Zmiana pracy na nową nigdy nie jest prostą decyzją, zwłaszcza gdy w danym zakładzie siedzi się już co najmniej kilka lat. Człowiek się przyzwyczaja i nawet, jak czuje, że trzeba coś w swoim życiu zmodyfikować, ma z powodu tego wiele obaw. Czas pandemii jeszcze bardziej utrudnia sprawę, z racji tego, że rynek pracy mocno ucierpiał z powodu zawirowań. Jak podjąć się zmiany pracy, gdy wokół szaleje koronawirus? Czy warto to robić?
Czy łatwo jest zmienić pracę?
Nie – zmiana pracy nigdy nie jest łatwa i to na wielu różnych poziomach. Chodzi tutaj zarówno o kwestie zapotrzebowania rynkowego, naszych kwalifikacji, jak i mniej oczywistych spraw, czyli psychologii i tego, co siedzi w naszych głowach. Niektórym zmiany przychodzą łatwiej, jednak znaczna większość z nas, tak poważne decyzje traktuje z obawą. Z pewnością należy rozważyć wcześniej wiele różnych kwestii, od naszej sytuacji, aż po fakt, jak wygląda obecnie rynek pracy i jakie w ogóle ma się szanse na zmianę. W tym przypadku podejmowanie spontanicznych decyzji, zwłaszcza w dobie pandemii, rzadko przynosi pozytywne skutki.
Dlaczego chce się zmienić pracę?
Pandemia wywróciła nasze życie do góry nogami i niestety sprawiła, że rynek pracy stał się mocno niestabilny. Wiele przedsiębiorstw upadło, albo ograniczyło swoją działalność, co pociągnęło za sobą liczne zwolnienia. Czasem warunki pracy tak mocno się zmieniły, że ci pracownicy, którzy swojego zatrudnienia nie stracili, nie czują się już pewnie lub zaczęli być traktowani gorzej. Wówczas pojawia się myśl, by zmienić jednak pracę na inną, być może lepszą, spokojniejszą, może lepiej płatną i bardziej stabilną. Ofert pracy w ogłoszeniach nie brakuje, ale zanim pomyśli się zwolnieniu, trzeba się do tego przygotować.
Jak przygotować się do zmiany pracy w czasie pandemii?
W internecie ofert pracy nie brakuje, dlatego najlepiej byłoby zacząć przede wszystkim od ich przejrzenia, szczególnie pod kątem branż, które będą nas interesować. Druga kwestia, to sprawdzenie dokładnych warunków zatrudnienia, wynagrodzenia, a także czasu i miejsca pracy. Po trzecie, równie ważne, gdy już zdecydujemy się odpowiedzieć na daną ofertę, konieczne będzie przygotowanie dokumentów rekrutacyjnych – CV oraz czasem listu motywacyjnego. Ostatnia, ale nie mniej ważna kwestia, to odpowiedź pracodawcy oraz przygotowanie się na spotkanie. O co pytają na rozmowie kwalifikacyjnej podaje Faar.pl, można więc z wyprzedzeniem zastanowić się nad swoimi odpowiedziami, na zadawane pytania. Oczywiście jest to najbardziej optymistyczne założenie, jako że choć wiele ofert może wydawać się atrakcyjnych, nierzadko bezskutecznie czeka się na telefon.
Czy opłaca się zmieniać pracę w czasie pandemii?
Z pewnością nie jest to łatwa decyzja, niektórzy jednak stają przed nią, bo nie mają inną innego wyjścia. Gdy jest się jeszcze zatrudnionym, sprawa jest o tyle dogodna, że nie ma się presji czasu i bezwzględnego przymusu – można więc pozwolić sobie na spokojne i dokładne zweryfikowanie wszystkich ofert.
Inaczej wygląda to, gdy nasze stanowisko albo jest likwidowane, albo może do tego dojść. Wówczas nie ma się już luksusu czasu, tylko konieczne jest szybkie działanie. Niestety rynek pracy w czasie pandemii stał się jeszcze bardziej niekorzystny, choć według niektórych badań wynika, że zwiększył się popyt szczególnie na wysoko wykwalifikowanych pracowników, ale w ograniczonym zakresie rynkowym.
Tak więc, choć ofert pracy nie brakuje, może się okazać, że na przykład w branży nic innego, czy lepszego nie ma lub też, wymagania stawiane przez pracodawcę są zbyt wysokie. Wciąż potrzeba specjalistów z działów IT, inżynierów, speców od finansów, ale od wiele gorzej ma się gastronomia, turystyka, sport, rozrywka – w tych dziedzinach o pracę może być bardzo ciężko.
Jak wygląda rekrutacja w czasie pandemii?
Kiedyś sprawa była prosta – dostawało się telefon wraz z terminem, na jaki mamy wstawić się na rozmowę kwalifikacyjną. Z powodu pandemii doszło jednak do kilku istotnych zmian i obecnie, wiele takich rozmów przeprowadzanych jest zdalnie, np. właśnie przez telefon lub online za pomocą Skype, Microsoft Teams czy innych programów. To dodatkowa opcja, która istnieje obok możliwości wizyty osobistej.