Filtry do urządzeń wentylacyjnych

Filtry do urządzeń wentylacyjnych

Skuteczność nowoczesnych instalacji wentylacyjnych w dużej mierze zależy od klasy filtrów, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Producenci filtrów chcą przyciągnąć do siebie jak największą liczbę potencjalnych klientów, dlatego też co roku oferują nowe rozwiązania technologiczne.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje filtrów?

W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się filtry kasetowe, które oparte są na specjalnym włóknie syntetycznym albo papierze filtracyjnym, który wykonany jest z włókna szklanego. Oryginalne filtry kasetowe pozaginane są w charakterystyczny sposób, dzięki czemu znacząco zwiększa się ich powierzchnia filtracyjna. Producent filtrów kasetowych może zaproponować nie tylko stosunkowo niewielkie filtry do domowych systemów wentylacyjnych. Na rynku dostępne są także ogromne filtry przemysłowe, które poradzą sobie nawet w bardzo trudnych warunkach.

Gdzie najlepiej sprawdzą się filtry kasetowe?

Nowoczesne filtry kasetowe bardzo często wykorzystuje się w sytuacji, gdy nie ma dużo miejsca do rozbudowy systemu wentylacyjnego. W dużej mierze to właśnie tego typu filtry wykorzystywane są na szeroką skalę w klimatyzatorach i wentylatorach. Mowa tutaj oczywiście o urządzeniach w których bardzo ważne jest wykorzystanie niewielkiej powierzchni.

Czym charakteryzują się filtry hepa?

W domowych oczyszczaczach powietrza dużym zainteresowaniem cieszą się także filtry hepa (ang. High Efficiency Particulate Air Filter). Filtry tego typu skutecznie blokują pyły zawieszone (np. PM2.5, PM10, PM1), które jak powszechnie wiadomo są głównymi składnikami smogu. Wysokiej klasy filtr hepa doskonale radzi sobie także z pyłami roślin, zarodnikami pleśni i niebezpiecznymi alergenami roztoczy. Nie można zapominać także o wirusach, bakteriach i zarodnikach grzybów. Filtr hepa składa się z bardzo cienkiego materiału filtracyjnego, który wykonany jest najczęściej z włókna szklanego. Wspomniany materiał producenci składają w harmonijkę, dzięki czemu znacząco zwiększa się powierzchnia filtracyjna, przy zachowaniu dość niskich oporów przepływu powietrza.

Szerokie zastosowanie niezawodnych filtrów hepa

Filtry hepa mogą pochwalić się bardzo dużą skutecznością, dlatego też wykorzystywane są do bardzo wymagających zastosowań. Sprawdzą się one w szczególności w pomieszczeniach, gdzie niezbędne jest zachowanie idealnej czystości i jałowości. Mowa tutaj oczywiście o szpitalach i wielu innych obiektach służby zdrowia. Filtry hepa bardzo często wykorzystywane są także w zakładach przemysłowych, które produkują żywność lub leki. Filtry tego typu stosowane są oczywiście w domowych urządzeniach wentylacyjnych, oczyszczaczach powietrza, a nawet w nowoczesnych odkurzaczach. Jeżeli chodzi o domowe oczyszczacze powietrza, to najczęściej stosowane są filtry klasy E11, E12 i H13. Przy wielu urządzeniach wentylacyjnych filtry hepa połączone są dodatkowo z filtrami węglowymi, które doskonale radzą sobie z usuwaniem z powietrza zanieczyszczeń gazowych.

Marek Jastrzębski

Marek Jastrzębski

Specjalista w dziedzinie sprzętu elektronicznego i nowych technologii. Testuje i recenzuje najnowsze gadżety, dostarczając czytelnikom rzetelnych opinii. Miłośnik technologii ubieralnych i smart home.

Artykuły: 56

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *