowadzenia sprzedaży w internecie. W odróżnieniu od Prestashop jest to platforma, która oferuje użytkownikom niemal wszystko. Posiada wiele więcej funkcjonalności ułatwiających zarządzanie dużą ilością produktów, jednak jej możliwości są silnie ograniczone odpowiednio wysokimi parametrami serwera.

Wykorzystanie całego potencjału, jaki oferują wszystkie moduły Magento poza dość wydajnym sprzętem, wymaga odpowiednio dużej wiedzy z zakresu informatyki. Platforma Magento ma silnik z bardzo rozbudowanym systemem analiz, raportowania oraz zarządzania produktami, a także wygodną wersję mobilną oraz optymalizację kodu z perspektywy SEO.

Moduły Magento to świat możliwości, lecz wymaga wiele w zamian

Dzięki tej platformie można bez dużego wysiłku obsługiwać i zarządzać wieloma sklepami jednocześnie. Zaawansowany panel administracyjny umożliwia ustawianie odpowiednich szablonów dla wybranych produktów. Mimo wysokiego stopnia zaawansowania sklepy Magento mogą liczyć na ogromne wsparcie techniczne, które występuje jednak po angielsku.

W porównaniu do PrestaShop platforma Magento wymaga znajomości angielskiego oraz większej wiedzy informatycznej, by osiągnąć podobne rezultaty. Możliwości rozbudowywania skryptu są niemal nieograniczone, a system oferuje liczne rozbudowane funkcjonalności, które są jednak płatne. Mimo wszystko – wiele edycji tej platformy jest darmowych. Należy wspomnieć także o fakcie, iż Magento w odróżnieniu od innych darmowych skryptów oferuje bardzo duże możliwości optymalizacji SEO.

Prestashop – duża prostota i idealny system dla nowicjuszy

Mimo wielu rozbudowanych funkcjonalności i zalet, jakimi cechują się sklepy Magento, platforma Prestashop jest znacznie bardziej intuicyjna. Moduły Magento oraz wsparcie techniczne występują przede wszystkim w języku angielskim. Ten problem nie ma miejsca w przypadku Prestashop, który oferuje pełne spolszczenie oraz proste metody pełnej integracji z polskimi systemami płatności. Autorzy tej platformy nie zapomnieli także o przedsiębiorcach sprzedających niematerialne produkty cyfrowe, dlatego przygotowali dla nich szereg ciekawych udogodnień.

Ze względu na swoją intuicyjność Prestashop jest wyjątkowo polecany osobom, które rozpoczynają swoją przygodę ze sprzedażą w internecie. Mimo stopnia zaawansowania, jakim cechuje się platforma Magento, Prestashop wciąż posiada kilka przydatnych wtyczek, których w niej brakuje. Brakujące funkcjonalności są często darmowe i można je w prosty sposób doinstalować samodzielnie. Narzędzie oparte jest o system intuicyjnych szablonów Smarty, które nie wymagają zaawansowanych zdolności programistycznych.

Prestashop to lekkość i intuicyjność, ale ma też swoje wady

Mimo mniejszego zapotrzebowania na sprzęt serwerowy oraz cennej prostoty użytkowania Prestashop ma kilka poważnych minusów. Choć skrypt posiada wiele darmowych funkcjonalności, część z nich wymaga dokupienia lub wykonania na zamówienie. Jeśli jakaś opcja jest dla nas bardzo istotna, warto rzucić okiem czy inny skrypt, taki jak choćby Magento nie ma jej w swoim wyposażeniu podstawowym.

Prestashop nadal boryka się z niewdrożoną automatyczną aktualizacją, którą wydawcy zapewne niedługo wprowadzą. O ile skrypt ten jest świetną propozycją dla niewielkich sklepów internetowych, o tyle obsługa dużych sklepów za pośrednictwem platformy Prestashop może okazać się utrudniona. W porównaniu do Magento skryptowi temu stanowczo brakuje możliwości rozbudowy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij