Jak obsługiwać biletomat w Warszawie? Co warto wiedzieć o warszawskich biletomatach?
Biletomaty, to urządzenia, które coraz częściej można zauważyć w pobliżu przystanków autobusowych, tramwajowych, a nawet kolejowych. Dzięki nim możemy szybko i sprawnie kupić interesujący nas bilet komunikacji publicznej. Ponadto biletomaty są wykorzystywane także w urzędach. Jak działają te urządzenia? Jak obsługiwać biletomaty znajdujące się w Warszawie?
Co warto wiedzieć o warszawskich biletomatach?
Sieć biletomatów w stolicy jest całkiem gęsta, a z czasem urządzeń tych będzie przybywać. Obecnie w samym mieście i sąsiadujących miejscowościach znajduje się aż 800 urządzeń tego typu. Możemy je znaleźć przy stacjach metra, węzłach przesiadkowych i przystankach kolejowych. Przebywając w Warszawie, mamy szansę skorzystać z dwóch rodzajów tych urządzeń, a dokładnie ze stacjonarnych i mobilnych. Biletomat w Warszawie to najczęściej urządzenie firmy mera-systemy, ale nie tylko, można spotkać także urządzenia innych producentów. Co ważne, za bilet można zapłacić zarówno kartą płatniczą, jak i gotówką.
Wokół biletomatów zdążyło powstać już wiele mitów. Niektórzy twierdzą, że są to urządzenia bardzo skomplikowane w obsłudze, lub że nie wydają reszty, więc lepiej z nich nie korzystać. Tego typu plotki bardzo często towarzyszą nowym rozwiązaniom, do których ludzie nie są przyzwyczajeni i wynikają z obawy przed nieznanym, jednak nie należy dawać im wiary. Warto spróbować chociaż raz skorzystać z biletomatu, aby przekonać się, jakie to proste i wygodne.
Jak obsługiwać biletomat w Warszawie?
Przede wszystkim biletomaty dają możliwość zakupu wszystkich rodzajów biletów kartonikowych, a więc czasowych, jednorazowych oraz krótkookresowych. Ponadto przy ich użyciu można także zakodować bilet długookresowy na Warszawskiej Karcie Miejskiej, a także na innych kartach będących nośnikami biletów (w tym na Elektronicznej Legitymacji Uczniowskiej, Elektronicznej Legitymacje Studenckiej i Elektronicznej Legitymacji Doktoranckiej).
Aby zakupić bilet, należy na ekranie urządzenia wybrać interesujący nas rodzaj, a następnie wnieść wymaganą opłatę. Jeśli natomiast chcemy doładować Warszawską Kartę Miejską, wystarczy przyłożyć ją do oznaczonego miejsca, w którym znajduje się czytnik, a następnie wnieść opłatę gotówką lub kartą. Po dokonaniu transakcji otrzymujemy wydrukowany bilet lub zabieramy swoją kartę i paragon potwierdzający zapłatę.
Biletomaty stacjonarne i mobilne – czym się różnią?
Pasażerowie komunikacji miejskiej w Warszawie na pewno zwrócili uwagę na to, że biletomaty stacjonarne i mobilne, a więc te znajdujące się wewnątrz niektórych autobusów, nieco różnią się od siebie. Najbardziej rzucającą się w oczy różnicą jest wielkość – nowy typ biletomatów pojazdowych jest mniejszy, jednak ważniejsze jest to, że zakres ich usług jest skromniejszy. W biletomatach pojazdowych możemy kupić wyłącznie bilety jednorazowe, które upoważniają do przejazdu jednorazowego wyłącznie autobusem, w którym zostały zakupione. Co ważne, nie trzeba ich kasować. Nie będziemy mogli więc przy użyciu tych urządzeń zakupić biletu krótkookresowego, czy czasowego. Istotną informacją jest także to, że płatności w biletomacie pojazdowym można dokonać wyłącznie przy użyciu karty płatniczej.