Centrale wentylacyjne – czym się kierować przy wyborze?
Urządzenia służące do odzysku energii należy traktować jako inwestycję długofalową, przynoszącą zyski w gospodarstwie domowym oraz uniezależniającą mieszkańców od cen surowców na rynku. Posiadanie własnego źródła energii elektrycznej (panele fotowoltaiczne), czy odzysk ciepła to niewątpliwie duże atuty. Jakie parametry posiadają centrale wentylacyjne i jak wybrać tę najlepszą?
Najważniejsze parametry central wentylacyjnych
Jedną z głównych cech takich centrali jest zależność między ich wydajnością, a sprężem (ciśnieniem). Określa ona, ilość powietrza, jaką centrala jest w stanie dostarczyć przy uwzględnieniu oporów na instalacji. Drugim, szalenie ważnym czynnikiem do wzięcia pod uwagę przy wybieraniu centrali, jest jej sprawność. Określa ona stopień, w jakim odzyskiwanie ciepła faktycznie ma miejsce.
Jeżeli np. parametr ten wynosi 75%, to oznacza to ni mniej nie więcej, że 75 % ciepła zostanie odzyskane, a 25 % utracone. Do sprawdzenia faktycznych wartości należałoby zmierzyć temperaturę usuwanego powietrza oraz tego, które jest nawiewane do pomieszczeń.
Podanie rzeczywistej sprawności odzysku ciepła rekuperatora jest ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, może się zdarzyć że producent w pewnym stopniu zawyży ten parametr w specyfikacji lub poda sprawność urządzenia badaną w warunkach laboratoryjnych, a nie naturalnych, przez co urządzenie tylko pozornie będzie opłacalne.
Po drugie, zbyt duża różnica pomiędzy wartościami podawanymi przez producenta, a parametrami rzeczywiście osiąganymi może oznaczać zarówno niższą od przewidywanej sprawność urządzenia, jak i niewłaściwe przygotowanie instalacji. Ta z kolei musi być idealnie zaizolowana, tak by ciepło nie „uciekało” z instalacji w trakcie transportu powietrza do pomieszczeń i w drodze powrotnej.
Koszty eksploatacji wymienników ciepła
Rekuperatory i inne elementy instalacji posiadają określone zapotrzebowanie na energię elektryczną m.in. wykorzystywana do zasilenia wentylatorów. Warto sprawdzić, ile energii zużywa urządzenie działające z pełną mocą. Innym czynnikiem jest też poziom hałasu, który generuje cały system. Złe zamontowanie kanałów wentylacyjnych może powodować wibracje instalacji, która hałasując może np. zakłócać sen.
Kolejny wydatek, na który powinni nastawić się posiadacze takiej instalacji, to cena filtrów powietrza. Zabezpieczają one wymiennik oraz wentylatory przed brudem i pyłkami, a domowników przed alergenami, zawartymi w powietrzu. Przed podjęciem decyzji warto zorientować się, jakie są ceny filtrów i uwzględnić je w kosztorysie, by być na ten wydatek przygotowanym już podczas mieszkania w domu i korzystania z dobrodziejstw instalacji. Średni okres eksploatacji jednego kompletu filtrów to ok. 3-6 miesięcy.
Odzysk ciepła w firmie
Szczególnie opłacalnym rozwiązaniem są instalacje odzyskujące ciepło w firmach, zwłaszcza takich, w których funkcjonują linie produkcyjne, a pracujące maszyny generują wysokie temperatury. Odzyskana w ten sposób energia może pozwolić np. na ogrzanie pomieszczeń biurowych i wykorzystanie ciepła po raz drugi, zamiast „puszczać je w komin”.
Jest to rozwiązanie polecane np. w piekarniach, gdzie funkcjonują ogromne piece czy w drukarniach. Stosowanie takich rozwiązań wpływa m.in. na wzrost wartości przedsiębiorstwa oraz pomaga zaoszczędzić cenne środki w przyszłości. Zachowane w ten sposób pieniądze można wówczas przeznaczyć na inwestycje w maszyny itp. Dodatkowo, należałoby uwzględnić, że pracując w pomieszczeniach z tego typu wentylacją, pracownicy będą rzadziej chorować i mniej przebywać na zwolnieniach lekarskich, a ich komfort pracy ulegnie znacznemu polepszeniu.
Odzyskiwanie ciepła i świeżego powietrza
Świeże przefiltrowane powietrze, dostające się do pomieszczeń za sprawą wentylacji, stanowi ważny punkt w profilaktyce chorób układu oddechowego i nie tylko. Poprawia ono również samopoczucie pracowników, bądź domowników, zwiększając tym samym jakość życia. Kwestie związane ze zdrowiem i nastrojem nie dają się zapisać w arkuszu kalkulacyjnym ani uwzględnić w szczegółowych kosztorysach, natomiast można przyjąć że jest to znaczna wartość dodana dla każdego, kto ma przyjemność oddychać w pomieszczeniach budynku wyposażonego w tego typu instalację.
Podobnie, jak korzysta się z energii słonecznej (panele fotowoltaiczne) czy energii wiatru (by wytwarzać prąd), tak można korzystać również z energii cieplnej, zawartej w wydychanym przez człowieka powietrzu. Projektując dom, warto rozważyć też wylanie płyty betonowej fundamentowej zamiast tradycyjnych ław fundamentowych, co wpłynie korzystanie na izolację od gruntu oraz pozwoli na położenie od razu instalacji wodnej w betonie.