Dlaczego interoperacyjność w firmie jest tak ważna i jak ją osiągnąć?

Interoperacyjność to zgodność techniczna poszczególnych systemów informatycznych w firmie. Dzięki niej możliwa jest współpraca pomiędzy poszczególnymi produktami i szybka wymiana informacji, a tym samym usprawnienie procesów produkcyjnych. Sprawdź, dlaczego jest tak istotna we współczesnych organizacjach i czym powinien charakteryzować zaawansowany system informatyczny.

Interoperacyjność a automatyzacja produkcji

Automatyczna, inteligentna produkcja dzieli się na 6 segmentów o różnych właściwościach:

  1. Śledzenie i monitorowanie,
  2. Zapobieganie błędom,
  3. Analiza predykcyjna,
  4. Predykcyjne utrzymanie ruchu,
  5. Intuicyjne rozwiązywanie problemów,
  6. Monitorowanie zdalne.

Aby wdrożyć powyższe usprawnienia, należy wprowadzić do firmy zaawansowaną interoperacyjność systemów informatycznych, które pozytywnie wpłyną na komunikację pomiędzy poszczególnymi segmentami. Ważne będzie również wdrożenie odpowiednich czujników i urządzeń, które dostarczą wymaganych danych.

Na przykład, jeżeli chcemy wdrożyć predykcyjne utrzymanie ruchu, systemy wymagają urządzeń monitorujących. Maszyny te będą gromadziły historyczne dane, a na podstawie ich analizy wygenerują alerty lub informacje o stanie poszczególnych elementów bądź całego systemu.

Interoperacyjność – jaka powinna być?

Tradycyjne metody interoperacyjności bazują na analogowych sygnałach, ale ze względu na liczne ograniczenia nie są dziś wystarczające. Właściwy interoperacyjny system informatyczny powinien bowiem zapewniać:

  • informacje diagnostyczne o systemie urządzenia,
  • zdalną parametryzację,
  • zapobieganie awariom.

Dzięki temu awaria nie wymaga ręcznej interwencji, a proces produkcji działa bez nieplanowanych przestojów czy zakłóceń.

Nowoczesna interoperacyjność systemów informatycznych od Balluff

Powyższe wymagania spełnia system IO-Link od Balluff – firmy zajmującej się wytwarzaniem i wdrażaniem nowoczesnych narzędzi z zakresu automatyzacji produkcji. Interfejs ten zapewnia pełną interoperacyjność systemów informatycznych, ponieważ obsługuje 3 rodzaje komunikacji:

  • dane zdarzeń,
  • dane procesowe na potrzeby sterowników maszyn,
  • dane diagnostyczne oraz konfiguracyjne.

System ten wyróżnia niezależność od rodzaju sieci przemysłowej i integracja z różnymi rodzajami modułów, bez ograniczeń liczbowych.

Dodatkowo, czujniki i urządzenia z zakresu IO-device są wykonane z trwałej, metalowej obudowy zapewniającej szybki, wygodny montaż, a ruchome końcówki pozwalają na integrację z maszynami o różnej konstrukcji.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat interoperacyjności? Wejdź na bloga firmy Balluff (https://innovatingautomation.pl/) i poznaj rozwiązania przyszłości!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij