Przyszłość jest w drodze
Technologia zabiera kierowców w przyszłość.
W ubiegłym wieku telefon służył do rozmów, a samochód do przemieszczania się z miejsca w miejsce. W XXI wieku, w dobie multitaskingu, przedmioty stają się maszynami, które nie tylko wykonują czynności za człowieka, ale również samodzielnie podejmują decyzje.
W ostatnich latach przemysł samochodowy, dzięki współpracy z największymi firmami technologicznymi, zyskał nowy cel, o globalnym, społecznym wsparciu: produkcja najbardziej zaawansowanych, najwygodniejszych oraz najbezpieczniejszych pojazdów. Samochody stają się inteligentnymi maszynami z zaawansowanymi możliwościami hamowania awaryjnego, technologią mapowania dla autonomicznej jazdy, lepszą wydajnością paliwową oraz zarządzaniem w systemie CaaS (Car-as-a-service).
W jaką przyszłość pojadą kierowcy – oto przegląd trendów w branży motoryzacyjnej, które wdraża m.in. firma IT z Krakowa, Infolet, której programiści są zaangażowani w projekty z sektora automotive.
1. Coraz więcej samochodów elektrycznych
Tesla jest w czołówce producentów samochodów elektrycznych. W 2016 roku sprzedano ponad 2 miliony samochodów elektrycznych na całym świecie. Liczba ta z roku na rok rośnie. W 2017 roku w Norwegii, w niektórych miesiącach sprzedano więcej samochodów elektrycznych niż spalinowych. Coraz więcej producentów samochodów wdraża produkcję samochodów elektrycznych. Do Tesli dołączyły takie firmy jak VW, General Motors czy Volvo, które oświadczyło, że od 2019 roku będzie produkowało wyłącznie elektryczne oraz hybrydowe modele.
Samochody elektryczne są również coraz bardziej przystępne cenowo. Hyundai, Toyota, Kia oferują pojazdy hybrydowe w cenie poniżej 30 000 dolarów. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych do 2030 roku co 4. kupowany samochód będzie elektryczny, a w Chinach nawet co 3.
2. Samochody predykcyjne
Personalizacja jazdy umożliwia zastosowana sztuczna inteligencja oraz uczenie maszynowe. Coraz więcej producentów stosuje algorytmy do automatyzacji parkowania. Sama podróż jest przyjemniejsza, gdyż panel w samochodzie, sterowany przy pomocy głosu czy nawet gestu, dodatkowo łączy się ze smartfonem, będą żywym przykładem IoT.
Pojazd jest dodatkowo wyposażony w czujniki, które informują kierowcę o konieczności wizyty u mechanika oraz wysyłają alerty związane z awariami.
3. Samochody autonomiczne
Producenci dążą do autonomicznej jazdy samochodów już teraz oferując półautonomiczne możliwości poprzez automatyczne hamowanie czy technologię mapowania, która monitoruje martwe punkty.
Przyszłość branży motoryzacyjnej zdecydowanie zmierza w kierunku autonomizacji pojazdów oraz dostarczania szczegółowych informacji na temat stanu samochodu. Miejmy nadzieję, że kodeks drogowy będzie w stanie nadążyć za zmianami.