Jak działa drukarka laserowa? Podpowiadamy
Właściwy wybór drukarki do domu albo do biura może budzić wiele wątpliwości. Aby właściwie zrozumieć różnice między urządzeniami, przede wszystkim należy się dowiedzieć, jak są skonstruowane i w jaki sposób drukują. Chcesz poznać szczegóły i sprawdzić, jak działa drukarka laserowa? W tym artykule wszystko wyjaśnimy!
Drukarka laserowa – dlaczego warto?
Drukarki laserowe zyskały dużą popularność przede wszystkim w biurach. Potrafią drukować szybciej niż urządzenia atramentowe i są tańsze w eksploatacji. Jeden toner może wystarczyć na wydrukowanie kilku tysięcy stron, dzięki czemu nie trzeba zaprzątać sobie głowy częstą wymianą. Co kryje się za ich sukcesem? Żeby to odkryć, trzeba poznać je od środka i przeanalizować, na jakiej zasadzie działają
Drukarka laserowa – co to jest i jak działa?
Najważniejszą częścią każdej drukarki laserowej jest bęben światłoczuły. Bęben ładuje się elektrostatycznie przez elektrodę ładującą, a następnie jest naświetlany przez laser – stąd właśnie nazwa „drukarka laserowa”. Nie zawsze jest jednak trafna, ponieważ coraz więcej nowoczesnych drukarek zamiast lasera używa tańszych i bardziej niezawodnych diod LED. Dzięki naświetleniu w odpowiednich miejscach wiadomo, gdzie dokładnie ma przyczepić się toner, tworząc wzór, który chcesz umieścić na kartce.
Toner jest pobierany z zasobnika przez wałek magnetyczny. Wałek nadaje odpowiedni ładunek cząsteczkom tonera, żeby mogły się przyczepić do bębna światłoczułego. Za równomierne rozłożenie tonera i jego odpowiednią ilość na wałku magnetycznym odpowiada specjalna listwa podająca.
Po tym, jak bęben zostaje pokryty tonerem, zaczyna obracać się nad arkuszem. W zależności od wielkości zadruku proces powtarza się kilka lub kilkanaście razy. To jednak nie koniec, bo wydruk musi być jeszcze utrwalony za pomocą wysokiej temperatury. Odpowiedzialny za to zadanie wałek grzewczy osiąga temperaturę przekraczającą 200 stopni!
Drukarka laserowa – historia
Choć to wszystko brzmi jak skomplikowany i złożony mechanizm, cały proces drukowania odbywa się bardzo szybko. Wystarczy kilka sekund i już wydruk jest gotowy! Jak to możliwe? Dzięki wielu latom badań i rozwoju. Technologię druku laserowego pierwotnie wynaleziono już w 1938 roku. Trzeba jednak otwarcie przyznać, że urządzenia wówczas nie działały ani szybko, ani niezawodnie. W pierwszych latach problemem były częste awarie, a nawet pożary! Dlatego obok drukarki laserowej dobrze było mieć na wszelki wypadek sprawną gaśnicę.
Drukarka laserowa czy atramentowa – którą wybrać?
Trzeba przyznać, że technologia laserowa nie ma sobie równych zarówno w kwestii szybkości wydruków, jak również ich trwałości. Są jednak pewne bariery, które mogą stanąć na drodze do zakupu tego sprzętu. Przede wszystkim drukarki laserowe są idealne do czarno-białych dokumentów. Chcąc drukować zdjęcia, lepiej wybrać urządzenia atramentowe. Następna ważną kwestią są rozmiary. To ważny aspekt szczególnie w przypadku sprzętu do użytku domowego. Drukarki laserowe zajmują więcej miejsca, dlatego często trudno znaleźć dla nich właściwą przestrzeń w warunkach domowych.
Drukarka atramentowa działa zupełnie inaczej. Tutaj obraz lub tekst powstaje dzięki specjalnym dyszom generującym strumień małych kropelek atramentu. Konstrukcja drukarki atramentowej jest prostsza i stąd jej niższa cena – przynajmniej w dniu zakupu.
Drukarka laserowa to zdecydowanie bardziej długoterminowa inwestycja, która opłaca się w sytuacji, gdy drukuje się dużo i często. Przy sporadycznym drukowaniu możesz nie docenić jej atutów.
Sprawdź drukarki laserowe w sklepie MediaMarkt – oprócz specyfikacji technicznej przeczytaj też opinie użytkowników.