Co ile wymiana filtrów, olejów w aucie

Co ile wymiana filtrów, olejów w aucie?

Olej odpowiada za właściwe smarowanie elementów silnika, dodatkowo chłodzi wszelkie podzespoły oraz chroni wnętrze silnika przed rdzą. Dlatego warto pamiętać o jego regularnej wymianie. A co ile powinno się wymieniać olej, a także filtr oleju silnikowego? I o jakich jeszcze filtrach w samochodzie należy pamiętać? 

Co ile wymieniać olej?

Wymiana filtrów czy oleju to standardowa usługa u mechanika samochodowego, z której powinno się korzystać co 15-20 tysięcy kilometrów. Jednak wiele zależy od tego, czy twoje auto jest intensywnie używane, czy poruszasz się głównie po mieście oraz czy częściej pokonujesz długie czy krótkie trasy. W zależności od tych czynników możesz wymienić olej i filtr oleju silnikowego nieco później, jednak powinieneś to zrobić maksymalnie co 30 tysięcy kilometrów. W przeciwnym razie układ silnikowy nie będzie wystarczająco dobrze nasmarowany i może się zatrzeć. Nieco inaczej wygląda to w przypadku samochodów z instalacją gazową, tam zaleca się wymieniać olej co 10 tysięcy kilometrów przebiegu. 

Jak wymienić olej w aucie?

Olej można wymienić samodzielnie lub zlecić to specjalistom w warsztacie. Nie jest to zbyt skomplikowana czynność, mimo wszystko my zalecamy tę drugą, bezpieczniejszą opcję. A o czym pamiętać, wybierając olej do samochodu? Przede wszystkim należy się kierować zaleceniami producenta oraz sprawdzić, jaki olej był wcześniej użyty. Nie powinno się mieszać np. oleju syntetycznego z mineralnym. Oczywiście wymieniając olej, należy również wymienić filtr oleju silnikowego, który wyłapuje wszelkie nieczystości, takie jak pył z powietrza czy pozostałości po niespalonym paliwie. Jego wymiana nie jest zbyt skomplikowana, a może skutecznie uchronić twój pojazd przed uszkodzeniem. 

Jakie są filtry w samochodzie i kiedy je wymieniać? 

Oprócz filtru oleju silnikowego w samochodzie znajdziesz również filtr powietrza, paliwa czy filtr kabinowy. A do czego one służą i kiedy należy je wymienić? Ten pierwszy, służy do oczyszczania powietrza przekazywanego do komór spalania z różnych pyłów, kurzu, a także owadów. Jeśli nie będzie on regularnie wymieniany zanieczyszczenia te mogą dostać się do wnętrza silnika, pogorszą się również osiągi samochodu. Zatem co ile, powinno się wymieniać filtr powietrza w aucie? Producenci zalecają robić to przynajmniej raz w roku lub co 20-30 tysięcy kilometrów

Kolejny istotny filtr odpowiada za oczyszczanie paliwa z osadów i cząstek stałych. Mowa tutaj oczywiście o filtrze paliwa, który powinno się wymieniać co 100 tysięcy kilometrów w silnikach benzynowych, a dużo częściej, bo co 40-50 tysięcy kilometrów w wysokoprężnych. Ten filtr zaleca się wymieniać przed zimą. 

Ostatni z wymienionych, czyli filtr kabinowy, wpływa na samopoczucie i zdrowie kierowcy oraz pasażerów. Dlatego warto wymienić go przynajmniej raz w roku, można to zrobić razem z wymianą, wspomnianego już, filtru powietrza. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij