Co to jest szafa Rack i do czego służy?

Co to jest szafa Rack i do czego służy?

Sprawnie działające sieci teleinformatyczne, sieci telewizji przemysłowej czy innych systemów bezpieczeństwa muszą być dobrze zorganizowane, aby technicy mieli łatwy dostęp do wszystkich kabli, za pomocą których do sieci podpięte są wszystkie urządzenia, wchodzące w jej skład. W tym celu wykorzystuje się szafy Rack – dowiedz się, czym są, z czego się składają i do czego służą.

Czym jest szafa Rack?

Szafę Rack inaczej nazywa się też szafą serwerową, szafą teleinformatyczną lub szafą krosowniczą. Jest ona niezbędnym wyposażeniem w serwerowniach, centrach baz danych lub innych sieciach teleinformatycznych. Do zadań, jakie spełniają szafy Rack, należą:

  • przechowywanie sprzętu sieciowego;
  • przechowywanie serwerów;
  • przechowywanie switchy;
  • organizacja okablowania;
  • przechowywanie awaryjnych zasilaczy UPS.

Szafy Rack posiadają ustandaryzowane parametry, dzięki czemu budowa szafy odbywa się bez konieczności szukania kompatybilnych rozwiązań i z możliwością wykorzystywania uniwersalnych wszędzie elementów, takich jak między innymi patch panel, półki rackowe, organizery przewodów, systemy chłodzenia i wentylacji itp.

Mocowanie w szafie rack wymaga zastosowania specjalistycznego osprzętu, takiego jak m.in. prowadnice, profile, przepusty kablowe lub szyny. Szafy zwykle wykonane są ze stalowej blachy, a ich przednie drzwi są przeszklone.

Jakie wyróżniamy rodzaje szaf rackowych?

Szafy rackowe może podzielić zasadniczo na szafy wiszące i szafy stojące. Ze względu na swoją konstrukcję znajdują różne zastosowanie.

Szafy rackowe wiszące

Wiszące szafy rack mocowane są na ścianach, dzięki czemu pozwalają w pełni wykorzystać przestrzeń w pomieszczeniu. Dzięki temu mogą być wykorzystywane nie tylko w stacjonarnych pomieszczeniach, ale również organizować sieci znajdujące się np. w samolotach. Zwykle ich maksymalne obciążenie wynosi do 60 kg, dlatego stosuje się je do montażu urządzeń telekomunikacyjnych o mniejszych gabarytach, np. przy systemach monitoringu. Możemy wyróżnić dwa rodzaje szafy rack wiszącej:

  • jednosekcyjne – umożliwiają dostęp do sprzętu wyłącznie od przedniej strony;
  • dwusekcyjne – posiadają zamontowaną na zawiasach przestrzeń, którą można odchylić i dostać się do sprzętu także od tyłu.

Szafy rackowe stojące

Stojące szafy rack posiadają stopki lub kółka, które ułatwiają ich przemieszczanie. Ich maksymalne obciążenie jest znacznie większe niż szaf wiszących, dlatego można w nich przechowywać większe i cięższe urządzenia oraz organizować znacznie bardziej rozbudowane sieci.

Dlaczego warto budować sieci w szafach Rack?

Ustandaryzowane parametry szaf Rack sprawiają, że serwerownie lub pomieszczenia, gdzie przechowywane są systemy bezpieczeństwa i sieci teleinformatyczne, projektuje się znacznie łatwiej. Szafy rack gwarantują też stabilne funkcjonowanie sieci oraz dobre zorganizowanie i uporządkowanie wszystkich jej elementów, do których dostęp jest łatwy i nieograniczony. Dlatego ich stosowanie stało się dziś standardem, bez którego trudno sobie wyobrazić budowę sieci lub serwerowni.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij