dom

Wentylacja w garażu – wszystko co musisz wiedzieć na ten temat!

Dobrze działająca wentylacja w całym budynku jest niezbędna dla komfortu życia. To samo dotyczy garażu, który niezależnie od tego czy jest usytuowany w bryle budynku czy też jest osobnym budynkiem musi posiadać sprawną wentylację. Wiąże się to z tym, że produkowane przez silnik spaliny muszą zostać odprowadzone na zewnątrz. Ich składnikiem jest między innymi benzopiren, który jest rakotwórczy. Niemniej jednak obowiązek wentylacji garażu nakładają na jego właściciela określone przepisy. Poznaj podstawy prawne, a także sposoby wentylacji garażu.

Dlaczego konieczne jest wentylowanie garażu?

garażJeśli garaż usytuowany jest w bryle budynku to odprowadzenie zanieczyszczeń jest absolutnie konieczne, aby nie przedostały się one przez kanały wentylacyjne do pomieszczeń. Jednak nawet jeśli garaż jest osobnym budynkiem to wymiana powietrza jest absolutnie konieczna, choćby ze względów bezpieczeństwa. Jak wiadomo stosowane w samochodach oleje są łatwopalne, ponadto wdychanie substancji lotnych jest szkodliwe dla naszego zdrowia, dlatego z punktu widzenia bezpieczeństwa wentylacja garażu jest konieczna. To również przedstawiają przepisy z 12 kwietnia 2002 roku, a mianowicie regulacje w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Rodzaj zastosowanej wentylacji zależny jest od tego czy garaż jest ogrzewany czy też nieogrzewany.

Jaką wentylację należy zastosować w garażu nieogrzewanym?

W przypadku garaży nieogrzewanych rzecz jasna nie stosuje się wentylacji mechanicznej, bo i nie ma takiej potrzeby. Niemniej jednak wymiana powietrza musi być realizowana przez otwory wentylacyjne w przeciwległych ścianach bocznych lub drzwiach garażowych. Ile otworów wentylacyjnych powinno znajdować się w takim garażu? Wszystko zależy od jego wielkości, czyli liczby stanowisk. Na jedno stanowisko powinna przypadać wielkość otworów wentylacyjnych o powierzchni 400 cm2, analogicznie na dwa – 800 cm2, a na trzy – 1200 cm2. Zatem stosuje się tu wymianę powietrza poprzez kratki wentylacyjne.

Wentylacja w garażu usytuowanym w bryle budynku – najważniejsze informacje

motocykl w garażuJeśli garaż usytuowany jest w bryle budynku, koniecznie należy zadbać, by spaliny nie dostały się do wnętrza domu. Z tego powodu niemożliwe jest zastosowanie wentylacji grawitacyjnej i konieczne jest stworzenie systemu wentylacji mechanicznej. Zatem nie jest obojętne jaka stosowana jest wentylacja. Warszawa, jest miastem, gdzie wielu inwestorów decyduje si na budowę garaży w bryle domu czy to usytuowanych na poziomie mieszkalnym czy też podziemnych. W obydwu przypadkach wentylacja mechaniczna jest koniecznością, jednak jest to wentylacja wywiewna lub nawiewno-wywiewna sterowana czujnikiem mierzącym stężenie gazu płynnego w przypadku zastosowania w samochodzie instalacji gazowej, a także czujnikiem tlenku węgla. Kiedy stężenie jest przekroczone wentylacja zostaje uruchomiona. Skutecznie usunie zanieczyszczenia z wnętrza garażu, a ponadto zapewni optymalny poziom wilgotności. Trzeba również powiedzieć, że jest to wentylacja działająca niezależnie od zastosowanej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w budynku. System składa się z mechanicznego wyciągu powietrza oraz kompensacji powietrzem świeżym. Pierwszy wyciąg umieszcza się 20 cm od posadzki, w ten sposób usuwa się spaliny cięższe od powietrza. Drugi umieszczony jest pod sufitem.

Wentylacja w garażu ogrzewanym – co należy wiedzieć?

W ogrzewanym garażu naziemnym należy zastosować wentylację grawitacyjną z wyprowadzonym ponad dach kanałem wentylacyjnym, który ma mieć wysokość nie mniejszą niż 3 metry i zapewniać co najmniej 1,5-krotną wymianę powietrza w ciągu godziny. Dzięki temu zapewnione jest pozbycie się wszystkich szkodliwych spalin, zatem korzystanie z garażu dla wszystkich użytkowników jest bezpieczne.

Zapewnienie sprawnej wentylacji w garażu, niezależnie od jego usytuowania, jest obowiązkiem każdego właściciela takiego budynku. Dobrze wentylowane pomieszczenia gwarantują odpowiedni poziom tlenu, a także usunięcie wszystkich zanieczyszczeń na zewnątrz.

Ewa Kamińska

Ewa Kamińska

Ekspertka ds. e-marketingu z bogatym doświadczeniem w strategiach digitalowych. Autorka licznych publikacji na temat efektywnego wykorzystania narzędzi marketingowych w internecie. Wolny czas spędza na zgłębianiu tajników UX/UI designu.

Artykuły: 124

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *