Jak obsługiwać biletomat w Warszawie Co warto wiedzieć o warszawskich biletomatach

Jak obsługiwać biletomat w Warszawie? Co warto wiedzieć o warszawskich biletomatach?

Biletomaty, to urządzenia, które coraz częściej można zauważyć w pobliżu przystanków autobusowych, tramwajowych, a nawet kolejowych. Dzięki nim możemy szybko i sprawnie kupić interesujący nas bilet komunikacji publicznej. Ponadto biletomaty są wykorzystywane także w urzędach. Jak działają te urządzenia? Jak obsługiwać biletomaty znajdujące się w Warszawie?

Co warto wiedzieć o warszawskich biletomatach?

Sieć biletomatów w stolicy jest całkiem gęsta, a z czasem urządzeń tych będzie przybywać. Obecnie w samym mieście i sąsiadujących miejscowościach znajduje się aż 800 urządzeń tego typu. Możemy je znaleźć przy stacjach metra, węzłach przesiadkowych i przystankach kolejowych. Przebywając w Warszawie, mamy szansę skorzystać z dwóch rodzajów tych urządzeń, a dokładnie ze stacjonarnych i mobilnych. Biletomat w Warszawie to najczęściej urządzenie firmy mera-systemy, ale nie tylko, można spotkać także urządzenia innych producentów. Co ważne, za bilet można zapłacić zarówno kartą płatniczą, jak i gotówką.

Wokół biletomatów zdążyło powstać już wiele mitów. Niektórzy twierdzą, że są to urządzenia bardzo skomplikowane w obsłudze, lub że nie wydają reszty, więc lepiej z nich nie korzystać. Tego typu plotki bardzo często towarzyszą nowym rozwiązaniom, do których ludzie nie są przyzwyczajeni i wynikają z obawy przed nieznanym, jednak nie należy dawać im wiary. Warto spróbować chociaż raz skorzystać z biletomatu, aby przekonać się, jakie to proste i wygodne.

Jak obsługiwać biletomat w Warszawie?

Przede wszystkim biletomaty dają możliwość zakupu wszystkich rodzajów biletów kartonikowych, a więc czasowych, jednorazowych oraz krótkookresowych. Ponadto przy ich użyciu można także zakodować bilet długookresowy na Warszawskiej Karcie Miejskiej, a także na innych kartach będących nośnikami biletów (w tym na Elektronicznej Legitymacji Uczniowskiej, Elektronicznej Legitymacje Studenckiej i Elektronicznej Legitymacji Doktoranckiej).

Aby zakupić bilet, należy na ekranie urządzenia wybrać interesujący nas rodzaj, a następnie wnieść wymaganą opłatę. Jeśli natomiast chcemy doładować Warszawską Kartę Miejską, wystarczy przyłożyć ją do oznaczonego miejsca, w którym znajduje się czytnik, a następnie wnieść opłatę gotówką lub kartą. Po dokonaniu transakcji otrzymujemy wydrukowany bilet lub zabieramy swoją kartę i paragon potwierdzający zapłatę.

Biletomaty stacjonarne i mobilne – czym się różnią?

Pasażerowie komunikacji miejskiej w Warszawie na pewno zwrócili uwagę na to, że biletomaty stacjonarne i mobilne, a więc te znajdujące się wewnątrz niektórych autobusów, nieco różnią się od siebie. Najbardziej rzucającą się w oczy różnicą jest wielkość – nowy typ biletomatów pojazdowych jest mniejszy, jednak ważniejsze jest to, że zakres ich usług jest skromniejszy. W biletomatach pojazdowych możemy kupić wyłącznie bilety jednorazowe, które upoważniają do przejazdu jednorazowego wyłącznie autobusem, w którym zostały zakupione. Co ważne, nie trzeba ich kasować. Nie będziemy mogli więc przy użyciu tych urządzeń zakupić biletu krótkookresowego, czy czasowego. Istotną informacją jest także to, że płatności w biletomacie pojazdowym można dokonać wyłącznie przy użyciu karty płatniczej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij