Co to jest domena i hosting?

Co to jest domena i hosting?

Koszty prowadzenia biznesu stacjonarnie są wysokie. Wydanie książki o swojej pasji również. Dlatego coraz większa grupa osób przenosi swoje biznesy na strony internetowe, a także przenosi swoje życiowe doświadczenia na blogi. Internet jest jednak dość skomplikowaną strukturą, w której nie każdy potrafi się odnaleźć. Żeby przenieść swój sklep do sieci lub poprowadzić bloga, potrzebujesz domeny i hostingu. O tym czym są oraz jakie warto wybrać, napisaliśmy w artykule.

Czym jest domena?

Domena internetowa składa się z dwóch części. Nazwy naszego sklepu bądź bloga oraz rozszerzenia, które występuje po kropce. Tych jest bardzo wiele, gdyż każde państwo ma własne. Do tego istnieją rozszerzenia rządowe, międzynarodowe i komercyjne. W Polsce obowiązuje „.pl”, dlatego też domeny z taką końcówką są najbardziej oblegane i najdroższe. Jednak możesz zdecydować się np. na „.com” lub „.net”. Ponadto do wyboru masz także rozszerzenia regionalne. Przykładem jest „waw.pl”.

Ważne, by nazwa Twojego serwisu odzwierciedlała to, co masz zamiar na nim pokazywać. Później wybierz rozszerzenie lub kilka, które będą Ci odpowiadać. Sprawdź, czy nazwa nie jest już zajęta. Gdy wszystko będzie się zgadać, zarejestruj domenę internetową i przygotuj się do kolejnych kroków. Najczęściej te same serwisy oferują usługę kupna domeny oraz jej późniejszego hostingu, co pozwala mieć wszystko pod ręką.

Rodzaje hostingów

Hosting polega na połączeniu danych z serwera ze stroną www. Zajmują się tym najczęściej zewnętrzne firmy. W ich ofertach można zazwyczaj znaleźć dwie opcje hostingu. Jedna wykorzystuje serwery z dyskami HDD, druga zaś z napędami półprzewodnikowymi, czyli SSD. Różnią się one poziomem awaryjności, pojemnością, a także szybkością działania.

Jaki hosting wybrać?

Chcąc wybrać hosting warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Jednym z nich jest awaryjność. Ta jest zdecydowanie, bo nawet kilkukrotnie niższa po stronie hostingu z wykorzystaniem napędów SSD. Brak przerw w pracy serwera jest kluczowy w dzisiejszych realiach sieciowych.

Innym ważnym aspektem jest szybkość. Ten parametr również jest lepszy po stronie napędów półprzewodnikowych. W hostingu liczy się szybkość połączenia z bazą danych, a także prędkość zapisu i odczytu informacji. Napęd SSD zapewnia wielokrotnie szybsze parametry związane z prędkością pracy od HDD. W przypadku ceny i pojemności obecnie różnice pomiędzy zastosowaniem dysków HDD i SSD coraz mocniej się niwelują.

Kolejnym czynnikiem wartym uwagi przy procesie wyboru hostingu jest pobór energii w obu przypadkach. Dlaczego to takie ważne? Im wyższe zużycie prądu, tym droższa będzie najprawdopodobniej usługa. Dyski HDD pobierają mniej więcej 7 watów mocy, podczas gdy napędy SSD jedynie 2. W skali całego serwera powoduje to znaczne różnice. Poza kwestią ceny, mniejsze zużycie energii przez dyski SSD powoduje także mniejsze obciążenie środowiska naturalnego. Dlatego jeśli zależy Ci na prowadzeniu firmy zgodnie z ekologicznymi rozwiązaniami, to wybierz hosting SSD.

Gdzie kupić domenę lub hosting?

Domenę bądź hosting można zamówić na specjalnych stronach oferujących tego typu usługi. Często do wyboru są tam różne plany, pakiety oraz subskrypcje. Wyróżniają się one m.in. ilością dostępnych gigabajtów, limitem transferu, długością przechowywania kopii zapasowej oraz przede wszystkim ceną. Jedną ze stron, która oferuje hosting SSD jest hitme.pl. Znajdziesz tam oferty dla projektu każdej wielkości, zarówno dla małych działalności, jak i wielkich korporacji.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij